Regeringsudspil er ikke nok – der skal også holdes en hånd under aktivitetsniveauet

Regeringen kunne i dag fremlægge udspillet til en hjælpepakke til de virksomheder, der endnu ikke har fået hjælp til at håndtere konsekvenserne af den delvise nedlukning af Danmark på grund af udbruddet af coronavirus. Og selvom udspillet rummer nogle fornuftige initiativer, så er det ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne ikke tilstrækkeligt til at hjælpe især de mindre virksomheder igennem coronakrisen.
”Udspillet tager fat på nogle af de dele af dansk erhvervsliv, ikke mindst de mindste virksomheder, som måske hidtil har følt sig lidt oversete i den nuværende krisesituation, og det kan vi kun glæde os over. Men vi synes, det beløb, der kan ydes til den enkelte virksomhed på maksimalt 23.000 kr. om måneden ikke står mål med de problemer, nogen virksomheder står med. Beløbet er simpelthen for beskedent til en virksomhed med fx 4-5 medarbejdere,” siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer 4.300 virksomheder indenfor el, vvs og metal, og uddyber:
”Derudover så savner vi, at man også gør noget for at dæmpe aktivitetsfaldet. Vi opfordrer til, at kommuner og stat sætter gang i det service- og vedligeholdelsesarbejde, som alligevel skulle udføres i de offentlige bygninger, der nu står tomme, men som endnu ikke er sat i gang,” siger Niels Jørgen Hansen.
”Man bør desuden frigive midler i Landsbyggefonden for på den måde at indlede renoveringen af de almene boliger. Der ligger et stort antal projekter, som er klar til at blive sat i gang, og det er tid til at gøre det nu. På den måde kan man hjælpe de virksomheder, der skal udføre arbejdet med at holde gang i hjulene, indtil vi forhåbentlig inden længe vender tilbage til mere normale tilstande,” siger Niels Jørgen Hansen.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, tlf. 40 74 43 60
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer 4.300 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Virksomhederne har brug for flere udenlandske kolleger30.6.2025 11:21:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale er et vigtigt skridt på vejen mod at få flere internationale kolleger til danske virksomheder. Ikke mindst i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Det tekniske erhvervsliv står sammen om mangfoldighed25.6.2025 10:12:08 CEST | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund står sammen om at fremme mangfoldighed i elbranchen. Det sker med afsæt i den overenskomstaftale, der blev indgået i foråret – som er i skarp kontrast til de politiske strømninger i USA, der udråber diversitet som skadelig.
TEKNIQ: Godt første skridt mod en slankere administration18.6.2025 12:12:31 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om at reducere med 6.500 årsværk i den offentlige administration sender et vigtigt signal. Det er begyndelsen på det nødvendige opgør med bureaukrati, der dræner velfærd og initiativ, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Kunstig intelligens kan frigøre langt flere hænder10.6.2025 14:23:21 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens målbillede for kunstig intelligens i det offentlige peger i den rigtige retning, men ambitionsniveauet er for lavt, hvis Danmark skal høste det fulde potentiale, mener TEKNIQ.
Eksport holder stand trods toldmure6.6.2025 08:45:27 CEST | Pressemeddelelse
Andelen af dansk metal – og maskineksport til USA ligger fortsat højere end tidligere trods nedgang i april og uro om nye toldsatser. Det viser styrken i dansk eksport – men også behovet for en mere robust, langsigtet strategi, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum