Regeringens vinterpakke skal hjælpe afdelinger med størst belastning og mange skæve vagter
Folketinget har med finanslovsforhandlingerne afsat en mia. kroner til regionerne – den såkaldte vinterpakke. Midlerne giver Region Hovedstaden en andel på kr. 312,4 mio.
”Sundhedsvæsenet står i en særlig situation og har virkelig brug for den her indsprøjtning - og det er vigtigt, at pengene hurtigt kommer ud at arbejde. Der var i regionsrådet bred opbakning til, at pengene skal ud på de afdelinger, der er mest belastede og medarbejderne har den største andel af skæve vagter. Det er dem, der står i front gennem den her vinter,” siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj (S).
Det bliver følgende områder på hospitalerne og Akutberedskabet, der blandt andet skal løftes med vinterpakken:
- Medicinske sengeafsnit
- Intermediær- og intensivafsnit
- Anæstesi- og operationsafsnit
- Børne- og ungeafdelinger
- Akutte modtagelser
- Fødeområdet
Ser bredt på personalegrupper
”Vi ønsker, at alle de personalegrupper, der bidrager til at opretholde de her akutte områder tilgodeses, og jeg håber på en hurtig og smidig proces med organisationerne, så pengene kan komme ud og gøre gavn,” siger Lars Gaardhøj.
Det betyder, at vinterpakken kan fordeles til plejepersonalet, lægegruppen, de præhospitale funktioner, diagnostiske funktioner og udvalgte servicegrupper. De berørte personalegrupper vil være sygeplejersker, radiografer, jordemødre, laboranter, bioanalytikere, social- og sundhedspersonale, lægesekretærer, yngre læger, ambulancepersonale, vagtcentralpersonale og portører. Hvis hospitalerne vurderer, at andre faggrupper er relevante at tilgodese, kan det aftales, men det er dog kun månedslønnede, der kan få del i vinterpakken.
Frontlinjeledere, fx afdelingssygeplejersker og vicejordemødre, kan omfattes, hvis de indgår i driften i et omfang, der adskiller sig væsentligt fra det normale. Det vurderes på den enkelte afdeling.
Videre proces
Regionens MED-udvalg drøftede sagen på et møde d. 10. december. Fordelingen af pengene skal nu drøftes og forhandles med de faglige organisationer. Første møde er d. 15. december, og aftalerne ventes at lande inden jul.
Hospitalerne og Akutberedskabet skal lokalt udpege, hvilke afdelinger og afsnit, der skal have andel i midlerne.
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
20 millioner til at nedbringe ventetiden til operationer og høreapparatsbehandling4.7.2025 10:05:58 CEST | Pressemeddelelse
Politikerne i Region Hovedstaden vil sikre hurtigere udredning og behandling for patienter, der oplever længere ventetid til fx en planlagt operation af brok eller til at få høreapparat.
Mere psykiatrisk hjælp til både børn og voksne3.7.2025 12:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden har afsat penge til mere hjælp fra praktiserende speciallæger indenfor psykiatrien. Der er fundet penge til hjælp til både børn, unge og voksne med behov for psykiatrisk udredning og behandling.
Virtuel virkelighed giver nyt håb til patienter med stemmehøring3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk forskning publiceret i The Lancet Psychiatry viser markant effekt af ny VR-behandling. Studiet dokumenterer, at patienter med skizofreni oplever mindre stemmehøring en ved almindelig behandling.
Amager og Hvidovre Hospital orienterer borgere om manglende opfølgning på undersøgelse1.7.2025 13:07:29 CEST | Pressemeddelelse
Hospitalet har konstateret, at der i forbindelse med specifikke typer af skanninger - primært af hjertet - ikke er sket en korrekt opfølgning på bifund ved undersøgelsen. Fejlen kan betyde, at tidlige tegn på sygdom, primært i lungerne, ikke er blevet opdaget. Hospitalet er i gang med at gennemgå ca. 800 skanninger, og det ventes at omkring 20 patienter skal indkaldes til nærmere undersøgelse.
Hvidovre-professor modtager 60 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden27.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor Nina Weis fra Hvidovre Hospital modtager 60 mio. kroner fra Novo Nordisk Fondens 2025 Challenge Programme til at undersøge sammenhængen mellem kronisk hepatitis B og fx hjertesygdomme og diabetes 2 – og potentielt redde mange tusinder liv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum