Regeringen klar med nyt initiativ for at fastholde levende bymidter
Ændringer i indkøbsvaner, den stigende e-handel, og et faldende udbud af butikker påvirker livet i bymidten. Derfor er der behov for at gentænke bymidten, hvis der fortsat skal være levende bymidter over hele landet. Regeringen har fokus på at skabe et sammenhængende Danmark, der ikke knækker over. Derfor er et af regeringens initiativer i den kommende vækstplan for handel og logistik en styrket indsats for at fastholde levende bymidter.
Regeringen vil oprette et partnerskab med Erhvervsministeriet, organisationer med særlig viden inden for bymidteudvikling og kommuner med det overordnede formål at understøtte kommunernes arbejde med levende bymidter.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Levende bymidter i små og mellemstore byer i Danmark er truet, og der sker en centralisering, som er skadelig. Vores byer i hele landet skal trives. Derfor igangsætter jeg nu er partnerskab for levende bymidter, som skal sætte fokus på at fastholde liv og aktiviteter i små og mellemstore byer og lokalsamfundene.”
Initiativet blev præsenteret ved en lancering i Hobro bymidte mandag den 6. januar, hvor erhvervsminister Simon Kollerup mødtes med lokale repræsentanter fra Hobro, som ligger i Mariager Kommune. Kommunen arbejder aktivt med udvikling af Hobro bymidte.
Partnerskabet skal analysere igangværende projekter og foretage en systematisk erfaringsopsamling af gode eksempler på levende bymidter, både danske og udenlandske. Der skal udarbejdes en værktøjskasse med forslag til løsninger og konkrete greb til bymidteudvikling og –omstilling og komme med anbefalinger til statslige indsatser, der kan understøtte kom-munernes arbejde med levende bymidter. Som en del af partnerskabets anden fase udvælges 3-5 byer, hvor der udarbejdes konkrete udviklingsstrategier i partnerskab mellem kommunen, handelsstandsforeningen og evt. andre lokale aktører, der skal danne rammen om en mere målrettet og sammentænkt indsats fra såvel offentlige som private aktører i byen.
Nøgleord
Kontakter
Jesper IngemannPresserådgiver
Tlf:+4591399414jesing@em.dkInformation om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Udsatte unge skal sikres ret til basal bankkonto2.12.2025 17:40:54 CET | Pressemeddelelse
Især udsatte unge kan stå i den svære situation, at de ikke kan modtage løn fra deres fritidsjob eller børnepenge, fordi deres forældre ikke giver samtykke til en bankkonto. Det vil regeringen lave om på og sikre, at unge fra 15 år har ret til at oprette deres egen bankkonto.
Første spadestik er taget til ukrainsk forsvarsproduktion i Danmark1.12.2025 15:32:11 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har i dag taget første spadestik på Fire Points kommende produktionsfaciliteter i Vojens.
Nu træder forbud mod vejledende priser på brændstof i kraft1.12.2025 08:01:32 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag, den 1. december, må brændstofselskaberne ikke offentliggøre vejledende priser. Tiltaget skal skabe mere konkurrence på brændstofmarkedet og dermed bidrage til, at bilisterne kan spare op til 2.000 kr. om året.
Bankers ulovlige gældsinddrivelse skal straffes hurtigere28.11.2025 07:08:15 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil skærpe reglerne, så der hurtigere kan slås ned, hvis en bank med åbne øjne opkræver forkert gæld fra en privatkunde. Samtidig skal bankernes ledelse tvinges til at sikre, at der bliver ryddet op i sagerne.
Nu kan iværksættere hurtigere få deres produkter og løsninger på markedet27.11.2025 13:22:58 CET | Pressemeddelelse
Fremover vil der være hjælp at hente for iværksættere til at imødekomme komplicerede regler, som spænder ben for deres innovative produkter. Det sker med igangsættelsen af såkaldte regulatoriske sandkasser, som er forløb, hvor iværksættere og innovative virksomheder får skræddersyet støtte til at imødekomme administrative krav, som står i vejen for dem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
