Regeringen indkalder til politiske drøftelser om Nordsøen
8.10.2020 13:30:00 CEST | Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen har foretaget en grundig analyse af Nordsøens fremtid gennem bl.a. dialog med branchen, vismændene og andre interessenter, oplysninger fra udlandet samt Klimarådets input, herunder i forhold til økonomi, arbejdspladser og den ambitiøse grønne omstilling af Danmark. På den baggrund indkaldes der til forhandlinger efter efterårsferien.
Det er regeringens hensigt at sikre et bredt flertal om de fremtidige rammevilkår med henblik på at sikre gode og stabile rammer for investeringerne i Nordsøen og de eksisterende aktiviteter og tilladelser.
En af ansøgerne til 8. udbudsrunde, Total, har meddelt, at de trækker deres ansøgning. Total er den største operatør i Nordsøen, og Totals beslutning om at trække sig fra 8. udbudsrunde rejser betydelig tvivl om, hvorvidt 8. udbudsrunde vil kunne gennemføres. Derfor vil regeringen nu indkalde partierne til politiske drøftelser.
Regeringen vil i den forbindelse lægge stor vægt på at sikre gode og stabile rammer for den resterende udvinding af olie og gas i den danske del af Nordsøen, herunder de eksisterende arbejdspladser og investeringer, samtidig med at der tages hensyn til regeringens og Folketingets ambitiøse klimamål for Danmark. Hvordan der kan skabes den bedste balance mellem disse to prioriteter ser regeringen frem til at drøfte med partierne.
Fakta:
- Energistyrelsen har efter, Total har meddelt, at de trækker deres ansøgning, to ansøgninger tilbage under 8. udbudsrunde.
- Klimarådet udgav deres analyse vedr. den danske Nordsø i juni 2020. Klimarådet anbefalede at aflyse 8. udbudsrunde af hensyn til signalværdien, men vurderede, at den direkte klimaeffekt vil være beskeden. Rådet anbefalede også at fastlægge en slutdato for indvinding i 2050.
- Pba. tal fra Danmarks Statistik skønnes det, at der i 2016 var ca. 4.000 direkte og indirekte beskæftiget i industrien.
- Med Aftale om udvikling af Nordsøen af d. 22. marts 2017 mellem den daværende regering (Venstre, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti) og Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Det Radikale Venstre og SF blev der opnået enighed om at skabe større sikkerhed for, at de resterende fælles ressourcer i Nordsøen hentes op.
Nøgleord
Kontakter
Pressechef Casper Dall, tlf: +45 2122 8057
Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Bred politisk aftale om Energiø Bornholm3.2.2026 13:33:02 CET | Pressemeddelelse
Med bred politisk opbakning er der truffet beslutning om at etablere Energiø Bornholm, der skal sende grøn strøm til både Danmark og Tyskland. Det vil blive det første projekt i verden, hvor en energiø fungerer som et centralt knudepunkt, der både samler og fordeler store mængder strøm fra havvind til flere lande.
Stor kortlægning af Danmarks potentiale for havvind29.1.2026 15:19:20 CET | Pressemeddelelse
Danmark har fået ny, omfattende viden om havarealet, som baner vejen for mere effektiv planlægning af fremtidens havvindmølleparker.
Danmark indgår aftale med Tyskland om Energiø Bornholm26.1.2026 17:53:17 CET | Pressemeddelelse
Europa skal være mere energiuafhængig og have mere grøn strøm. Derfor er Danmark og Tyskland på Nordsøtopmødet i Hamborg blevet enige om fordeling af omkostningerne for Energiø Bornholm.
New agreement with Luxembourg on renewable energy26.1.2026 11:05:25 CET | Pressemeddelelse
Denmark and Luxembourg continue cooperation. Luxembourg has committed to invest at least DKK 332 million in Denmark’s green transition.
Ny aftale om transparent og hurtig elnetudbygning26.1.2026 10:27:59 CET | Pressemeddelelse
Der er brug for en transparent og hurtigere netudbygning, der kan sikre de fremtidige behov for VE-tilslutning og elektrificering i Danmark. Derfor er der indgået en ny politisk aftale om at styrke processerne for orientering af Folketingets partier, så det bliver muligt at handle tidligt på barrierer for netudbygningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
