Reden Esbjerg får løfte om økonomisk støtte
Reden Esbjerg har siden 2021 gjort en vigtig forskel for mennesker i Esbjerg Kommune, der sælger eller har solgt sex. Her kan de få anonym og uforpligtende samtale, rådgivning og vejledning. Tilbuddet blev etableret i et samarbejde mellem KFUK’s Sociale Arbejde og Esbjerg Kommune med projektmidler fra Socialstyrelsen, men pengene herfra udløber ved udgangen af 2023. Derfor har Social & Arbejdsmarkedsudvalget i Esbjerg Kommune nu besluttet at give tilsagn om at støtte Reden Esbjerg økonomisk med henblik på, at tilbuddet kan fortsætte i endnu to år fra 2024. Tilsagnet forudsætter, at KFUK’s Sociale Arbejde kan rejse resten af de nødvendige midler til at finansiere den fortsatte drift af Reden Esbjerg.
Socialt ansvar
Formand for Social & Arbejdsmarkedsudvalget i Esbjerg Kommune, Jakob Lykke, glæder sig over beslutningen:
- Som samfund har vi et socialt ansvar for at hjælpe mennesker, der har brug for støtte, og forebygge udsathed. Reden gør et virkelig vigtigt stykke arbejde, og jeg mener, at det er afgørende, at vi har et tilbud her i kommunen, hvor mennesker i prostitution kan få hjælp. Derfor vil vi i Social & Arbejdsmarkedsudvalget være meget glade for, hvis vi i samarbejde med KFUK’s Sociale Arbejde kan sikre den fortsatte drift af Reden Esbjerg, siger Jakob Lykke.
Også KFUK’s Sociale Arbejde ser frem til fortsat samarbejde om Reden Esbjerg:
- Vi er rigtig glade for, at Esbjerg Kommune har besluttet at give tilsagn om økonomisk driftstilskud til Reden Esbjerg. Det er første skridt på vejen til en fuld finansiering af Reden Esbjerg de kommende to år. En Rede i Esbjerg betyder, at der også fremadrettet vil være råd og vejledning at hente til mennesker i prostitution og prostitutionslignende relationer i Syd- og Sønderjylland, hvor behovet for støtte og rådgivning er mindst lige så stort som i resten af landet, siger Pernille Larsen Meier, daglig leder af Reden Esbjerg.
Tilsagnet om støtte fra Esbjerg Kommune til drift af Reden Esbjerg omfatter 500.000 kr. årligt i to år fra 2024. Hertil kommer også husleje i to år.
Om Reden Esbjerg
Reden er et anonymt rådgivningstilbud og et frirum for kvinder og mænd, der sælger eller har solgt sex eller bevæger sig i gråzonerne omkring byttesex, sugardating og webcamsex m.v.
Reden Esbjerg blev etableret i 2021 som et projektsamarbejde mellem KFUK’s Sociale Arbejde og Esbjerg Kommune med projektmidler fra Socialstyrelsen. Det koster ca. 2,8 millioner kroner om året at drive stedet.
Kontakter
Jakob Lykke, formand for Social & Arbejdsmarkedsudvalget i Esbjerg Kommune, tlf. 29 39 34 18
Pernille Larsen Meier, daglig leder af Reden Esbjerg, tlf. 61 14 30 22
Links
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
100 billetter til Royal Run i Ribe er uddelt til sociale formål9.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Royal Run er for alle. Også personer, som ellers ville have svært ved at være med, skal have mulighed for at deltage. Derfor er i alt 100 gratis billetter til Royal Run i Ribe uddelt til børn og unge, som bor på døgninstitution, mennesker med et usynligt handicap eller udviklingshandicap, studerende og unge, som søger fællesskab igennem bevægelse.
Fra mørke tanker til mod på livet: Thea fik hjælp i ungegruppen5.5.2025 08:31:54 CEST | Pressemeddelelse
I en af Esbjerg Kommunes ungegrupper fandt 15-årige Thea Jørgensen den forståelse og støtte, der hjalp hende tilbage til et godt ungdomsliv. Hendes forløb viser, hvordan De Åbne Behandlingstilbud i Esbjerg Kommune kan gøre en forskel for børn og unge, der har det svært.
Erfaren historiker bliver ny chef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv25.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni 2025 tiltræder Lulu Anne Hansen som arkivchef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv. Den nye chef har stor erfaring med både forskning, undervisning og ledelse og er klar til at føre Esbjergs arv videre.
Hvordan skal Esbjerg Kommune udvikle sig frem mod 2038?10.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Bæredygtig byudvikling, mobilitetsknudepunkter, klima, Esbjerg Havn, oplevelser, kultur og byliv. Det er vigtige temaer for Esbjerg Kommunes fremtidige udvikling, som forslaget til Kommuneplan for 2026-38 tager fat i, og som du måske også har en holdning til?
Sidste skoledag fejres med et brag af en fest på Tobakken10.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På årets sidste skoledag byder UngEsbjerg alle afgangselever i 9. og 10. klasse i Esbjerg Kommune til fest, fællesskab og oplevelser. Som noget nyt bliver festlighederne alkoholfri, på Tobakken - og federe end nogensinde før.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum