PwC styrker sin legal-forretning og forfølger sine vækstambitioner
11.4.2023 06:00:00 CEST | PwC | Pressemeddelelse

PwC har inden for de seneste 3,5 år opbygget en legal-forretning med nu ca. 25 medarbejdere og partnere og har fortsat ambitioner om at udbygge forretningsområdet inden for erhvervsjuridiske ydelser som en del af sin strategi Tillid25. De første år af PwC’s strategiperiode underbygger, at der er et kunde- og markedsbehov herfor:
“Vi har opbygget en legal-forretning med stærke kompetencer inden for bl.a. M&A, selskabsret, arbejdsret, corporate & commercial, udbudsret mv. Vi vil gerne kunne tiltrække endnu flere erhvervsjuridiske rådgivere, da vi oplever, at kunderne i øget grad efterspørger de helhedsløsninger og globale løsninger, vi kan tilbyde i PwC,” fortæller Thomas Bjerre, der er partner og direktør for Tax & Legal i PwC Danmark.
Kort efter ansættelsen af partner Ulrik Laustsen styrker PwC nu området yderligere med ansættelsen af Catrine Søndergaard Byrne, der kommer fra Labora Legal Advokatfirma, og René Lykke Wethelund, der kommer fra NJORD advokatfirma. Catrine tiltrådte den 1. februar 2023 som partner med speciale inden for arbejds- og ansættelsesret, herunder GDPR og dataetik, mens René tiltrådte som partner 3. april 2023 og har speciale inden for køb og salg af virksomheder.
“Vi glæder os meget over at byde de to nye profiler velkommen i PwC. De kommer med stærke kompetencer inden for hver deres specialeområde til gavn for vores kunder. Fælles for dem er desuden, at de ser stærke muligheder inden for brugen af teknologi, som vil ændre på mange af de klassiske juridiske leverancer, vi ser i dag,” siger Thomas Bjerre.
De to nye profiler på området supplerer således partner Ulrik Laustsen, der ligeledes tiltrådte i PwC’s legal-forretning for nyligt. Han kom fra Deloitte Law, hvor han de seneste 3 år var leder af deres legal-afdeling, og inden da var han partner hos Bird & Bird.
“Ulrik har allerede været med til at styrke PwC inden for M&A-området og selskabsret. Han har desuden specialiseret sig i arbejdet med venture capital og den særlige rådgivning, som vækstvirksomheder har brug for,” fortæller Thomas Bjerre.
Behov for liberalisering af advokatmarkedet
PwC forfølger dermed fortsat de markedsmæssigemuligheder for at blive større på det erhvervsjuridiske område, men peger også fortsat på, at de lovgivningsmæssige rammer sætter en begrænsning for mulighederne for konkurrence på området.
“Vores legal-forretning udvikler sig positivt, men det er klart, at udviklingen er hæmmet af de lovgivningsmæssige rammer. Derfor kan vi på kundernes vegne kun håbe på, at det er et område, hvor den nye justitsminister vil følge de klare anbefalinger, som Konkurrencerådet er kom med tilbage i 2021,” siger Thomas Bjerre og tilføjer, at en øget liberalisering er til gavn for både forbrugerne, der får et frit valg og den bedste rådgivning til prisen, samt for samfundets samlede vækst og produktivitet.
Konkurrencerådets rapport om advokatmarkedet, der kom forrige år, anbefalede en øget liberalisering på området, men tidligere justitsminister Nick Hækkerup (S) afviste foreløbigt de fleste af rådets anbefalinger – heriblandt anbefalingen om at løsne reglerne for brugen af advokattitlen.
.
Nøgleord
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Nye skattesatser gør ophørspension mere relevant29.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som selvstændig kan du opnå skattefordele ved at indbetale til en ophørspension, hvis du sælger din virksomhed. Denne ordning er ifølge PwC’s skatteekspert blevet mere relevant at bruge med den nye top-topskat.
Den hastige udvikling indenfor AI og geopolitik topper listen over CEO’ernes bekymringer20.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bekymringen for, om AI-udviklingen løber hurtigere end virksomhedernes omstilling og den geopolitiske uro topper listen over CEO’ernes bekymringer for det kommende år. Det øger kravet til cybersikkerhed, leverandørkontrol og exitstrategier fra højrisikolande, viser PwC’s CEO Survey 2026.
Øget usikkerhed svækker optimismen blandt topledere19.1.2026 19:02:45 CET | Pressemeddelelse
Danske toplederes optimisme falder i forhold til sidste år, dog fra et relativt højt niveau. Tyskland er tilbage i danske toplederes top over foretrukne investeringsmarkeder, mens usikkerhed forbundet med cyberrisici og makroøkonomisk volatilitet udgør de største trusler for erhvervslivet. Det viser PwC’s CEO Survey 2026.
Sådan påvirker de nye skattesatser din pension8.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I 2026 kan mange danskere se frem til skattelettelser, men det betyder også, at skattebesparelsen på pensionsindskud kan falde for nogle. Du får dog et ekstra fradrag på pensionsindbetalinger, men størrelsen på fradraget afhænger af, hvor lang tid du har til folkepensionsalderen.
Tømrer- og snedkervirksomheder løfter indtjeningen7.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en periode med udfordrende markedsvilkår oplever tømrer- og snedkerbranchen nu fremgang i form af øget indtjening og dækningsgrad. Det viser PwC’s brancheanalyse for tømrer- og snedkervirksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum