PULJEMIDLER FOR BEVÆG DIG FOR LIVET UDDELT
19.12.2019 12:55:00 CET | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Foreningsfestival for 6. klasser i Guldborgsund
Til maj skabes en Foreningsfestival for alle 6. klasse i Guldborgsund. Foreningsfestivallen er et samarbejde mellem Dansk Skoleidræt Storstrømmen, Kultur & Fritid, Børn & Læring samt alle 6. klasser i Guldborgsund Kommune. Foreningsfestival bliver et en-dags-arrangement med fokus på glæde og begejstring ved bevægelse og med fokus på, at præsentere vores 6. klasser i kommunen for en række foreningsmuligheder. Udvalget har bevilliget 36.270 kr. til festivallen som skal afvikles den 7. maj 2020.
Udvikling af E-sport i Firmaidrætten med fokus på udsatte unge
Firmaidrætten Guldborgsund (FIGU) oprettede for halvandet år siden et E-sports hold, hvor de i dag har 31 medlemmer. Det centrale for foreningens videre udvikling som e-sport afdeling er, at de fremadrettet kan tilbyde medlemmerne, at spille på foreningens egne computere. ”I øjeblikket kommer medlemmerne med deres egne computere. Hvis foreningen selv råder over computere, vil det også være muligt at tiltrække en medlemsgruppe, der ikke selv har mulighed for at købe en pc. Det vil også være langt nemmere, at kunne lave træning på hverdagsaftener, hvor medlemmerne ikke skal have eget udstyr med.” udtaler formand for FIGU Villy Pedersen.
Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget har derfor besluttet at bevillige 20.000 kr., så Firmaidrætten dermed har den sidste finansiering der gør, at de nu har midler til at indkøbe nye maskiner. ”I Guldborgsund er vi optaget af, at alle børn og unge får mulighed for at deltage i det fællesskab som en fritidsaktivitet kan give. Med E-sport får endnu flere unge muligheden for at opleve det. Derfor er jeg meget glad for, at tilbuddet om at der står computer til alle når de kommer bliver en realitet her i Kommunen” siger udvalgsformand Martin Lohse
Foreningen har ud over bevillingen fra Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget på de 20.000 kr. også fundraiset 95.386 kr. fra Dansk Firmaidræts lokalforeningspulje.
Nøgleord
Kontakter
Foreningsrådgiver, Trine Frederiksen, 2518 0375, tbf@guldborgsund.dk
Martin LohseFormand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget
Tlf:25 18 18 13marlo@guldborgsund.dkBilleder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Guldborgsund Kommune støtter kunst og fællesskab med nye bevillinger10.4.2026 08:31:42 CEST | Pressemeddelelse
To nye projekter i Guldborgsund Kommune får nu økonomisk støtte til at skabe oplevelser og engagement for både borgere og besøgende.
Grøn Trepart uden grænser9.4.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund og Lolland Kommuners samarbejde har igen båret frugt. Staten har netop meddelt tilsagn til at realisere et lavbundsprojekt på ca. 21,5 mio kr til et ca. 115 ha stort vådområdeprojekt i Vestermosen, som er beliggende hen over kommunegrænserne på det sydlige Lolland. Projektet er en del af Grøn Trepart.
Guldborgsund Kommune ansætter to nye direktører7.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet i Guldborgsund Kommune har ansat Henrik Nielsen som ny kommunaldirektør og Marianne Stentebjerg som ny fagdirektør. Dermed er kommunens direktion nu på plads.
Folkeoplysningsudvalget beholder sin formand - har uddelt første penge i 20261.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Folkeoplysningsudvalget beholder den siddende formand og er i gang med arbejdet.
Støtter forsamlingshus: De er kernen i det rige hverdagsliv30.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikts-, bosætnings-, og medborgerskabsudvalget støtter Våbensted Forsamlingshus med næsten 80.000 kroner til nyt gulv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

