Professor i kræftsygdomme

Hvis man skal sammenfatte Tine Schyttes forskning i én sætning, må det være ”Improve local control without increasing toxicity”, for når man giver strålebehandling, vil man gerne give så høj dosis så muligt til tumoren, men samtidig mindske dosis til det omkringliggende normale væv. At øge dosis til tumoren øger nemlig sandsynligheden for at få kontrol med tumoren. Derimod gælder det om at undgå stråling på det omkringliggende væv for at mindske risikoen for bivirkninger ved behandlingen.
På Onkologisk Afdeling, OUH, består forskningsgruppen af læger, hospitalsfysikere og stråleterapeuter. Udover samarbejde med dem, har Tine Schytte også et tæt samarbejde med læger i Center for Thorax Onkologi og læger på Kardiologisk Afdeling, begge OUH - og onkologer internationalt i forhold til udvikling af projekter.
Siden 2009 har hun lavet opgørelser omkring lokal kontrol og bivirkninger til helbredende strålebehandling givet til patienter med lokalt avanceret lungekræft. Resultater herfra er implementeret i nationale og internationale kliniske studier, som er lavet i samarbejde med radioterapiudvalget under Dansk Onkologisk Lungekræft Gruppe (DOLG).
Siden 2017 har Tine Schytte været lægelig leder af MR-accelerator-behandlingen på Onkologisk Afdeling, OUH. Her har OUH været helt i front, idet de behandlede den første patient på MR-acceleratoren i oktober 2018; som det 5. center i verden og det første center i Norden. Det er en helt ny måde at give strålebehandling på, idet man dagligt kan lave en ny strålebehandling på apparatet, der er tilpasset til den måde, tumor og normalt væv er placeret ift. hinanden på dagen. Det betyder, man kan mindske de marginer, der skal tage højde for dag-til-dag variationer og dermed mindske omfanget af normalt væv, der bestråles.
Tine Schytte og hendes forskningskolleger har et tæt samarbejde med andre centre i verden, der behandler med samme type maskine, og hun er medlem af den kliniske styrekomite i det internationale konsortium for behandlingen. Desuden beklæder hun også en ledende rolle i det nationale samarbejde omkring MR-accelerator behandling.
Tine Schytte er gift og bor i Odense. De har to voksne børn og har netop fået titlen som mormor. Når hun ikke arbejder bruges tiden på havearbejde, cykling, rejser samt god mad og vin i hyggeligt selskab med familie og venner.
Kontakter
Kontakt:
Tine Schytte
Lykkeshåbs Alle 8
5250 Odense SV
Denmark
tine.schytte@rsyd.dk
Fødselsdag den 16.06.1965.
Billeder
Links
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Mette Juel Rothmann udnævnt til professor i diabetesomsorg og brugerinvolvering2.7.2025 11:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Et professorat med fokus på livet med diabetes: Styrket forskning i psykosociale aspekter af diabetes skal bane vejen for nye patientnære løsninger og bedre egenomsorg
Researchers develop new robot: The future of scaffolding is here2.7.2025 09:35:44 CEST | Press release
Together with the German scaffolding manufacturer PERI and several other European partners, researchers from SDU’s Centre for Large Structure Production (LSP) have developed a robot that can relieve scaffolders. The robot will be tested in real-life conditions over the next years.
SDU-forskere udvikler ny robot: Det bliver fremtiden for stilladsarbejde2.7.2025 09:35:44 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med den tyske stilladsproducent PERI og en række europæiske kollegaer har forskere fra SDU’s Center for Large Structure Production (LSP) udviklet en robot, der kan aflaste stilladsarbejdere. I løbet af de næste par år skal robotten testes på byggepladser.
De første læger fra den regionale kandidatuddannelse i medicin i Esbjerg er uddannet26.6.2025 09:33:49 CEST | Pressemeddelelse
De første 21 nyuddannede læger fra den regionale kandidatuddannelse ved Syddansk Universitet på Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital har 25. juni aflagt lægeløftet
Første læger fra SDU i Esbjerg har aflagt lægeløfte25.6.2025 18:51:24 CEST | Pressemeddelelse
Historisk dag på Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital: De første kandidater i medicin er færdiguddannede
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum