Professor i diabetes og endokrinologi
20.5.2020 08:29:12 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Claus Bogh Juhl fortsætter samtidig som overlæge ved Endokrinologisk Afsnit, Sydvestjysk Sygehus med fokus på diabetes og overvægt, og vil som professor videreføre sin forskning på dette område.
I den forbindelse står Claus Bogh Juhl i spidsen for Det Syddanske Overvægtsinitiativ, der bl.a. har til formål at udforske hyppighed og alvorlighed af fedmerelaterede sygdomme og tilstande. Initiativet vil særligt fokusere på mennesker med samtidig psykisk sygdom, hvor overvægt ofte udgør et ekstra helbredsproblem, samt betydning af overvægt hos personer med anden etnisk herkomst end dansk - et område der er meget sparsomt belyst i en dansk sammenhæng. Initiativet skal desuden kaste nyt lys over faktorer, der kan forudsige udviklingen af type 2-diabetes og andre fedmerelaterede sygdomme hos i øvrigt raske mennesker med overvægt.
Som programleder for Klinisk Intervention på SDCO vil Professor Bogh Juhl endvidere have ansvar for større kliniske interventionsstudier især indenfor type 2-diabetes, forskning i individualiseret behandling af type 1- og type-2 diabetes, samt registerbaserede studier af forekomsten af diabetes og dets komplikationer, især i Region Syddanmark, men også nationalt og internationalt.
Claus Bogh Juhl blev involveret i forskning allerede som medicinstuderende. Her forskede han på Kræftens Bekæmpelses Afdeling for Virus og Kræft i Århus i virus’ påvirkning af moderkagen. Det var dog den kliniske forskning der trak, og under ansættelse på Medicinsk Afdeling på Kolding Sygehus blev Claus Bogh Juhl involveret i forskning i insulindannelse og de insulindannende cellers betydning for personer med type 2 diabetes. Dette forskningsfelt blev dyrket under ph.d.- studiet, der blev udført på Endokrinologisk Afdeling på Århus Sygehus. Under hoveduddannelsen til Medicinsk Endokrinolog på Odense Universitetshospital blev Claus Bogh Juhl desuden involveret i udvikling og afprøvning af et innovativt device til registrering af lavt blodsukker hos patienter med type 1-diabetes og var i en periode ansat i firmaet Hyposafe til at varetage dette.
Claus Bogh Juhl blev ansat som overlæge på Endokrinologisk Afsnit, Sydvestjysk Sygehus i 2007. Da kirurgisk behandling af svær fedme blev etableret som et tilbud på sygehuset, blev Claus Bogh Juhl bedt om at varetage funktionen som forskningsleder i overvægt og fedme. Aktuelt forsker han i kronisk obstruktiv lungesygdom ved svær overvægt og konsekvenserne af fedmekirurgi.
Claus Bogh Juhl er uddannet læge fra Århus Universitet i 1993. Han blev tilknyttet Syddansk Universitet som klinisk lektor i 2011.
Privat bor Claus Bogh Juhl i Sdr. Bjert nær Kolding sammen med sin kone. De fire børn er alle flyttet hjemmefra, og det tredje barnebarn er på vej. Når hjernen skal slappe af, foregår det med en løbetur langs med Lillebælt eller blandt basserne i det lokale kor.
Kontakter
Til navneredaktionen:
Claus Bogh Juhl, Mariavej 22, 6091 Bjert, claus.bogh.juhl@rsyd.dk, mobil: 6086 7172
Fødselsdato: 20.07.1961
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
AI kan gøre takeaway-leveringer mere effektive9.9.2026 11:27:20 CEST | Pressemeddelelse
En AI-baseret model kan samle flere takeawayordrer på samme tur og reducere behovet for bude uden at øge ventetiden. Modellen er udviklet med bidrag fra SDU-forsker Yihua Wang og testet på mere end 650.000 virkelige leveringer.
Manimozhiyan Arumugam udnævnt til professor i AI-drevet patientstratificering og mikrobiombaserede interventioner ved SDU og OUH8.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny professor skal styrke forskningen i menneskets tarmmikrobiom ved at kombinere datavidenskab med eksperimentelle metoder for bedre at forstå sygdomme og identificere potentielle interventioner.
Nyt studie viser, at psykedeliske stoffer ikke påvirker hjernen ens3.9.2026 13:33:54 CEST | Pressemeddelelse
LSD, psilocybin og andre psykedeliske stoffer bliver ofte omtalt som én samlet gruppe. Men et nyt studie viser, at hvert stof påvirker hjernen forskelligt. Det kan få betydning for udviklingen af fremtidige behandlinger af psykiske lidelser.
SDU-forsker modtager prestigefyldt EU-bevilling3.9.2026 12:10:51 CEST | Pressemeddelelse
Lektor Marie-Pier Bergeron Boucher modtager en ERC Starting Grant Fra Det Europæiske Forskningsråd til at undersøge, hvordan levetid kan estimeres mere præcist.
Historisk dag: SDU åbner ny campus i Vejle1.9.2026 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejle bliver i dag universitetsby, når Syddansk Universitet officielt åbner sin nye campus i byen. De første 178 studerende begynder på fire engelsksprogede bacheloruddannelser inden for Artificial Intelligence, Computer Science, Interactive Technology Engineering og Software Engineering.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

