Professor i bevægelsespraksis og fænomenologi på SDU

I sine forskningsprojekter har Susanne Ravn arbejdet med blandt andet balletdansere fra den Kongelige Ballet, moderne dansere, verdensmestre i sportsdans, fritids-tangodansere og samskabende danse-projekter. Ligeledes har det inkluderet talentfulde golfspillere, forskellige kampkunstudøvere (fra MMA til Tai Chi) og udøvere optaget af mere alternative træningsformer, fx pilates, ’natural movement’ og ’fighting monkey’.
Med afsæt i konkrete praksisser og erfaringer med bevægelsesteknikker og præstationer har hendes forskning blandt andet bidraget til at belyse og præcisere forskellige former for selv-bevidsthed og hvordan disse anvendes i praksis; hvordan interaktionen med andre på forskellig vis guider praktikerens bevægelser; og hvordan vi må gen-tænke forståelse af improvisation og dens betydning for forskellige former for bevægelse.
Susanne Ravns forskningspublikationer afspejler hendes tværfaglige virke og udfolder sig både i og på tværs af forskellige akademiske traditioner. Hun har således publiceret forskningsresultater i højt rangerede tidsskrifter og internationale forlag indenfor fænomenologi, idrætsstudier, krops-kulturanalyser og dansevidenskab. Hun har redigeret adskillige antologier om krop, bevægelse og kultur. Derudover har hun samtidig skrevet og bidraget til flere undervisningsbøger i dans og til centrale undervisningsbøger i kvalitative metoder og fysioterapi - i nationalt såvel som internationalt regi.
Susanne Ravns forskningsinteresser er på mange måder inspireret af hendes egne erfaringer med forskellige former for kropsbevægelse og træning.. Hun hentede to OL-kvalifikationer (84 og 88) i de år, hvor hun konkurrerede internationalt som rytmisk sportsgymnast, og hun har i den sammenhæng også erfaring som fungerende landstræner. Hun har trænet ballet samt udvalgte moderne danseteknikker intensivt over en årrække, og på specielt denne baggrund fungeret som koreograf og danser i flere mindre forestillinger. I dag træner i hun primært aikido, en japansk kampsport, som hun har trænet i tæt på 20 år med et sort bælte til følge. Og så har hun danset argentinsk tango i en længere årrække.
Susanne Ravn er student fra Ikast Gymnasium og har en kandidatuddannelse i idræt fra Københavns universitet, og en phd. fra Syddansk Universitet. Siden 2017 har hun fungeret som forskningsleder for forskningsenheden Movement, Culture and Society (MoCS) (på dansk: Bevægelse, Kultur og Samfund) på Institut for Idræt og Biomekanik, Syddansk Universitet. Siden 1992 har hun arbejdet med den faglige udvikling og undervisning i dans, pædagogik og læring, kvalitative metoder og fænomenologi i en lang række år. Siden 2000 har hun desuden indgået i og varetaget adskillige formands og udvalgsposter ved internationale som nationale udvalg og organisationer specielt relateret til danseforskning: Nordisk Forum for Danseforskning og Society of Dance History Scholars som i hendes periode i udvalget transformerede til Dance Studies Association.
Forskningsmæssigt har hun med forskningsenheden MoCS et løbende internationalt samarbejde med bl.a. Center for Subjektivitetsforskning, KU, DK; Exeter University, UK; MacQuarie University, Sydney. Hun er fortløbende involveret i metodisk undervisning af andre forskere: I efteråret 2019 i ’Phenomenology, health care and qualitative research’ på Oxford University. Aktuelt har hun desuden et samarbejde med Open Universty UK om udvikling af MOOC (open access læringsmodul), der introducerer til, hvordan man metodisk set integrerer fænomenologi og kvalitativ forskning. På SDU indgår hun aktuelt i samarbejde med kollegaer på filosofi såvel som klinisk biomekanik. Sidstnævnte samarbejde har fokus på analyser af patienters erfaringer med træningsprogrammer. Hun indgår derudover i gruppen af forskere omkring det nyetablerede Center for Sundhedsfilosofi, ved SDU.
Kontakter
Til navneredaktionen:
Adresse : Blommegrenen 243, 5220 Odense SØ
mail: sravn@health.sdu.dk
Mobil: 2275 5625
Fødselsdato: 03.04.1963
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Gabriele Berg-Beckhoff udnævnt til professor i epidemiologi og anvendt statistik ved SDU12.9.2025 11:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i folkesundhed med fokus på brug af tal og data – og på at inddrage patienters egne erfaringer.
Den uvildige udredning af spiralsagen offentliggøres i dag9.9.2025 16:12:24 CEST | Pressemeddelelse
Udredningen belyser den såkaldte spiralsag, hvor grønlandske piger og kvinder i Grønland og på efterskoler i Danmark fra 1960erne og frem fik opsat svangerskabsforebyggende spiraler.
Esbjerg åbner for fremtidens psykologer1.9.2025 14:35:49 CEST | Pressemeddelelse
75 studerende tager hul på samfundsorienteret og praksisnær bacheloruddannelse på SDU.
SDU bag international kongres i bioakustik på Fyn1.9.2025 10:38:09 CEST | Pressemeddelelse
Lundsgaard Gods ved Kerteminde bliver 7.-12. september rammen om International Bioacoustics Congress. Her vil 300 forskere fra hele verden mødes om de nyeste opdagelser indenfor forskning i dyre- og menneskelyde.
Mænds liv bliver forlænget med helbredstjek1.9.2025 08:54:07 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt stort dansk studie fra Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital viser, at et grundigt helbredstjek sætter gang i forebyggelse af hjerte-karsygdomme hos mænd i 60’erne og reducerer deres dødelighed markant.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum