Professor i almen medicin i Esbjerg

Niels Kristian Kjær primære forskningsfelt har været medicinsk uddannelse, men han har også deltaget i projekter indenfor bl.a. telemedicin og gigtsygdomme. Hans professorat har netop tilknytning til den medicinske uddannelse, da SDU’s kommende kandidatuddannelse i medicin i Esbjerg har forløb, hvor de medicinstuderende skal ud i almen praksis i løbet af uddannelsen. Han har deltaget i tilrettelæggelsen af uddannelse for nyuddannede læger, kommende speciallæger og de praktiserende lægers efteruddannelse, så erfaringen er stor. Niels Kristian Kjær har også deltaget i internationale uddannelsesprojekter, og han har undervist læger og andre faggrupper i en lang række europæiske og nordiske lande samt i Grønland og i USA.
Niels Kristian Kjær modtog i 2011 Mahler Prisen, de praktiserende læges ærespris.
Niels Kristian Kjær er kandidat fra Syddansk Universitet 1986 og speciallæge i almen medicin 1994.
Siden 1995 har han været praktiserende læge i Vester Sottrup ved Sønderborg.
Klinikken i Vester Sottrup er en kompagnipraksis med tre dygtige kollegaer og personale.
Før ansættelsen i almen praksis har Niels Kristian Kjær været distriktslæge i Grønland i fire år, hvor han var formand for Grønlandslægekredsforeningen. Han har derudover haft seks års ansættelser på sygehusafdelinger i Region Syddanmark og i Sverige.
Samtidig med det kliniske arbejde i almen praksis har Niels Kristian Kjær taget en mastergrad i medicinsk pædagogik fra Maastricht Universitet og en ph.d. fra Syddansk Universitet, omhandlende uddannelse af læger.
Niels Kristian Kjær er gift med Susanne og bor i Sønderborg. Han har to egne og to bonusbørn. Fritiden bruges på familie og venner samt blandt andet veteranbiler, gamle MC’er og veteranflyvemaskiner. Niels Kristian Kjær er privatpilot, flyvelæge og formand for Nordals Flyveklub. Han driver desuden sammen med sine søskende Åved Skov ved Gram i Sønderjylland
Fødselsdag: 24.05.1960
Privatadresse:
Niels Kristian Kjær
Lindevej 18
6400 Sønderborg
Kontakter
Leder af SUND-Kommunikation Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Billeder
Links
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Yousif Subhi udnævnt til professor i øjensygdomme ved SDU19.12.2025 11:26:25 CET | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i patientnære løsninger og ny teknologi til behandling af nethindesygdomme og bidrage til udvikling, kvalitet og ny viden på området.
SDU vil styrke fremtidens sundhedsvæsen med ny kandidatuddannelse i sundhedsøkonomi19.12.2025 10:07:21 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet vil fra sommeren 2026 udbyde en ny kandidatuddannelse i sundhedsøkonomi. Uddannelsen skal imødekomme et voksende behov for specialiseret viden om økonomi i sundheds- og velfærdsområdet.
Benjamin S. B. Rasmussen udnævnt til professor i radiologi og medicinsk teknologi ved SDU15.12.2025 14:03:46 CET | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i medicinsk teknologi og bidrage til udvikling, kvalitet og ny viden på området.
194.000 har fortalt om bevægelsesvaner11.12.2025 10:32:04 CET | Pressemeddelelse
Danmark i Bevægelse har nu et unikt datamateriale, som kan bruges til at skabe bedre rammer for et aktivt liv for børn og voksne.
ERC-millioner til professor Rafsanjani: Slangerobot skal lytte sig frem i ukendt terræn9.12.2025 12:10:30 CET | Pressemeddelelse
Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

