Ny fellow på SDU bliver livline til lokaljournalistikken
18.3.2026 10:00:00 CET | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
AI, ressourceknaphed og borgerinddragelse: Ny SDU-Fellow Kasper Frandsen skal gå lokaljournalistikken efter i sømmene og udvikle ny værktøjskasse med fremtidens redskaber.

Lokaljournalistikken i Danmark er presset på mange fronter, men nu er der hjælp på vej. For den næste Fyens Stiftstidende Fellow ved journalistuddannelserne på SDU, Kasper Frandsen, skal i et halvt år arbejde på et udvikle en ny værktøjskasse, der tager højde for ressourcepres, udnytter nye teknologiske muligheder som AI og indtænker borgerinddragende formater. Den styrende ambition for fellowshippet er at komme med konkrete bud på, hvordan fremtidens lokalpolitiske journalistik bedst kan prioriteres, organiseres og produceres.
Om valget siger Christian Jensen, ansv. chefredaktør for Politiken og formand for Styrelsen ved journalistuddannelserne på SDU:
”Den lokale og regionale journalistik er afgørende for både den demokratiske samtale og følelsen af fællesskab i vores land. Som branche og fag skal vi derfor sørge for at udvikle en lokal og borgernær journalistik, der kan appellere og skabe varige relationer i hele Danmark. På netop dette felt vil Kasper Frandsen forsøge at finde og udvikle nye publicistiske veje, og derfor er det en stor glæde, at han bliver den næste Fellow på SDU”, siger Christian Jensen.
Kasper Frandsen (født 1983) er nyhedsredaktør på Altinget, og han blev valgt i et stærkt felt på 19 ansøgere. Han starter fellowshippet til august (2026) og projektet ventes afsluttes ved udgangen af januar 2027.
”Jeg kommer til at udvikle en værktøjskasse til lokalpolitisk journalistik, der kan hjælpe redaktioner med at udnytte de store mængder af notater, dagsordener, rapporter m.v., som løbende kommer fra kommunerne. Mit mål er at få de vigtigste historier ud til borgerne og indtænke, hvordan man engagerer dem i historierne – også mellem kommunalvalgene. For et velfungerende demokrati begynder med den gode samtale. Jeg er beæret og stolt over at have modtaget Fyens Stiftstidende Fellowship. Jeg håber at kunne bidrage med værktøjer og nye perspektiver til både medier, studerende og offentligheden”, siger Kasper Frandsen.
Kasper Frandsen bliver den 21. Fyens Stiftstidende Fellow ved journalistuddannelserne på SDU. Fyens Stiftstidendes Fellowship-ordning, hvor man modtager en halv million kroner og tilbringer et halvt år på SDU, er finansieret af Den Fynske Bladfond, og det er Styrelsen for journalist-uddannelserne på SDU, der står for udvælgelsen.
Nuværende fellow er Hakon Mosbech (2025/2026). Tidligere fellows er: Camilla Mehlsen (2025-2024), Ida Ebbensgaard (2024-2023), Gerd Maria May Hertz (2022-2023), Malte Jørstad (2021-2022), Anders C. Østerby (2020-2021), Andreas Marckmann Andreassen (2019-2020), Line Vaaben (2018-2019), Pierre Collignon (2017-2018), Jan Birkemose (2016-2017), Aslak Gottlieb (2015-2016), Nikolai Thyssen (2014-2015), Pernille Tranberg (2013-2014), Charlotte Aagaard (2012-2013), Kurt Westh Nielsen (2011-2012), Jesper Tynell (2010-2011), Jakob Elkjær (2009-2010), Per Knudsen (2008-2009), Mette Davidsen-Nielsen (2007-2008), Jens Olaf Jersild (2006-2007).
Kontakter
Kasper FrandsenAltingets nyhedsredaktør
Kommende fellow 2026 ved journalistuddannelserne på Syddansk Universitet.
Christian Jensenansv. chefredaktør på PolitikenFormand for styrelsen ved journalistuddannelserne på Syddansk Universitet
Tlf:21 29 95 92Billeder
SDU
Syddansk Universitet åbnede dørene for de første studerende i Odense i september 1966, og siden da er det gået stærkt. SDU har nu fem fakulteter med omkring 20.000 studerende fra både ind- og udland. Der er ca. 4.100 årsværk på SDU, fordelt på knap 7.000 ansatte, der arbejder på hovedcampus i Odense samt på de regionale campusser i Kolding, Esbjerg, Sønderborg og København – og snart også i Vejle.
Syddansk Universitet stræber efter at være kendt og anerkendt for motiverende, excellente, sammenhængende og mangfoldige universitetsrammer, der tydeligt understøtter talentudvikling inden for uddannelse og forskning til gavn for samfundet.

Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
SDU tester redningsdroner i Arktis18.3.2026 08:51:00 CET | Pressemeddelelse
Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte.
Jakob Grauslund bliver ny dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet17.3.2026 09:00:02 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet har ansat Jakob Grauslund som ny dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet. Han kommer fra en stilling som institutleder på Institut for Regional Sundhedsforskning på SDU og tiltræder som dekan den 1. juni 2026. Jakob Grauslund overtager posten efter professor Ole Skøtt, der går på pension efter 18 år som dekan.
SDU går frem i årets kvote 2-søgning16.3.2026 17:26:18 CET | Pressemeddelelse
Tallene for årets søgning til de videregående uddannelser via kvote 2 er nu offentliggjort. På Syddansk Universitet ses en stigning i antallet af ansøgninger for fjerde år i træk.
Ny teknologi fra SDU kan fjerne det hvide lag fra solcreme10.3.2026 12:49:35 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Syddansk Universitet arbejder på en ny type mineralsk solcreme, der reducerer det hvide lag på huden. Hvis solcreme bliver mere diskret at bruge, kan det få flere til at beskytte sig mod solens UV-stråler.
Højintens intervaltræning booster musklernes energifabrikker9.3.2026 09:07:03 CET | Pressemeddelelse
Et nyt studie fra Syddansk Universitet og Steno Diabetes Center Odense viser, at otte ugers højintens intervaltræning kan forbedre musklernes forudsætning for at levere energi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

