PRM: Kendte oplægsholdere gør fynske ledere klogere på det nye arbejdsliv
10.10.2018 07:00:00 CEST | Lederne | Pressemeddelelse

Vores arbejdsliv ser anderledes ud, end det gjorde for bare få år siden. Vi lever længere end nogensinde, og vi forventes at skulle arbejde op til femten år længere end vores forældre og bedsteforældre gjorde. Vores samfund og arbejdsliv er i konstant forandring. Så hvordan udvikler man sig og holder sig konkurrencedygtig, når medarbejderne bliver ældre og ældre? Lederne Fyn vil i samarbejde med flere oplægsholdere forsøge at besvare netop dette spørgsmål på en konference den 6. november.
På konferencen kan deltagerne blandt andet høre et fælles oplæg fra kultursociolog Emilia van Hauen og fremtidsforsker Louise Opprud Jakobsen. De vil gå i dybden med, hvordan vi som ledere og medarbejdere kan blive ved med at være relevante og i den forbindelse, hvad lederens vigtigste egenskab er nu og i fremtiden.
Der vil også være oplæg fra executive coach og stifter af The Personal Business Plan, Stephen Bruyant-Langer, som vil give deltagerne gode råd til, hvordan man som leder holder sig opdateret og attraktiv på det nye jobmarked.
Deltagerne vil endvidere høre et oplæg af B. S. Christiansen. Med udgangspunkt i sit job som coach for professionelle teams, eliteidrætsudøvere og ledere fra toppen af dansk- og internationalt erhvervsliv vil han give deltagerne budskaber, pointer og værktøjer med hjem, som alle er yderst brugbare i et travlt arbejdsliv.
Afdelingsformand for Lederne Fyn Jerry Vinther siger:
- Vi skal have en øget opmærksomhed på work-life balance i et travlt arbejdsliv. Vi som ledere skal give rum og luft til vores medarbejdere og stole på, at de når det de skal nå. Hvis vi slipper lidt af kontrollen og giver plads til de forskellige måder at tilrettelægge sin work-life-balance på, så tror jeg vi vil opnå en bedre flow-oplevelse i vores arbejdsliv. Jeg ser meget frem til, at høre oplægsholdernes vinkel på emnet.
Konferencen finder sted på Odeon i Odense, tirsdag den 6. november klokken 13-16.30. Konferencen er rettet mod ledere på alle niveauer, og både medlemmer og ikke-medlemmer af Lederne er velkomne. Tilmelding kan ske på www.lederne.dk/konferencer.
Kontaktoplysninger:
Jerry Vinther
Afdelingsformand
Lederne Fyn
Tlf. 6165 6315
E-mail: jerry.vinther@lederne.dk
Emilie Sølling Hansen
Pressemedarbejder
Lederne
Tlf. 3283 3449
E-mail: esh@lederne.dk
Billeder

Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Jobfesten er et storbyfænomen18.5.2026 08:36:30 CEST | Pressemeddelelse
Jobfremgangen i Danmark er især koncentreret i og omkring de store byer, mens mange landkommuner halter bagefter. Det viser en ny analyse fra Lederne.
Ny rapport: God ledelse kan gøre kriser til en styrke13.5.2026 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Kriser er blevet et grundvilkår for dansk erhvervsliv. Ny rapport peger på syv steder, hvor man som leder kan overkomme usikkerhed og komme styrket ud af den.
Hormuz-chok rammer danske virksomheder – over 70 procent mærker eller frygter konsekvenser27.4.2026 08:49:45 CEST | Pressemeddelelse
Konflikten i Mellemøsten rammer allerede nu danske virksomheder med stigende priser, dyrere transport og øget usikkerhed. Mange ledere forventer, at det kun bliver værre.
Sandy French bliver ny politisk direktør hos Lederne24.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med ansættelsen vil Lederne løfte interessevaretagelsen og styrke organisationen som samfundspolitisk aktør.
Danmark på vej mod en milepæl i ligestillingen16.4.2026 10:48:46 CEST | Pressemeddelelse
Fædre tager fortsat markant mere barsel efter indførelsen af øremærket barsel, viser nye tal. Lederne glæder sig over udviklingen, som er et vigtigt skridt mod et mere ligestillet arbejdsmarked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum