Prisoverrækkelse, science show og spændte elever
14.2.2020 10:53:12 CET | Ishøj Kommune | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 11. februar stod Kulturium Musikteater på den anden ende, da omkring tohundrede 4. klasseelever invaderede musikteaterets største sal i forbindelse med kåringen af Ishøjs Bedste Fagbog 2020.
Hele salen vibrerede af spænding og begejstrede børn, som næsten ikke kunne vente med at få udløst spændingen om, hvorvidt deres bøger var blandt vinderne af Ishøjs Bedste Fagbog 2020.
Før selve prisuddelingen gik i gang blev eleverne underholdt af et storslået Science show, hvor et par entusiastiske kemikere fra Cirkus Naturligvis underholdt med farverig ild, elefanttandpasta og højlydte eksplosioner. Showet medførte begejstrede hvin og store klapsalver fra det veloplagte publikum.
Efterfølgende blev scenen indtaget af konferenciermakkerparret Anne Holmbæck, pædagogisk IT-konsulent fra Ishøj Kommune og Rikke Blach Myhlendorph, pædagogisk konsulent, fra Kulturium Bibliotek. Der blev bidt i fingre og vejret blev holdt, da den længe ventede prisoverrækkelse gik i gang.
Og vinderne blev…
Ehsan, Benjamin og Mohammad fra Vejlebroskolen 4.A. løb med 1. præmien for deres bog ’Den portugisiske orlogsmand’. Udover den store ære vandt Ehsan, Benjamin og Mohammad en tur i Kulturium Bio for hele klassen. 2. præmien gik til Rana Øzdemir og Andrea Luffe fra 4.A på Ishøj Skole, som havde skrevet bogen ’Klimaaktivisten Greta Thunberg’, og Rebecca Desezar fra 4.A på Vibeholmskolen vandt 3. præmien for sin bog om Flying superkids.
Udover de tre faste priser var der også tre andre priser; X Factor-prisen, der blev vundet af Nathalie Hartwig fra 4.B på Gildbroskolen, som skrev om Hobby Horse. Flotteste design blev vundet af Malik Avci og Hasan Irfan fra 4.B på Gildbroskolen med deres bog ’Lær om tsunami’. Og til sidst blev ’bedste nye ide’ vundet af Elias Chaker fra 4.kl. på Strandgårdskolen med bogen ’Det sønderjyske kagebord’. Alle vinderne vandt et gavekort på 300 kr. til den lokale Bog og idé.
Projektet bag
Det er skolebibliotekerne i Ishøj, Kulturium Bibliotek og Center for Dagtilbud og Uddannelse, som står bag initiativet, hvor alle 4. klasser i kommunen dyster om at skrive den bedste fagbog ud fra valgfrit emne.
Lige som de foregående år, har de bøger børnene har lavet, fået samme liv som de andre bøger på Kulturium Bibliotek. De er nemlig blevet udstyret med en chip, så alle der har lyst, kan låne dem med hjem og læse dem. Præcis som man gør med alle andre bøger på biblioteket.
Kontakter
Danny Ory-Hviid, Kulturium, danor@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Sygefraværet i Ishøj Kommune er under landsgennemsnittet17.9.2026 15:42:56 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune har siden 2023 haft et stærkt fokus på at nedbringe sygefraværet blandt medarbejderne. Derfor glæder det kommunaldirektøren, at fraværet nu er kommet ned under landsgennemsnittet på det kommunale område
Jakob Sheikh får kommunalt topjob i Ishøj2.7.2026 13:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune har ansat Jakob Sheikh som ny centerchef for Ledelse og Strategi. Han kommer fra en stilling som afdelingschef i Institut for Menneskerettigheder
Ishøj Bibliotek opprioriterer førskoleområdet og ansætter ny børnebibliotekar29.6.2026 15:30:40 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek styrker nu indsatsen for de yngste borgere og deres familier ved at opprioritere førskoleområdet
Ny direktør til Ishøj Kommune26.6.2026 13:10:51 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Byråd har ansat Ida Byrge Sørensen som ny direktør og bakker dermed op om et enigt ansættelsesudvalg. Hun kommer fra en tilsvarende direktørstilling i Faxe Kommune
Louise Herskind bliver ny borgerrådgiver i Ishøj4.6.2026 16:37:04 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. august får borgerne i Ishøj en ny borgerrådgiver. Louise Herskind træder ind i rollen med mere end 20 års erfaring fra den kommunale verden og et stærkt fokus på at hjælpe borgere godt videre i mødet med kommunen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
