Prinsesse Marie planter 100 træer for håb og klimahandling

H.K.H Prinsesse Marie markerede i dag Folkekirkens Nødhjælps 100-års jubilæum med plantning af de første af 100 eukalyptustræer ved et buddhistisk tempel i Cambodja.
Træplantningen fandt sted i Kampong Chhang-provinsen nord for hovedstaden Phnom Penh og blev indledt med en buddhistisk velsignelse, blomster og bønner for delegationen med prinsessen og Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær Birgitte Qvist-Sørensen, der siger:
”De 100 træer er en symbolsk klimahandling, der giver håb for en bedre fremtid for den fattige cambodjanske befolkning, der er hårdt ramt af klimaforandringer. Men træplantning er samtidig også konkret klimatilpasning, der giver frugt og skygge.”
Birgitte Qvist-Sørensen tilføjer, at gennem 100 år har Folkekirkens Nødhjælp arbejdet på at bekæmpe sult og fattigdom i verden, og nu udgør klimaforandringerne et uundgåeligt benspænd, som vi skal håndtere med massive investeringer i klimatilpasning.
Cambodja er et af de lande i verden, der er allerhårdest ramt af klimaforandringerne med ekstremt vejr og ikke mindst tørke. Det har ført til lavere vandstand og mindre strøm i Tonle Sap-floden, der er den eneste flod i verden, der skiftevis løber den ene og den anden vej. Det helt unikke økosystem er nu truet, og det samme er befolkningens livsgrundlag.
”I Cambodja har tørken allerede fået dramatiske konsekvenser for millioner af cambodjanere, der lever af fiskeri og landbrug langs Tonle Sap-floden, og dem er vi i gang med at uddanne i brugen af nye afgrøder og bæredygtig grønsagsproduktion.”
”Vi organiserer landsbyfællesskaber og netværk, der hjælpes ad og koordinerer økonomisk bæredygtig og økologisk landbrugsproduktion. Vi hjælper dem med at blive forbundet til markedet gennem opkøbere, der efterspørger større mængder, god kvalitet og økologiske produkter både til det lokale og internationale marked. Dermed stiger indtægten for landmændene,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Under sin tur til Cambodja besøger H.K.H Prinsesse Marie flere af Folkekirkens Nødhjælps udviklingsprojekter. Hun er på rejsen som en del af sit virke som protektor for organisationen. Prinsessen besøgte også Cambodja for ti år siden, da hun netop var tiltrådt som protektor.
Nøgleord
Billeder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Danskerne elsker genbrug – især om sommeren2.7.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Genbrugssalget eksploderer i sommermånederne. Det mærker Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker tydeligt over hele landet
Gå i rødt for Gazas børn og familier16.6.2025 16:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Red Barnet, Amnesty International Danmark, Folkekirkens Nødhjælp, Mellemfolkeligt Samvirke, Greenpeace, International Media Support og Oxfam Danmark inviterer til demonstration foran Christiansborg.
Kendt influencer hænger sko i træerne på Nørrebro8.5.2025 12:24:24 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med Folkekirkens Nødhjælp ønsker Michella Meier-Morsi at skabe opmærksomhed om en ubehagelig - men meget vigtig - sandhed.
Ny engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp7.5.2025 14:29:49 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har ansat Iben Konradi Nielsen som ny engagementsdirektør. Hun kommer fra en stilling som direktør i Jordemoderforeningen, er uddannet journalist og har mange års ledelses- og kommunikationserfaring fra fagbevægelsen mv. ”Jeg glæder mig helt utroligt meget til at skabe engagement og opbakning til Folkekirkens Nødhjælps arbejde. Nedlukningen af USAID og oprustningen i Europa gør det vigtigere end nogensinde at styrke danskernes engagement i en mere retfærdig verden. Vi befinder os i en vanskelig tid, og det er nu, civilsamfundet skal vise sit værd. Jeg tror på, at vi i Folkekirkens Nødhjælp kan være med til at skabe endnu stærkere fællesskaber, hvor der er plads til næstekærligheden – også for folk i verdens brændpunkter,” siger Iben Konradi Nielsen. Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Jonas Nøddekær, ser frem til samarbejdet med den nye engagementsdirektør, der også har mange års erfaring med bestyrelsesarbejde i FDF, efterskoleverdenen og menighedsrådsarbejde
Momentum for reviving climate ambitions at Copenhagen Climate Ministerial5.5.2025 13:42:07 CEST | Pressemeddelelse
This week the annual Copenhagen Climate Ministerial will be held. Here several of the world’s climate ministers are gathering in Copenhagen to discuss climate how to manage the climate crisis.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum