Presserejse ifm. H.M. Dronningen og H.K.H. Kronprinsens statsbesøg til Tyskland den 10.-13. november 2021
Danmark og Tyskland er nabolande og tætte partnere både politisk, historisk, økonomisk og kulturelt. Som den største økonomi i Europa og den fjerdestørste i verden er Tyskland den vigtigste handelspartner for Danmark og dermed for mange danske virksomheder.
Foreløbigt program
Den 10. november ankommer H.M. Dronningen og H.K.H. Kronprinsen til Berlin, hvor de bl.a. bliver modtaget af Tysklands præsident H.E. Frank-Walter Steinmeier og fru Elke Büdenbender, besøger Brandenburger Tor, spiser frokost med den tyske kansler og deltager i statsbanketten på Schloss Bellevue om aftenen.
Den 11. november overværer H.M. Dronningen og H.K.H. Kronprinsen åbningen af det danske erhvervsfremstød. Der er dansk returarrangement om aftenen, og i løbet af dagen besøger H.M. Dronningen flere af Berlins kulturinstitutioner heriblandt den verdenskendte koncertsal Pierre Boulez Saal og det ny-indviede dokumentationscentrum Stiftung Flucht, Vertreibung und Versöhnung. H.K.H. Kronprinsen overværer dele af erhvervsseminaret og forventes også at deltage i arrangementer med fokus på samarbejde om arkitektur og nyere musik.
Under besøget i München den 12. og 13. november vil H.M. Dronningen besøge flere bayerske kulturinstitutioner og deltage i en officiel banket med Bayerns ministerpræsident den 12. november.
Erhverv
Tyskland og Danmark har i dag en samhandel til en værdi af 329,6 mia. kr., hvilket gør Tyskland til Danmarks største samhandelspartner.Cirka 14 pct. af Danmarks vareeksport går til det tyske marked, men der er fortsat et stort potentiale for danske løsninger inden for klima, energi, sundhed og fødevarer.
Fokus for fremstødet vil derfor være disse sektorer – de står højest på den aktuelle politiske dagsorden og rummer samtidig et betydeligt markedspotentiale for danske virksomheder.
Overordnet set skal statsbesøget på erhvervsområdet give de deltagende danske virksomheder en platform, hvor de kan påvirke dagsordner gennem dialog med en række centrale aktører og beslutningstagere på det føderale niveau.
Erhvervsfremstødet har fokus på grøn energi, sundhed, fødevarer og bæredygtig produktion.
Grøn energi – fjernvarme, vindenergi og sektorkobling Her står Tyskland over for fundamentale ændringer i energiproduktionen frem mod 2050. De kommende år drejer Tyskland nøglen om på de sidste kernekraftværker, og fremover vil sol, vind og biomasse spille en væsentlig rolle i energiproduktionen.
Sundhed – digitalisering og reformer Den tyske sundhedssektor står over for en udvikling, som Danmark på mange punkter har gennemgået bl.a. med indførelse af digitale løsninger. Danske virksomheder besidder dermed en ekspertise, der giver store muligheder på det tyske marked.
Fødevarer – madspild, bæredygtighed og økologi Med en eksportandel på ca. 20 pct. (2020) er Tyskland det største eksportmarked for danske fødevarer. Bæredygtighed er ligesom i Danmark højt på den tyske dagsorden både blandt forbrugere, organisationer, civilsamfundet og politikere.
Dertil kommer et tværgående tema om bæredygtig produktion. Tyskland er en sværvægter inden for innovation. Det er verdens fjerdestørste produktionsland, og de store tyske produktionsvirksomheder er afgørende i den globale værdikæde.
I Tyskland er der et stort politisk fokus på investeringer i industrien, og vi har fælles interesser ift. regulering og rammebetingelser for en innovativ og bæredygtig produktion i fremtidens EU.
Politik
Danmark og Tyskland lancerede en venskabserklæring i foråret 2021. Et nært interesse- og værdifællesskab har gjort landene til tætte samarbejdspartnere i bl.a. EU, FN, NATO og Europarådet. Danmark og Tyskland står sammen om at insistere på værdien af retsstatsprincipper, multilateralisme og en regelbaseret international orden. Forholdet er præget af et tæt og integreret grænseland og en historisk succesfuld mindretalspolitik, som er en inspiration for andre grænseregioner i Europa og verden. Samarbejdet forgrener sig i alle danske regioner og tyske delstater. Infrastruktur, stærke handelsrelationer og tætte kulturelle bånd forbinder danskere og tyskere, og med den faste Femern Bælt-forbindelse etableres en ny vej- og jernbaneforbindelse mellem Tyskland og det østlige Danmark.
Kultur
Danmark og Tyskland fejrede Det dansk-tyske kulturelle Venskabsår i 2020. Med afsæt i de stærke historiske og kulturelle bånd mellem Danmark og Tyskland videreudvikler og intensiverer de to lande det allerede gode samarbejde på kulturområdet. Under statsbesøget vil der blive indgået formelle og langtrækkende aftaler inden for de kreative uddannelser og på kunst- og kulturområdet.
Presserejse
Udenrigsministeriets kontor for Public Diplomacy, Kommunikation og Presse arrangerer en fælles presserejse til Tyskland. Der planlægges afrejse fra København den 9. november, og ankomst til København den 13. november. Der er på forhånd reserveret et antal flybilletter og hotelværelser til medierne.
Hvis du ønsker at deltage i presserejsen, bedes du udfylde vedhæftede tilmeldingsblanket og sende din tilmelding til Udenrigsministeriets pressekontor kom@um.dk med kopi til jangra@um.dksenest den 28. september kl. 12. Du skal kontakte BCD Travel direkte med samme deadline, hvis du ønsker hotelreservationer, flyrejse samt lokal transport.
Udgifter i forbindelse med deltagelse i presserejsen dækkes af de deltagende medier.
Yderligere oplysninger kan fås hos
Kongehuset:
Lene Balleby, kommunikationschef, 3340 1010, lb@kongehuset.dk
Christian Meyer, kommunikationsrådgiver, tlf. 3340 2516, chrmey@kongehuset.dk
Udenrigsministeriet:
Janina Graae, journalist, tlf. 4083 8937, mail jangra@um.dk
BCD Travel:
Annette Paludan, mail delegation@bcdme.com
Vedhæftede filer
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Forsvarsministeren og udenrigsministeren rejser til USA4.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I morgen rejser forsvarsminister Troels Lund Poulsen og udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Washington D.C. for at møde centrale amerikanske beslutningstagere og formidle den danske regerings synspunkter.
Nu begynder det danske EU-formandskab, som skal levere på sikkerhed og konkurrenceevne1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag, tirsdag den 1. juli 2025, begynder det danske EU-formandskab, som vil vare frem til årsskiftet. Den danske regering har valgt to hovedprioriteter for formandskabet, som vi fra dansk side ser frem til at levere på – et mere sikkert Europa, herunder bedre styr på migrationen til EU og støtte til Ukraine, og et mere konkurrencedygtigt og grønt Europa.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.6.2025 14:26:52 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde torsdag den 26. juni 2025 kl. 09.00
Regeringen indgår bred aftale om ny udviklingspolitisk strategi20.6.2025 12:41:09 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen er sammen med Socialistisk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet enige om en ny udviklingspolitisk strategi.
Joint Actions to Further Counter the Shadow Fleet19.6.2025 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
We, the Foreign Ministers and government representatives of Belgium, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Iceland, Latvia, Lithuania, the Netherlands, Norway, Poland, Sweden, and the United Kingdom have met today to address the challenge posed by the Russian shadow fleet. We call for further joint and coordinated action to effectively address Russian attempts to circumvent international sanctions. Russia’s destabilising actions have strengthened our resolve to protect maritime security, safety, the marine environment and freedom of navigation in accordance with international law. We are particularly concerned about stateless vessels and falsely flagged vessels. Stateless vessels, including those falsely claiming to fly a flag, do not have a responsible flag state and are not entitled to rights under the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), including freedom of navigation. If vessels fail to fly a valid flag in the Baltic Sea and the North Sea, we will take a
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum