Presseinvitation til DM i Skills 2022 den 28., 29. og 30. april
Kære redaktion
Kom til DM i Skills og se 290 af Danmarks absolut dygtigste, unge lærlinge konkurrere om at blive en af de 49 nye danmarksmestre inden for netop deres fag – det bliver mega stort i mere end en forstand.
Der er tre fantastiske dage i vente. Benhårde konkurrencer og en lang række publikumsvenlige events løber af stablen, når DM i Skills åbner den 28. april i Høng, Kalundborg.
Vi forventer 50.000 besøgende i løbet af de tre dage, og man kan blandt andet glæde sig til en flot åbningsceremoni, med blandt andre undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil. Der bliver afviklet Skills Stafet for folkeskoleelever, der vil være områder med ”prøv, mærk og føl” et fag, uddeling af arbejdsmiljøpris og ikke mindst selve konkurrencerne, hvor Danmarks dygtigste talenter vil vise deres ypperste skills inden for håndværk, industri og service.
Lørdag eftermiddag er der afslutningsceremoni, hvor alle de nye danmarksmestre kåres af Poul Nyrup Rasmussen .
Se deltagerne her, og se hvorfra de kommer i landet
Akkreditering
Der kræves ingen former for akkreditering, og der er mulighed for at hvile benene i presserummet.
Se hvor presserummet ligger på oversigten her
Historier og fotos
Der bliver rigtig gode muligheder for at finde den interessante historie og ta’ de gode billeder. Vi sørger også for løbende at lægge billeder ud på www.skillsdenmark, som er frikøbt til fri afbenyttelse.
Kontakter
Rudi Raahauge Damkjær, kommunikationschef i SkillsDenmark på tlf. 20 92 34 64, eller
Ingrid Behrndt Andersen, SkillsDenmark på tlf. 2020 7291.
Venlig hilsen
SkillsDenmark
Læs mere på www.skillsdenmark.dk
Kontakter
Kontakter
Rudi Raahauge Damkjær, kommunikationschef i SkillsDenmark på tlf. 20 92 34 64, eller
Ingrid Behrndt Andersen, SkillsDenmark på tlf. 2020 7291.
Links
Information om SkillsDenmark
Følg pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Vejle bliver vært for DM i Skills 2027 – Næstved får 202818.6.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To kommuner bliver i dag offentliggjort som kommende værtsbyer for DM i Skills. Kæmpe-eventet foregår i Vejle i 2027 og i Næstved i 2028. Det afgjorde SkillsDenmarks bestyrelse på et møde tirsdag.
EU-ministre samles i Herning under EuroSkills 20252.6.2025 10:25:04 CEST | Pressemeddelelse
Når Europas dygtigste unge faglærte samles i Herning til EuroSkills 2025 i september, bliver byen samtidig et politisk samlingspunkt for EU’s ministre med ansvar for erhvervsuddannelser.
EuroSkills Herning 2025 bliver den største EuroSkills-konkurrence nogensinde20.5.2025 10:19:59 CEST | Pressemeddelelse
EuroSkills Herning 2025 bliver den hidtil største EuroSkills-konkurrence målt på antallet af konkurrerende fagatleter. Det står klart efter fristen for at tilmelde fagatleter er lukket og ikke mindre end 597 unge talenter fra hele Europa har meldt deres ankomst til Danmark. Et rekordstort antal, der glæder arrangøren.
Nyt site hjælper skoler til at besøge Euroskills Herning 202511.4.2025 12:16:16 CEST | Pressemeddelelse
Et stort forberedelsessite til besøg ved EuroSkills Herning 2025 er netop lanceret. Her serveres inspirationsvideoer, undervisningsmateriale og praktisk info om det kæmpestore event. Så de unge både kan glæde sig til besøget og få faglig læring ud af det.
Danmark stiller med rekordstort landshold til EuroSkills 20259.4.2025 14:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Danmark sender sit største Skillslandshold nogensinde til EuroSkills 2025 i Herning. De 43 talentfulde fagatleter er officielt udtaget og skal konkurrere mod Europas bedste unge faglærte den 9.-13. september 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum