Lægeforeningen

Praktiserende læge og fagpolitisk fyrtårn fra Slagelse vinder Lægeforeningen Sjællands kollegialitetspris

Del
Fotograf:Palle Peter Skov - Årets vinder Tue Flindt Müller (tv.) og formand for Lægeforeningen Sjælland Johan Ludvig Reventlow
Fotograf:Palle Peter Skov - Årets vinder Tue Flindt Müller (tv.) og formand for Lægeforeningen Sjælland Johan Ludvig Reventlow

Årets vinder af Lægeforeningen Sjællands kollegialitetspris er praktiserende læge Tue Flindt Müller, som vinder prisen for sit mangeårige engagement i sundheds- og fagpolitik.

”Tue har altid været en stor diplomat, der har haft et godt forhold til både med- og modparter i den sundhedspolitiske debat. Han er altid venlig og god til at skabe relationer, og vigtigst af alt, så har han været en dygtig og elsket praktiserende læge og kollega,” siger Johan Ludvig Reventlow, der er formand for Lægeforeningen Sjælland.

67-årige Tue Flindt Müller har siden 1991 arbejdet i egen lægepraksis i Slagelse, hvor han efter 31 år gav stafetten videre til yngre kræfter i 2022.

Han har helt fra starten af sin karriere været fagpolitisk aktiv. Han har blandt andet siddet i PLO’s og Lægeforeningens bestyrelse, og været formand for både Attestudvalget og Lægemiddel- og Medicoudvalget i Lægeforeningen.

”For at rykke på noget i sundhedsvæsenet er det vigtigt, at vi læger gør politikerne opmærksomme på, hvad der foregår. Derfor må min opfordring til mine kolleger være, at I skal fortælle åbent om de rammer, I arbejder under,” sagde Tue Flindt Müller blandt andet fra scenen, da han modtog prisen og takkede for anerkendelsen.

Tue Flindt Müllers politiske arbejde har blandt meget andet medvirket til, at der i Lægemiddelstyrelsen er nedsat en taskforce, der skal gøre noget ved forsyningsproblemerne af medicin, og at arbejdsmarkedslovgivningen blev revideret, så der blev skruet på, hvornår syge mennesker skal fremvise lægeattest.

Lægeforeningen Sjællands Kollegialitetspris blev første gang uddelt i 2011. Formålet er at sætte fokus på de mange engagerede og dygtige læger, der på sygehusafdelinger, institutioner, i almen praksis og speciallæge praksis i Region Sjælland yder en særlig indsats enten i forhold til kvalitetsudvikling, forebyggelse eller fremme af god lægekultur.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Fotograf:Palle Peter Skov - Årets vinder Tue Flindt Müller (tv.) og formand for Lægeforeningen Sjælland Johan Ludvig Reventlow
Fotograf:Palle Peter Skov - Årets vinder Tue Flindt Müller (tv.) og formand for Lægeforeningen Sjælland Johan Ludvig Reventlow
Download

Information om Lægeforeningen

Lægeforeningen
Lægeforeningen
Kristianiagade 12
2100 København Ø

+45 3544 8500https://www.laeger.dk/laegeforeningen

Lægeforeningen er den faglige interesseorganisation for læger i Danmark

Følg pressemeddelelser fra Lægeforeningen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lægeforeningen

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye