Pop-up borgermøder om fremtidens Furesø aflyses på grund af Corona - men debatten om fremtiden fortsætter

Borgerprocessen om fremtidens Furesø var i forvejen tænkt corona-sikkert med gæstebud i egne hjem og særlig fokus på digital inddragelse, men det tredje ben med borgermøder ude i det fri aflyses nu.
”Vi følger selvfølgelig myndighedernes opfordringer til, at man undgår at møde nye mennesker udenfor ens normale relationer i dagligdagen. Derfor skal vi som byråd heller ikke ud at have en fysisk debat med borgerne i den kommende tid, men vi vil meget gerne invitere så mange som muligt over på vores digitale platform, hvor vi allerede ser rigtig mange deltager med gode forslag og input,” udtaler borgmester Ole Bondo Christensen (A).
Borgerprocessen startede med, at Furesø Byråd inviterede alle borgere via brev i digital post til at komme med deres input til fremtidens Furesø. Rigtig mange har taget imod tilbuddet, og udover en velbesøgt digital platform på http://deltag.furesoe.dk, så har tilmeldingen til gæstebuddene i egne hjem været overvældende.
“Vi er glade for den positive modtagelse af gæstebuddet, hvor jeg glæder mig til at se det input, der kommer fra debatterne i borgernes egne hjem. Vi vil fra kommunens side gerne opfordre flere til at gennemføre et gæstebud - naturligvis indenfor de gældende restriktioner. Vejledningen kan stadig hentes på furesoe.dk/2030 - desværre er det ikke længere muligt at modtage en pose med lækkerier,” udtaler viceborgmester Lars Carstensen (C).
Onlinedebatten fortsætter frem til den 29. november, hvorefter input samles sammen til Furesø Byråd. Den foregår på http://deltag.furesoe.dk
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A), borgmester: 7216 5200
Lars Carstensen (C), viceborgmester: 7216 3997 (ikke sms)
Steen Vinderslev, kommunaldirektør, 7216 5100
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Enigt byråd bag budgetaftale for 202618.9.2025 13:02:52 CEST | Pressemeddelelse
Det er et enigt byråd, der har aftalt at justere den eksisterende 2-årige budgetaftale. De nu kendte økonomiske rammer for 2026 gør det muligt at styrke børne- og skoleområdet, ældreplejen, miljø og kultur samt sikre et budget i balance og fortsat gældsafvikling.
Endnu et skulderklap til Hjemmeplejen i Furesø5.9.2025 14:31:42 CEST | Pressemeddelelse
Særligt hjælpen til personlig pleje og ernæring scorer højt i en ny undersøgelse af tilfredsheden med hjemmehjælp, som Ældreministeriet står bag. Tilfredshedsundersøgelsen viser både styrker og udviklingspotentiale – og kommunen er allerede i gang.
Flere midler skal styrke kvaliteten yderligere i Furesøs ældrepleje4.9.2025 10:19:11 CEST | Pressemeddelelse
Udgifterne til ældreområdet i Furesø Kommune ser ud til at blive 10,5 mio. kr. lavere end forventet i 2025, da effekten af flere plejehjemspladser nu slår igennem. Udvalget for Sundhed og Ældre anbefaler, at pengene bør gå til en række indsatser, der skal videreudvikle kvalitet, kompetencer og kommunikation i Furesøs ældrepleje.
Furesø fortsat mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DI’s årlige erhvervsklimaundersøgelse bedømmer igen Furesø som den mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland. I forhold til virksomhedernes tilfredshed med den overordnede erhvervsvenlighed og dialog er kommunen placeret som nr. 24 på landsplan.
Enigt byråd bag høringssvar om Hillerødmotorvejens udvidelse: Ikke flere biler29.8.2025 13:26:43 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt Furesø Byråd har i høringssvar til Vejdirektoratet meddelt, at kommunen ikke ønsker flere biler igennem Furesø. Byrådet peger på en helhedsorienteret løsning, som både styrker den kollektive trafik, dæmper støj fra motorvejen og skaber bedre sammenhæng i byen. Planen præsenteres for Folketingets Transportudvalg den 2. september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum