Pensionister fra Ishøj drager igen på sommerudflugt
21.6.2019 12:51:49 CEST | Ishøj Kommune | Pressemeddelelse
Hvert år arrangerer Ishøj Kommune en række udflugter for de lokale folkepensionister, som får mulighed for at mødes med andre pensionister og sammen drage ud i det danske sommerland.
I år stod kommunen bag en kort tur til København og en længere udflugt til Lyngkroen ved Nykøbing Sj.
”Vores mål er først og fremmest at give alle vores pensionister en hyggelig dag, så de bliver ved med at være glade for at være pensionister i Ishøj Kommune. De gode oplevelser betyder forhåbentlig, at vores pensionister kan være positive og aktive på andre områder også, når de kommer hjem til Ishøj igen,” siger borgmester Ole Bjørstorp, som selv deltager i udflugterne.
650 pensionister drog på udflugt
Den korte københavnertur blev i år nydt af 87 Ishøj-pensionister, som rundede en hyggelig visit i hovedstaden af med en dejlig frokost på Danhostel Ishøj Strand.
Den lange sommerudflugt var – som sædvanlig - så populær, at den blev spredt ud over fire dage og fik deltagelse af omkring 650 glade pensionister.
De kunne læne sig tilbage i bussen og lade sig køre igennem det flotte landskab over Lammefjorden og til Lyngkroen ved Nykøbing Sj. Her fik pensionisterne serveret en frokost i skønne omgivelser og fik mulighed for at gå en tur til stranden, inden der blev serveret kaffe og lagkage og spillet op til dans.
”Vi har i mange år lavet disse sommerudflugter som en del af vores forebyggelsesarbejde på ældreområdet. Det er en ting, som mange får glæde af ,” siger borgmester Ole Bjørstorp, der føler, at han også selv får meget ud af udflugterne og den tætte kontakt med pensionisterne.
”Jeg snakker med mange af deltagerne og får værdifuld viden om, hvordan vores kommune ser ud fra pensionisternes synspunkt. Desuden får jeg set, hvor glade de ældre borgere er for vores tilbud og får bekræftet, at de gerne vil være aktive,” siger borgmesteren.
Kontakter
Ole BjørstorpBorgmester i Ishøj Kommune
Tlf:51 20 35 11obj@ishoj.dkBilleder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Sygefraværet i Ishøj Kommune er under landsgennemsnittet17.9.2026 15:42:56 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune har siden 2023 haft et stærkt fokus på at nedbringe sygefraværet blandt medarbejderne. Derfor glæder det kommunaldirektøren, at fraværet nu er kommet ned under landsgennemsnittet på det kommunale område
Jakob Sheikh får kommunalt topjob i Ishøj2.7.2026 13:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune har ansat Jakob Sheikh som ny centerchef for Ledelse og Strategi. Han kommer fra en stilling som afdelingschef i Institut for Menneskerettigheder
Ishøj Bibliotek opprioriterer førskoleområdet og ansætter ny børnebibliotekar29.6.2026 15:30:40 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek styrker nu indsatsen for de yngste borgere og deres familier ved at opprioritere førskoleområdet
Ny direktør til Ishøj Kommune26.6.2026 13:10:51 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Byråd har ansat Ida Byrge Sørensen som ny direktør og bakker dermed op om et enigt ansættelsesudvalg. Hun kommer fra en tilsvarende direktørstilling i Faxe Kommune
Louise Herskind bliver ny borgerrådgiver i Ishøj4.6.2026 16:37:04 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. august får borgerne i Ishøj en ny borgerrådgiver. Louise Herskind træder ind i rollen med mere end 20 års erfaring fra den kommunale verden og et stærkt fokus på at hjælpe borgere godt videre i mødet med kommunen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
