Patentreform styrker patentbeskyttelse og europæisk innovation
Nu træder enhedspatent og fælles patentdomstol i kraft, hvilket bl.a. gør det lettere og billigere for virksomheder at beskytte deres innovation mod kopiering.
Virksomheder kan fra den 1. juni i år ansøge om et enhedspatent og benytte sig af den fælles europæiske patentdomstol. Det sker som led i den største reformændring af patentsystemet i flere årtier.
Dermed kan virksomheder på sigt med blot én ansøgning patentere deres innovation i op til 25 EU-medlemslande. Samtidig kan de gå til en fælles domstol, hvis de oplever at andre krænker deres patent, frem for at skulle føre sager i flere forskellige lande. Danske virksomheder kan få behandlet deres sager i første instans i et af patentdomstolens lokale, regionale eller centrale kamre med mulighed for anke til domstolens appelinstans i Luxembourg. Det danske kammer har sæde i Sø- og Handelsrettens lokaler i København.
Med enhedspatentet bliver det billigere at opnå patent i alle europæiske lande, der er med i ordningen fremfor at skulle betale et gebyr i hvert enkelt land, man gerne vil have patenteringen skal gælde i.
Erhvervsminister, Morten Bødskov, udtaler:
”Verden har hastigt brug for ny teknologi og innovative løsninger til de mange udfordringer, vi står overfor i fremtiden. Danmark er et foregangsland på flere områder og danske løsninger er eftertragtede. Derfor er det helt afgørende, at virksomheder lettere og billigere kan patentere deres opfindelser på det europæiske marked. Patentreformen udgør et væsentligt bidrag til at styrke dansk konkurrenceevne og vil dermed være en vigtig faktor i at skabe bedre rammer for innovation, vækst og jobskabelse.”
Kontakter
For yderligere information kontakt:
Erhvervsministeriets pressetelefon: 91 33 70 07
Links
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu kan iværksættere få mere hjælp til at beskytte deres ideer8.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere og små virksomheder har behov for støtte, så de hurtigt kan komme i gang med at beskytte deres forretning mod plagiat. En ny IP fast track-ordning skal sikre hjælp til varemærke- og designregistrering.
Lovforslag skal sætte fart på udviklingen af produktionsdanmark7.5.2025 14:30:43 CEST | Pressemeddelelse
Bliver lovforslaget vedtaget, vil det blive hurtigere og nemmere at etablere eller udvide produktionsfaciliteter i Danmark.
Undersøgelse skal tage temperaturen på mulighederne for finansiering i landdistrikter5.5.2025 10:26:58 CEST | Pressemeddelelse
Efter et møde med en række interessenter er erhvervsminister Morten Bødskov og minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin enige om at få foretaget en undersøgelse af, om regler og praksis spænder ben for finansiering af lån i landdistrikterne.
Ny løsning og milliontilskud sikrer Hus Forbis fremtid2.5.2025 12:33:02 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Hus Forbi og Danske Bank er enige om en løsning, der sikrer, at sælgere af sociale aviser fortsat kan modtage betaling via digitale betalingsløsninger.
Ministre kalder til dialog om forbedrede og nye muligheder for boliglån i landdistrikterne2.5.2025 11:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov og minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin skal mødes med en bred kreds af organisationer for at få konkrete bud på, hvordan det bliver lettere at købe sin egen bolig i Danmarks landdistrikter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum