Pandora giver 1 million dollars til UNICEFs indsats i Ukraine
Donationen falder dagen efter, at UNICEF mere end firedoblede sin såkaldte appel for Ukraine – altså det beløb, som den internationale børneorganisation vurderer, er nødvendigt for at kunne møde de akutte behov. UNICEFs appel for Ukraine lyder nu på 433 millioner kr.
”Det er en betydelig donation, som reelt kan gøre en forskel for børnene i Ukraine. Det er virkelig flot. Samtidig er det en kæmpe gevinst, at Pandora har handlet så hurtigt. I kriser som denne er det afgørende at vi kan handle hurtigt. Jo længere tid, der går – jo flere børn vil lide nød, mens de venter på hjælp,” siger Susanne Dahl, direktør for partnerskaber i UNICEF Danmark.
Pandora har været en tæt partner af UNICEF Danmark siden 2019 og bidrager fast til organisationens arbejde. Her var man ikke i tvivl om, at situationen i Ukraine kaldte på en ekstra donation.
”Vi ønsker at hjælpe børnene i Ukraine og deres familier i denne frygtelige situation. De har brug for vand, mad, medicin og et sted at søge ly og tryghed i denne krise. UNICEFs arbejde er afgørende og nødvendigt,” siger Alexander Lacik, CEO, Pandora.
UNICEFs indsats i Ukraine fokuserer lige nu på at skaffe rent vand, hygiejneartikler, sundhedsydelser, adgang til undervisning og psykosocial hjælp og sikre steder, hvor børn og deres familier kan søge ly. Desuden ydes direkte økonomisk støtte til sårbare familier.
Globalt set er UNICEF Danmark førende, når det kommer til donationer fra private partnere. På trods af Danmarks størrelse kommer den danske afdeling af UNICEF ind på en 5. plads i bestræbelserne på at skaffe donationer fra virksomheder og fonde; kun overgået af USA, Japan, Tyskland og Storbritannien.
Kontakter
Maria WesthHead of External Communications, UNICEF Danmark
Tlf:50778664mwesth@unicef.dkBilleder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Fredsaftale et vendepunkt for Gazas børn, hvis liv og fremtid er på spil9.10.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
”For Gazas børn vil en fredsaftale være mere end et politisk gennembrud. Den vil være livreddende og give håb om tryghed, beskyttelse og en fremtid uden frygt,” siger UNICEF Danmarks generalsekretær Susanne Dahl, der også peger på en hurtig start af genopbygning
Rettighedsstafetten samlede over 800 børneidéer på en uge19.9.2025 18:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Finale på Christiansborg satte fokus på børns rettigheder. Børne- og undervisningsminister fik overrakt ideerne af skoleelever.
Nu ruller Rettighedsstafetten: Skolebørn i hele landet arbejder med rettigheder15.9.2025 06:43:29 CEST | Pressemeddelelse
I uge 38 sætter kampagnen ’Rettighedsstafetten’ fokus på børns rettigheder med undervisning, spil og events over hele Danmark. Stafetten følges af DR Ultra lige indtil afslutningen på Christiansborg.
Tusinder af børn uden tag over hovedet – UNICEF har brug for 140 millioner kroner i Afghanistan10.9.2025 13:14:01 CEST | Pressemeddelelse
Hundredtusinder kæmper for at overleve – UNICEF bringer livsvigtig hjælp til 400.000 mennesker, heraf over 212.000 børn, i Afghanistans jordskælvsramte provinser.
Fedme er mere udbredt end underernæring blandt skolebørn og unge globalt10.9.2025 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert femte barn i verden lever med overvægt eller fedme. Massiv markedsføring af ultraforarbejdede fødevarer får en del af skylden. Der er brug for lovgivning for at stoppe udviklingen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum