På Børnenes Dag mødtes H.K.H. Kronprinsessen i dag med tre børn for at tale om deres håb for fremtiden
20.11.2020 12:38:34 CET | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse
”Jeg synes, det er så vigtigt, og jeg tager det med fra i dag, med endnu mere styrke, at børnenes stemme skal høres. Det er så utroligt vigtigt, at I børn får sagt højt, hvad der rører jer, hvad I håber på, og hvad jeres drømme er. Jeg håber, I fortsætter jeres enorme arbejde for alle børn – det er et fantastisk stykke arbejde, I gør,” sagde H.K.H. Kronprinsessen i dag. Kronprinsessen og de tre børn deltog i en live-streamet samtale, hvor der også blev talt om, hvordan børnene mener, vi bedst løser udfordringer som corona-pandemien og klimakrisen.
UNICEF havde arrangeret samtalen i forbindelse med fejringen af Børnenes Dag 2020, som sætter fokus på, at børn og unge både er verdens nutid og fremtid, og vi derfor skal lytte til dem og tage dem med på råd om den fremtid, vi sammen skal skabe og de udfordringer, vi står over for at skulle løse lige nu og her.
Samtalen blev styret af UNICEF-ambassadør Sofie Østergaard, som sikrede, at Kronprinsessen og børnene nåede igennem alle de vigtige emner på dagsordenen. De tre børn var begejstrede over samtalen, som de håber kan sætte mere fokus på børns rettigheder og deres ret til at blive taget med på råd om fremtiden.
”Jeg vil bare gerne sige, at vi som børn skal huske, at vi har rettigheder. Indflydelse er ikke noget man får – det er noget man tager,” siger Esther Vyff.
Også hos UNICEF, der står bag arrangementet, var der glæde at spore. ”Det er jo lige præcis det her, det handler om, når det kommer til at løse de kriser, vi står overfor. Vi skal lytte til vores børn. De kan og de vil – vi lever i deres tid, det er deres fremtid, så selvfølgelig skal de have en stemme – det har de fået i dag,” siger Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF.
Børnenes Dag fejres hele verden over
Foruden samtalen med Kronprinsessen fejres dagen sammen med UNICEFs partnere og private støtter, der har oplyst bygninger i blåt og er gået i blåt på de sociale medier. UNICEF Prisen er blevet givet videre til Danske Skoleelever, og i samarbejde med Gallup har UNICEF Danmark offentliggjort en ny undersøgelse af, hvordan danske børn ser på fremtiden – læs mere her: https://www.unicef.dk/2020/10/06/boernenes-dag/
Fejringen markerer, at det i år er 31 år siden, at verdens lande vedtog Børnekonventionen i FN d. 20 november 1989. Næsten alle verdens lande har tilsluttes sig de 54 artikler, der sammen udgør børnerettighederne.
Yderligere oplysninger og billedmateriale
Billeder og klip fra samtalen mellem Kronprinsessen og Thea, Vilma og Esther kan downloades via link her:
Videoklip: https://we.tl/t-5xwU3Nnvyf
Billeder: https://we.tl/t-iFEId94nSU
Ved brug af videoklip skal UNICEF/MadeByUs krediteres.
Ved brug af billeder krediteres UNICEF/Lise Balsby.
Kontakter
Pressechef Peter Lykke Lind. Tlf. 30531916, mail: pllind@unicef.dk
Billeder
Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Tempoet falder i kampen mod global børnedødelighed: Millioner af liv kunne reddes med enkle midler18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra årtusindeskiftet og 15 år frem lykkedes det at halvere antallet af dødsfald blandt børn under fem år. Men siden 2015 er tempoet i reduktionen aftaget med mere end 60 procent. Den bekymrende udvikling sker til trods for, at mange af dødsfaldene kan forhindres med forholdsvis enkle indsatser.
Krigshandlinger i Iran har kostet mindst 180 børn livet6.3.2026 08:20:57 CET | Pressemeddelelse
UNICEF er dybt bekymret over de dødelige konsekvenser, den igangværende militære eskalation i Iran har for børn. Omkring 180 børn er ifølge rapporter blevet dræbt, og mange flere er såret.
Syv børn dræbt i Libanon4.3.2026 14:58:10 CET | Pressemeddelelse
Den militære eskalering i Mellemøsten har det seneste døgn kostet syv børn livet i Libanon og yderligere 38 er blevet såret. Det oplyser landets sundhedsministerium. Det høje antal ofre blandt børn kommer samtidig med, at nye luftangreb har ramt flere områder i landet, hvilket har udløst massiv fordrivelse og yderligere forværret en i forvejen skrøbelig humanitær situation. “Volden skal stoppe nu. Børn skal altid beskyttes. Ingen børn bør nogensinde blive dræbt eller leve med fysiske og følelsesmæssige følger fra vold,” siger Marcoluigi Corsi, UNICEFs repræsentant i Libanon. Alene inden for det seneste døgn er næsten 60.000 mennesker – heraf 18.000 børn – blevet fordrevet. Det kommer oven i de titusinder, som allerede er blevet tvunget fra deres hjem. Flere end 12.000 familier har søgt tilflugt i mere end 300 krisecentre, som er åbnet over hele landet, og mange af dem er allerede fyldt til bristepunktet. I takt med at behovene stiger, har UNICEF opskaleret sin nødhjælpsindsats i Libano
UNICEF: Alvorlig bekymring for børn efter eskalering i Mellemøsten1.3.2026 10:22:28 CET | Pressemeddelelse
Den militære eskalering i Mellemøsten giver anledning til alvorlig bekymring for millioner af børn i regionen. UNICEF opfordrer til øjeblikkelig indstilling af kamphandlinger og overholdelse af international humanitær ret.
UNICEF: Over 2,5 millioner børn fra Ukraine på flugt23.2.2026 13:41:41 CET | Pressemeddelelse
Millioner af børn i Ukraine lever fortsat i frygt og på flugt eller fordrivelse efter fire års krig. Skoler, hospitaler og hjem er ødelagt, mange har mistet familie og venner, og hver fjerde ung har mistet håbet om en fremtid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
