Overenskomstforhandlinger mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere er brudt sammen

Forhandlingsdelegationen i Tandlægeforeningens klinikejerudvalg har siden torsdag den 23. marts kl. 13 forhandlet med Danske Tandplejere om en ny toårig overenskomstaftale for tandplejerne.
Det har dog ikke været muligt at opnå et overenskomstresultat, og parterne har derfor besluttet sig for at gå hver til sit.
”Tandlægeforeningen gik til overenskomstforhandlingerne med Danske Tandplejere med et ønske om at nå til enighed om et overenskomstresultat. Baggrunden for drøftelserne var - i lighed med det øvrige arbejdsmarked - de gennembrudsforlig som vi alle kender fra DI og Dansk Erhverv. Desværre var det ikke muligt at nå til enighed med Danske Tandplejere," siger Signe Johanne Rasmussen, tandlæge og forhandlingsleder på vegne af Tandlægeforeningens klinikejerudvalg, og fortsætter:
”Tandlægeforeningen indgik den 11. marts forlig med HK Privat om fornyelsen af en overenskomst for mere end 5.000 klinikassistenter. Vi forventede, at et forlig med Danske Tandplejere ville lægge sig op ad resultatet med HK Privat og det øvrige arbejdsmarked. Det var desværre ikke muligt at opnå enighed om dette. Vi har til hverdag et rigtig godt samarbejde med de ansatte tandplejere og ser frem til at nå i mål med en ny aftale,” fortæller Signe Johanne Rasmussen.
Danske Tandplejere har oplyst, at de vil kontakte Forligsinstitutionen med henblik på fortsatte forhandlinger med hjælp fra Forligsmanden.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte HolstPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkBilleder
Information om Tandlægeforeningen
Følg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Rapport: Lavtlønnede får ikke dækket behov for tandpleje11.12.2025 07:21:51 CET | Pressemeddelelse
Lavtlønnede går kun til tandlæge halvt så mange gange som de højtlønnede, viser en ny rapport fra Kraka Economics. Det giver dem en markant større risiko for at udvikle alvorlige tandsygdomme, der ikke bliver behandlet.
Tandlæger: Tandkonto kan være en god ide, hvis den skrues rigtigt sammen7.12.2025 07:46:41 CET | Pressemeddelelse
Regeringens forslag om at give alle voksne danskere en tandkonto kan være et godt redskab til at få flere til at gå til tandlægen. Men det er vigtigt, at danskere med tandsygdom også fortsat kan få tilskud til behandling, mener Tandlægeforeningen.
Tandlæger advarer: Danskernes tandsundhed skal ikke overlades til kapitalfonde11.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport foreslår, at regeringen lemper kravene om, at tandklinikker skal ejes af tandlæger. Det vil åbne en ladeport for kapitalfonde og andre, der er mere optaget af profit end patienternes behov og sikkerhed, advarer Tandlægeforeningen.
Tandlægestuderende fra Sønderborg får skolarstipendium til forskning i mundsygdom10.11.2025 14:32:22 CET | Pressemeddelelse
Abas Jafari fra Aarhus Universitet har modtaget 186.000 kroner fra Tandlægeforeningen til at forske i en mundsygdom, der især rammer kvinder i overgangsalderen.
Tandlægestuderende får 372.000 kr. til forskning i mundsygdomme10.11.2025 14:18:58 CET | Pressemeddelelse
To tandlægestuderende er hver blevet tildelt et skolarstipendium på 186.000 kroner fra Tandlægeforeningen. Stipendierne går til deres forskningsprojekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

