Overenskomstforhandlinger mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere er brudt sammen

Forhandlingsdelegationen i Tandlægeforeningens klinikejerudvalg har siden torsdag den 23. marts kl. 13 forhandlet med Danske Tandplejere om en ny toårig overenskomstaftale for tandplejerne.
Det har dog ikke været muligt at opnå et overenskomstresultat, og parterne har derfor besluttet sig for at gå hver til sit.
”Tandlægeforeningen gik til overenskomstforhandlingerne med Danske Tandplejere med et ønske om at nå til enighed om et overenskomstresultat. Baggrunden for drøftelserne var - i lighed med det øvrige arbejdsmarked - de gennembrudsforlig som vi alle kender fra DI og Dansk Erhverv. Desværre var det ikke muligt at nå til enighed med Danske Tandplejere," siger Signe Johanne Rasmussen, tandlæge og forhandlingsleder på vegne af Tandlægeforeningens klinikejerudvalg, og fortsætter:
”Tandlægeforeningen indgik den 11. marts forlig med HK Privat om fornyelsen af en overenskomst for mere end 5.000 klinikassistenter. Vi forventede, at et forlig med Danske Tandplejere ville lægge sig op ad resultatet med HK Privat og det øvrige arbejdsmarked. Det var desværre ikke muligt at opnå enighed om dette. Vi har til hverdag et rigtig godt samarbejde med de ansatte tandplejere og ser frem til at nå i mål med en ny aftale,” fortæller Signe Johanne Rasmussen.
Danske Tandplejere har oplyst, at de vil kontakte Forligsinstitutionen med henblik på fortsatte forhandlinger med hjælp fra Forligsmanden.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte HolstPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkBilleder
Information om Tandlægeforeningen
Følg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Ny tandlægeuddannelse giver ikke flere tandlæger24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om en ny uddannelse på Fyn løser ikke tandlægemanglen. Man skærer nemlig samtidig ned på det nuværende optag på tandlægeuddannelserne i Aarhus og København. En stor fejl, advarer Tandlægeforeningen.
Tandlægeforeningen advarer mod ny uddannelse: En rigtig dårlig idé18.6.2025 15:10:33 CEST | Pressemeddelelse
Vi mangler tandlæger i Danmark, og det skal løses ved at øge optaget på de stærke tandlægeuddannelser, vi allerede har i København og Aarhus. Ikke ved at bruge penge på en ny uddannelse med et tvivlsomt fagligt niveau i Odense, advarer Tandlægeforeningen.
Tandlæger: Flere patienter siger nej til behandling, fordi de ikke har råd23.4.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Høj egenbetaling får mange patienter til at sige nej til behandling hos tandlægen, viser en ny undersøgelse. Det er en bekymrende udvikling, der vidner om ulighed i sundhed, advarer Tandlægeforeningen.
Ja til ny overenskomstaftale mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere14.4.2025 12:46:44 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal hos både klinikejerne og tandplejerne sagde ved urafstemningen ja til den overenskomstaftale, som Tandlægeforeningen har indgået med Danske Tandplejere. Dermed er en ny 3-årig aftale en realitet.
Tandlægeforeningen enig i kritik: Patienter rammes af urimelig modregning7.4.2025 18:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Statsrevisorerne kritiserer Sundhedsministeriet for at reducere tilskuddet til patienter i strid med reglerne. Tandlægeforeningen er enig. Der er brug for en ny aftale om voksentandplejen med fokus på patienternes behov.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum