Orkla investerer i Struer-fabrik og frasælger Struer-brandet til Funkisfood
Som et resultat af de vækstrater, Orkla oplever på Paulúns-brandet, investerer virksomheden i sin fabrik i Struer. Formålet med investeringen er således at sikre plads og kapacitet til produktionen af granola. Derfor frasælger Orkla samtidig Struer-brandet til Funkisfood.

For at følge trit med efterspørgslen på Paulúns granola, skal Orklas investering både sikre produktionen og arbejdspladser fremadrettet. Derfor installerer Orkla Danmark i foråret 2022 nye produktionsanlæg på Struer-fabrikken, hvor virksomhedens medarbejdere nu udelukkende skal fokusere på at producere granola. Denne strategiske beslutning er hermed Orkla Danmarks svar på forbrugernes øgede efterspørgsel af sundere morgenmadsprodukter.
Struer-brandet opkøbes af Funkisfood ApS, som flytter produktionen af ymer-drys mm. til virksomhedens produktionsfaciliteter i Skjern. Salget sikrer, at Struer-brandets mange velkendte produkter fortsat er at finde på supermarkedshylderne.
Overdragelsen af Struer-brandet har effekt fra 1. januar 2022.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til:
Nilüfer Sahin
Kommunikationsdirektør for Orkla selskaberne i Danmark
M: 26 82 22 97
E: nilufer.sahin@orkla.dk
Nilüfer SahinKommunikationsdirektørOrkla-selskaberne i Danmark
nilufer.sahin@orkla.dkBilleder
Information om Orkla
Om Orkla
Orkla-koncernen er en af de største leverandører af varemærker og koncepter til dagligvarehandelen, bagerier, kantiner og apoteker i Norden, Baltikum, Centraleuropa og Indien. Orkla er børsnoteret på Oslo Børs i Norge, hvor koncernen også har sit hovedsæde.
I 2020 havde Orkla-koncernen en omsætning på 47.1 mia. NOK og beskæftiger ca. 21.500 medarbejdere. Læs mere på www.orkla.dk.
Om Struer Brød A/S
Struer Brød A/S har gennem en lang årrække været leverandør af de kendte rugbaserede morgenmadsprodukter Ymerdrys og Øllebrød til det danske detail- og foodservice-marked. Derudover producerer Struer Brød også rasp, æblekagerasp samt forskellige müsli-produkter. Virksomheden, der beskæftiger ca. 45 medarbejdere, er beliggende i Struer og har siden 1. februar 2018 været en del af Orkla-koncernen.
Om Funkisfood ApS
Med overtagelsen af Struer Brøds kendte og velrenommerede produkter, sigter Funkisfood på at konsolidere sin markedsposition på de fire nordiske markeder og på styrkelse af virksomhedens konkurrenceevne gennem udvidelse af kunde- og leverandørforbindelser.
Funkisfood beskæftiger i dag 10 medarbejdere, som er under væsentlig udbygning med overtagelsen af Struer Brød. Funkisfoods kunder findes blandt de store detailkæder for fødevarer.
Følg pressemeddelelser fra Orkla
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Orkla
Odense Marcipan Group vækster - leverer tilfredsstillende resultat4.7.2022 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Odense Marcipan Group – kendt og anerkendt for marcipan og andre ingredienser gennem mere end et århundrede – præsenterer nyt regnskab, som viser, at det i 2021 lykkedes igen at skabe vækst, udnytte synergimuligheder og effektivisere.
Orkla Foods Danmark vækster toplinjen - stigende indkøbspriser presser bundlinjen30.6.2022 10:05:00 CEST | Pressemeddelelse
2021 regnskabet for Orkla Foods Danmark viser en vækst i omsætningen, mens bl.a. stigende indkøbspriser og engangsudgifter resulterer i et fald i årets resultat.
Sund chips- og snackforretning22.6.2022 14:35:00 CEST | Pressemeddelelse
2021 regnskabet for Orkla Confectionery & Snacks Danmark A/S (kendt for bl.a. KiMs og Panda lakrids) er netop offentliggjort og viser fremgang efter svært 2020 regnskabsår.
HUSK® Psyllium Mavebalance er tilbage på hylderne med valideret varmebehandling28.10.2021 06:54:00 CEST | Pressemeddelelse
I april trak Orkla Care, ud fra et forsigtighedsprincip, alle produkter af mærket HUSK® ud af markedet efter at myndighederne satte få af produkterne i mulig forbindelse med et salmonellaudbrud i Danmark. Efter samarbejde med eksterne eksperter har Orkla Care Danmark udviklet en valideret varmehandling af kosttilskuddet, som nu er tilbage på markedet.
Stop madspild - Orkla vil slikke tallerkenen ren29.9.2021 08:08:17 CEST | Pressemeddelelse
29. september er årets madspildsdag og en påmindelse om, at 1/3 af al mad i Danmark ender i skraldespanden. I produktionen af mad er der også meget at hente. Derfor har Orkla fokus på madspild fra jord til bord og har blandt andet udpeget en madspildsambassadør og investeret i en ’gris’, der gør madspild til menneskemad.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum