Opfordring til regeringen: Opret en grøn fond med indtægterne fra plastposeafgiften

Skatteminister Morten Bødskov (S) vil på baggrund af en ny analyse ikke differentiere emballageafgiften, der bl.a. er pålagt plastposer, og som blev tredoblet sidste år. Ifølge analysen er der en relativt begrænset miljø- og klimamæssig gevinst ved at lempe afgiften for plastposer, som er fremstillet med genanvendt plast.
Brancheorganisationen Plastindustrien tager foreløbigt analysens anbefalinger til efterretning. Samtidig opfordrer Plastindustrien dog regeringen til at bruge afgiftsindtægterne til at oprette en uafhængig fond, der skal øge plastgenanvendelsen og forebygge affald i naturen.
Thomas Drustrup, adm. direktør i Plastindustrien, udtaler:
- Staten får årligt mange millioner i indtægt fra plastposeafgiften, men de bliver desværre ikke brugt specifikt på at øge plastgenanvendelsen eller på at løse udfordringerne med plast i naturen – hverken herhjemme og i udlandet. Derfor er vores forslag, at afgiftsindtægterne bliver brugt til at etablere en uafhængig fond, som netop kan gøre en forskel i forhold til miljø og klima.
Han uddyber:
- Regeringen kan eksempelvis lade sig inspirere af Irland, som i 2002 begyndte at bruge indtægterne fra den irske plastposeafgift til at oprette og drive en grøn fond. Det har bl.a. medført økonomiske støtte til bedre affaldshåndtering, udvikling af genanvendelsesprocesser, oplysning og forskning på klima- og miljøområdet.
Differentiering af afgifter er vigtigt for det kommende producentansvar
Skatteminister Morten Bødskov (S) oplyser, at han på længere sigt ikke fuldstændigt afviser konkrete ændringer i emballageafgiften.
Plastindustriens adm. direktør, Thomas Drustrup, håber generelt, at regeringen fremadrettet ser mere velvilligt på at skabe et incitament til at bruge mere genanvendt plast:
- Regeringen har en målsætning om snart at lande en politisk aftale omkring det kommende producentansvar på emballage, der træder i kraft i 2025. I den forbindelse skal der indføres en gebyrstuktur, og der mener jeg, at man fra start af skal indføre en klar differentiering, så gebyret bliver mindre, hvis ens emballage er designet til genanvendelse og indeholder genanvendt plast.
Han siger afslutningsvis:
- Hvis Danmark skal være et foregangsland for cirkulær økonomi, kræver det, at der politisk bliver truffet nogle kloge valg. To oplagte skridt er oprettelsen af en uafhængig grøn plastfond og en ambitiøs aftale om producentansvaret.
Nøgleord
Kontakter
Thomas DrustrupAdm. direktørPlastindustrien
Tlf:29494608td@plast.dkBilleder

Links
Information om Plastindustrien
- Plastindustrien er brancheorganisation for ca. 285 danske plastvirksomheder, som repræsenterer alle dele af værdikæden.
- Vores branche tæller mere end 26.000 danske jobs.
- Vores mission er at sikre danske plastvirksomheder optimale rammer for succes, hvor grøn omstilling er en forudsætning for, at vi passer på vores ressourcer og skaber nye attraktive arbejdspladser.
- Læs mere på Plast.dk.
Følg pressemeddelelser fra Plastindustrien
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Plastindustrien
Genanvendelsesindustrien: Bevar affaldssorteringen31.10.2025 09:04:28 CET | Pressemeddelelse
Den samlede danske genanvendelses- og ressourceindustri advarer mod at ændre de nuværende regler for affaldssortering, sådan som Liberal Alliance foreslår. Det vil skade genanvendelsen og underminere de investeringer, som danske virksomheder allerede har foretaget i nye teknologier.
Plastindustrien hilser politisk aftale om producentansvar varmt velkommen12.9.2025 10:55:44 CEST | Pressemeddelelse
Ens regneregler, indsats mod free riders og afskaffelse af emballageafgiften giver virksomhederne en mere fair regning, mener brancheforeningen Plastindustrien.
Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger15.8.2025 10:02:49 CEST | Pressemeddelelse
Forhandlingerne om en global plasttraktat i Genève sluttede i nat uden resultat. Plastindustrien kalder det en skuffelse, da behovet for at håndtere den globale plastforurening er stort.
Ung forsker vinder pris for banebrydende designværktøj til vindmøllevinger12.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sebastian Malte Hermansen fra Aalborg Universitet modtager Danish Composite Award 2025 for sit arbejde med at styrke designet af store vindmøllevinger.
Plastindustrien og 1spand.nu sætter affaldssortering til debat på Folkemødet2.6.2025 11:59:56 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan får vi affaldssortering til at fungere – i praksis, landsdækkende, til mindst mulig gene for borgerne og til størst mulig gevinst for miljøet? Det er de centrale spørgsmål, når Plastindustrien og Affalds- og Ressourceindustrien mødes til debat med folkebevægelsen 1spand.nu om fremtidens affaldsløsninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum