Opera i det fri fortsætter i august

Vejret var blandet, men publikum var begejstret og stemmerne velsmurte, da Opera i det fri turnerede på Sjælland, Fyn og i Jylland i maj måned. Nu gentager vi succesen, når Vordingborg, Aarhus og Esbjerg får besøg af Opera i det fri og et veloplagt stjernehold af sangere i august måned.
I august måned satser vi på, at kunne åbne endnu mere op. Forhåbentlig uden coronapas, afstandskrav og med mulighed for at invitere endnu flere publikummer. Publikumsområdet vil stadig være indhegnet ift. evt. smitteopsporing og det er nødvendigt at bestille en billet på forhånd for at kunne deltage. Vi åbner op for mellem 750-1.500 publikummer og billetterne kan bestilles fra den 1. juli kl.10.
Opera i det fri i august kommer her:
Fredag 6. august 2021 kl. 18.00: Torvet, Vordingborg – Billet her!
Lørdag 7. august 2021 kl. 18.00: Amfiscenen, Aarhus – billet Musikhuset Aarhus Billet her!
Søndag 8. august 2021 kl. 16.00: Byparken, Esbjerg – billet Musikhuset Esbjerg Billet her!
Se retningslinjerne for adgang mm. her. De bliver løbende opdateret.
Som altid præsenterer Opera i det fri et stærkt sangerhold med kendte ansigter og nogle af morgendagens helt store stjerner. De medvirkende på Opera i det fri i august kan du også opleve i den kommende sæson i Den Kongelige Opera i København.
Det er sopranen Trine Møller, der bl.a. skal synge Brünnhilde i Valkyrien senere i sæsonen på Den Kongelige Opera. Gert Henning-Jensen kan publikum bl.a. også opleve i Kasper Holtens nye version af Den glade enke 2.0. Jens Søndergaard er bl.a. også Marcello i La bohème, mens Nicolai Elsberg, der netop har deltaget i VM for operasangere ved BBC Cardiff Singer of the World også kan høres i Don Juan på Den Kongelige Opera.
Pianist Ian Ryan og konferencier Lars Halby vil akkompagnere og introducere sangerne og programmet med sikker hånd.
Programmet er:
Bortførelsen fra seraillet af W. A. Mozart
O, wie will ich triumphieren; Nicolai Elsberg
Turandot af Giacomo Puccini
In questa reggia – Straniero, ascolta!; Trine Møller / Trine Møller & Gert Henning-Jensen
Don Juan af W. A. Mozart
Fin ch'an dal vino; Jens Søndergaard
Faust af Charles Gounod
Quel trouble inconnu me pénètre? – Salut! Demeure chaste et pure; Gert Henning-Jensen
Rigoletto af Giuseppe Verdi
Quel vecchio maledivami!; Jens Søndergaard & Nicolai Elsberg
Turandot af Giacomo Puccini
Nessun dorma; Gert Henning-Jensen
Tryllefløjten af W. A. Mozart
In diesen heil'gen Hallen; Nicolai Elsberg
La traviata af Giuseppe Verdi
Libiamo ne'lieti calici; Trine Møller, Gert Henning-Jensen, Jens Søndergaard & Nicolai Elsberg
Tosca af Giacomo Puccini
Te Deum; Jens søndergaard
Perlefiskerne af Georges Bizet
Au fond du temple saint; Gert Henning-Jensen & Jens Søndergaard
Den glade enke af Franz Lehár
Viljas sang; Trine Møller
Siciliansk vesper af Giuseppe Verdi
O tu, Palermo; Nicolai Elsberg
La bohème af Giacomo Puccini
In un coupé – O Mimì, tu più non torni; Gert Henning-Jensen & Jens Søndergaard
Tosca af Giacomo Puccini
Vissi d'arte; Trine Møller
Maskarade af Carl Nielsen
Kehraus! Kehraus!; Trine Møller, Gert Henning-Jensen, Jens Søndergaard & Nicolai Elsberg
Koncerterne varer ca. 1 time 30 minutter.
En stor tak til vores samarbejdspartnere uden hvem dette ikke ville være muligt:
Vordingborg Kommune, Musikforeningen Cæcilia, Augustinus Fonden, Brand af 1848, Nordea-fonden, Musikhuset Aarhus, Musikhuset Esbjerg
Kontakter
Claus Georg KjærPR- og presseansvarlig, opera og koncerter
Tlf:+45 27 52 90 77clkj@kglteater.dkBilleder

Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater sætter fokus på kvindelige komponister i operahistorien14.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Kongelige Teater sætter fokus på kvindelige komponister i operahistorien med et internationalt symposium med foredrag, talks og koncert med sjældne værker. Symposiet HELE HISTORIEN – OPERAENS GLEMTE PERSPEKTIV finder sted på Takkelloftet i Operaen 27.–28. november.
Thomas Korsgaards ensomhedskomedie 'Sat i verden' tager på turné9.10.2025 13:21:04 CEST | Pressemeddelelse
Efter en udsolgt spilleperiode på Det Kongelige Teater tager Thomas Korsgaards ensomhedskomedie Sat i verden fra den 3. november på turné rundt i landet til 21 byer.
Den fantastiske bus bliver til fantastisk flot teater8.10.2025 06:38:00 CEST | Pressemeddelelse
En af de største børnebogssucceser i nyere tid bliver for første gang sat på en teaterscene, når Det Kongelige Teater har premiere på Jakob Martin Strids mesterværk Den fantastiske bus.
Rå urkraft med Marie Jacquot og Det Kongelige Kapel6.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Chefdirigent Marie Jacquot udfolder sammen med Det Kongelige Kapel den rå urkraft i et af det 20. århundredes største mesterværker, Le sacre du printemps.
La Traviata på Gamle Scene3.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Jyske Opera gæster Det Kongelige Teaters Gamle Scene med Verdis udødelige opera om kurtisanen Violetta og hendes umulige valg – i ny dansk oversættelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum