Omlægning til økologi på hospitalerne afsluttet med stor succes
18.6.2019 09:59:56 CEST | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
”Det er er rigtig dejligt at se, at omstillingen til økologi, som et flertal i regionsrådet satte i gang for halvandet år siden, virkelig har taget fart ude på de enkelte hospitaler. Jeg er overbevist om, at det i sidste ende er sundere og til gavn for patienterne. For denne omlægning har sat fokus på kvaliteten af de råvarer, der bliver brugt i køkkenerne og på kvaliteten af den mad, vi serverer for vores patienter. God mad lavet fra bunden af sæsonens råvarer er bare bedre for patienterne end halvfabrikata,” siger regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S), som i dag klokken 14:45 overrækker diplomer som markering af det afsluttede projekt omkring omlægning til økologi til alle hospitalerne. Det foregår hos Fonden Københavns Madhus, Ingerslevsgade 44.
Regionens mål var en økologiprocent på ml. 60 og 90 % ved udgangen af 2018 og inden projektet gik i gang var hospitalernes økologiprocent mellem 33-75%. Nogle af hospitalerne har fordoblet øko-procenten på bare halvandet år og flere af køkkenerne nærmer sig de 90 %.
Omlægningen er overordnet set sket inden for det eksisterende budget og Fonden Københavns Madhus har været sparringspartner på projektet.
”Jeg tror ikke, alle forstår, hvor stor en bedrift det er at lave så stor en forandring i køkkenerne på så kort tid. Det er virkelig godt gået, for det er ikke altid nemt at ændre den måde, man har været vant til at lave og tænke maden på. Det kræver, at man hviler i sin faglighed og har mod på at eksperimentere med alt fra teknikker og opskrifter til indkøbsvaner og arbejdsfordeling, og vi er imponerede over den store kreativitet ude i køkkenerne,” siger direktør i Fonden Københavns Madhus, Hans Christian Smed.
Antallet af indkøbte økologiske kilo er steget med næsten 200 tons på bare et år Det svarer til en stigning på 22 % og i vægt svarer det til 37 elefanter. Det køkkenerne primært gør anderledes er, at de køber mindre kød, ca. 40 ton – og mere af kødet er nu økologisk. De køber en fjerdedel mindre frossent grønt og mere af årstidens frugt og grønt, så mere mad er lavet af friske råvarer i sæson.
For yderligere information:
Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen via Region Hovedstadens pressetelefon 70209588
Fonden Københavns Madhus via pressekonsulent Marie Brynskov, telefon 424404511
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Nyt psykiatrisk medicinambulatorium til børn og unge åbner i Hillerød24.6.2026 11:54:35 CEST | Pressemeddelelse
Det store antal af børn og unge som henvises til børne- og ungdomspsykiatrien betyder, at ventetiden på især medicinsk behandling har været stigende. Det skal et nyt medicinambulatorium i Hillerød nu ændre på.
Ny regional senfølgeklinik skal hjælpe patienter med senfølger efter kræft23.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu får borgere i Region Hovedstaden én samlet indgang til hjælp ved komplekse senfølger efter kræft med åbningen af en ny regional senfølgeklinik på Herlev og Gentofte Hospital.
20 mio. skal give børn og mennesker med demens hurtigere hjælp18.6.2026 12:55:27 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 4600 patienter får snart hurtigere tid til undersøgelser og operationer i Region Hovedstaden.
Grundvandets stemmer skal inspirere de lokale treparter18.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ni af de centrale organisationer, der passer på vores grundvand, kommer i en ny video med konkrete løsninger til en bedre beskyttelse af grundvandet. Videoen skal inspirere de lokale treparter til at tænke rent drikkevand ind i fremtidens arealplanlægning.
Næsten hver tredje unge kvinde i Region Hovedstaden kæmper med angst6.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange unge i Region Hovedstaden oplever psykiske udfordringer. Især blandt unge kvinder fylder angst og depression meget, og flere får også en ADHD-diagnose. Det viser en ny rapport fra Sundhedsprofilen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
