Omfang af kvæstelser er steget med +50 procent: Forsikringsselskab vil hjælpe kunder tilbage i job med exoskeletter

Omfanget af sager, hvor en person har fået ødelagt kroppen på grund af en ulykke på arbejdspladsen, vokser hos en af landet største forsikringsselskaber.
En gennemgang af de seneste tre års skadesstatisk hos Topdanmark viser, at antallet af såkaldte kvæstelser er steget med 10 procent. Selskabet forsikrer over 110.000 danske virksomheder og landbrug, og dykker man længere ned i statistikken, afslører arbejdsskadetallene, at stigningen især af drevet af kvæstelser af knæ (+74 procent), ryg (+56 procent), albuer (+54 procent) og skuldre (+53 procent).
Topdanmark er med en markedsandel på 21 procent det største selskab på området for arbejdsskade. Selskabet hjælper årligt 6.000-6.500 danskere, der er ramt af en arbejdsskade eller ulykke på arbejde, og selskabet udbetaler et trecifret millionbeløb i erstatning i arbejdsskadesager.
”Kvæstelser udgør nu næsten halvdelen af vores arbejdsskadesager, og når man ser på vores størrelse og omfang af sager, så fylder kvæstelser derfor en del i hverdagen. Kunder, der er ramt af en arbejdsulykke, får naturligvis en økonomisk erstatning, men det kan alligevel være en trist situation for den enkelte, virksomheden og samfundet, da vedkommende måske ikke kan vende tilbage sit arbejde igen,” siger Rasmus Ruby-Johansen, skadedirektør i Topdanmark.
”Derfor ser vi også hele tiden på, hvordan vi kan hjælpe kunder helt eller delvist tilbage til deres hverdag. Exoskeletter er et godt eksempel. Det er en teknologi, som mindsker belastningen af kroppen, og som kan bidrage til at bremse nedslidningen af muskler og led. Det betyder, at vi faktisk er i stand til at få kunder tilbage i deres job, især hvis der er tale om fysisk hårdt arbejde med gentagende løft eller bevægelser,” siger han.
Endnu flere kunder får tilbudt exoskeletter
Arbejdsskaderne sker typisk i hotel og restaurationsbranchen, produktionserhverv, industri samt servicefag som fx rengøring. I brancherne er antallet af kvæstelser steget med 50-80 procent, viser tallene for 2020 til 2022. Uanset branchen kan exoskeletter dog være en hjælp, er konklusionen hos Topdanmark, der i over to år har testet exoskeletter i samarbejde med udvalgte kunder.
”Erfaringerne er nu så gode, at vi vil øge brugen og investeringerne i exoskeletter. Vi kommer i Topdanmark til at tilbyde endnu flere kunder et exoskelet som en del af vores skadesbehandling. Det er fortsat et område, hvor der er behov for at indsamle viden og erfaringerne, men resultaterne taler allerede for sig selv. Som forsikringsselskab har vi altid spillet en rolle på arbejdsmarkedet og kan vi hjælpe kunder tilbage i job hurtigst og bedst muligt, så skal vi gøre det,” siger Rasmus Ruby-Johansen.
”Der er også et potentiale til at forebygge skader. Der er ingen tvivl, om vi ville se færre kvæstelser, hvis brugen af exoskeletter fx var større på fx bygge- og industriarbejdspladser. Det er en indsats, som vi derfor også vil kigge ind i,” siger han.
//
Fakta: Exoskelet
- Et exoskelet er en mekanisk konstruktion, man tager uden på kroppen, og som aflaster bestemte dele af kroppen, alt efter hvor det monteres, fx ryg, skulder, arme og ben.
- Exoskeletter nedsætter risikoen for nedslidning og overbelastning af muskler og led. Teknologien er typisk relevant, hvis der er tale om arbejdsopgaver med tunge løft og ensidigt, gentagende arbejde.
- Der findes mange former for exoskeletter, og det tilpasses den enkelte, så pasform, komfort og mængden af support er matchet med behovet for støtte og arbejdsopgaven. De mest udbredte er støtte til skuldre, arme og ryg/lænd.
- Navnet kommer fra leddyrs skeletstruktur. Leddyr som fx insekter, krebsdyr og edderkopper er karakteriseret ved at have et ydre skelet.
Nøgleord
Kontakter
Søren Martin OlsenPresserådgiver
Tlf:+45 25 45 65 75smo@topdanmark.dkTroels KarlskovPressechef
Tlf:+45 30 30 15 00tkj@topdanmark.dkBilleder

Topdanmark er et af landets største forsikringsselskaber.
Vi er 2.100 medarbejdere, der hjælper flere end 110.000 erhvervs- og landbrugskunder og 600.000 privatkunder i hele landet. Det har vi gjort siden 1898, hvor grundstenen til Topdanmark blev lagt.
Følg pressemeddelelser fra Topdanmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Topdanmark A/S
Tusindvis af danskere ramt af tyggeskader24.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Topdanmarks kunder gør i høj grad brug af muligheden for at få dækket skader på tænderne gennem ulykkesforsikringen, og det er særligt en type tandskade, der fylder i statistikkerne. Det viser tal fra Topdanmark, et af landets største forsikringsselskaber. I efteråret 2023 gjorde forsikringsselskabet det muligt for sine kunder at få dækket tyggeskader under ulykkesforsikringen. Det har ført til, at antallet af skader på Topdanmarks ulykkesforsikring er steget markant fra 2023 til 2024, hvor tyggeskader stod for knap 25 pct. af alle skader på ulykkesforsikringen. ”Vi oplever, at kunderne gør hyppigt brug af denne dækning, og at de er meget tilfredse med den. Det er vi rigtig glade for, men vi vil samtidig opfordre danskerne til at være forsigtige, når de sætter tænderne i en række fødevarer,” siger Rasmus Ruby-Johansen, skadesdirektør i Topdanmark. I Topdanmark er det erfaringen, at fødevarer som stegt flæsk, slik, som er hårdt, og brød med kerner giver danskerne tyggeskader. ”Man bør v
Topdanmark med løftet pegefinger: Tusindvis kommer til skade, når de laver havearbejde16.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge DMI kan påsken byde på varmt vejr, og det kan få mange danskere til at gå i haven for at slå græsset eller klippe hækken. Men gør det med omtanke, lyder opfordringen fra Topdanmark, et af landets største forsikringsselskaber. Topdanmark modtager hvert år anmeldelser fra kunder, der er kommet til skade i haven, og de mange ulykker i haven mærker Odense Universitetshospital og Svendborg Sygehus også til – særligt i foråret og sommeren. Tal fra Ulykkes Analyse Gruppen fra Odense Universitetshospital viser, at akutmodtagelsen ved Odense Universitetshospital og Svendborg Sygehus registrerede 828 tilskadekomne efter havearbejde i 2024. Det svarer til ca. 12.500 årligt på landsplan. ”Vi ser desværre mange ulykker relateret til havearbejde, fordi folk ikke er vant til så hårdt fysisk arbejde, og fordi de ikke er forsigtige eller opmærksomme nok. Man kan komme rigtig galt afsted, og man bør derfor tænke sig om en ekstra gang, før man flytter et ton fliser eller klipper hæk i flere meters
Peter Hermann har valgt at stoppe, når Topdanmarks integration i If er gennemført6.2.2025 07:40:32 CET | Pressemeddelelse
Peter Hermann har valgt at stoppe som adm. direktør i Topdanmark og viceadm. direktør i If, når Topdanmark er integreret i If 1. juli 2025. Integrationen betyder, at Topdanmark bliver en del af Nordens største forsikringsselskab og det næststørste forsikringsselskab i Danmark med en markedsandel på 21 procent. ”Jeg er stolt over den transformation, som Topdanmark er lykkedes med de seneste syv år. Sammen med dygtige medarbejdere har vi trods store forandringer formået at skabe stærke resultater med en solid kerneforretning, ansvarlig vækst og stigende tilfredshed blandt medarbejdere og kunder. Det betyder, at Topdanmark i dag er et fokuseret, moderne og veldrevet forsikringsselskab, der skaber værdi for kunder, aktionærer og samfundet,” siger Peter Hermann. Sampo-koncernens købstilbud på Topdanmark i august 2024 indledte Topdanmarks integration i If, som er ejet af Sampo. ”Det har været vigtigt for mig at bidrage til integrationen, og sammen har vi lagt en klar plan frem mod den juridi
Topdanmark i opråb: Afgørende at tjekke dette før skiferien30.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tusindvis af danskere får snart travlt med at pakke kufferten for at komme afsted på ski. Uge 7 og 8 er to meget populære skiuger, som normalt plejer at give travlhed hos Topdanmark, et af landets største forsikringsselskaber. ”Vi kan allerede se nu, at danskerne kommer til skade på ski og snowboard. Vi forventer især at få travlt med at hjælpe vores kunder i de klassiske vinterferieuger, som er højsæson for skiferier,” siger Rasmus Ruby-Johansen, skadedirektør i Topdanmark. Topdanmarks kunder har foreløbigt anmeldt knap 190 skiskader i år. I januar og februar sidste år blev der anmeldt knap 700 skiskader. Ifølge SOS International, som Topdanmark samarbejder med, var det henholdsvis de 50-59-årige og 20-29-årige, der tegnede sig for flest skiskader i forbindelse med sidste års skisæson. Begge aldersgrupper stod for ca. 20 procent af skiskaderne hver. ”Det er især skader i knæ og underben, der giver mange danskere problemer på skiferien, men vi ser også altid en del, som slår skulderen,
Topdanmark sælger ejerandel i Bornholms Brandforsikring29.11.2024 09:03:32 CET | Pressemeddelelse
Topdanmark sælger sin ejerandel af Bornholms Brandforsikring pr. 29. november 2024. Distributionssamarbejdet fortsætter, så Topdanmark fortsat tilbyder produkter til private kunder og mindre virksomheder på Bornholm.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum