OMBOLDs demokrati-stævner giver en stemme til socialt udsatte

Valgdeltagelsen er generel høj i Danmark, men det gælder desværre ikke for alle grupper i befolkningen, for valgdeltagelsen blandt mennesker i udsatte positioner følger sjældent trop med resten af befolkningens valgdeltagelse, og det giver en skævvridning i den demokratiske repræsentation.
OMBOLD, der arbejder for at skabe positive forandringer for mennesker i udsatte positioner med fodbold som værktøj, har valgt at udfordre denne skævvridning ved at afholde demokratistævner for socialt udsatte i Aarhus, København og Odense – her skal fodbolden og fællesskabet motivere spillerne til at bruge deres demokratiske stemme.
- Mange af vores spillere har en følelse af at være udenfor fællesskabet. Det gælder både i forhold til idrætten, men også i forhold til samfundet. Der er desværre mange, som mener, at det ikke gør en forskel at stemme. Den opfattelse vil vi gerne være med til at ændre med budskabet om, at det, som i fodbolden, handler om at være med, og at det er vigtigt, at også mennesker i udsatte positioner bruger deres stemme ved folketingsvalget, fortæller direktør i OMBOLD, Martin S. Pedersen.
Mulighed for at brevstemme
Til alle OMBOLDs fodboldaktiviteter er det være fodbolden og fællesskabet, der er i centrum. Det gælder også ved OMBOLDs demokratistævner. Men det vil samtidig være muligt at brevstemme tæt på fodboldbanen, og i åbningstalerne vil repræsentanter fra hjemløseorganisationen, Sand, understrege vigtigheden af at stemme.
Samtidig vil OMBOLD igennem hele dagen opfordre alle deltagere til at lægge vejen forbi stemmeurnerne.
Store forventninger til deltagerantal
Det forventes, at over 250 mennesker i socialt udsatte positioner vil deltager i demokratistævnerne. Forventningen er også, at en stor del af disse deltagerne vil bruge deres stemme til demokratistævnerne, som er støttet af TrygFonden.
Tid og sted
Demokratistævne i Aarhus
- D. 25. oktober
- Klokken 10.00 til 15.00
- Havnepladsen, Midtbyen, 8000 Aarhus.
Demokratistævne i Odense
- D. 26. oktober
- Klokken 11.00 til 16.00
- Fodboldfabrikken, Østersøgade 8, 5000 Odense.
Demokratistævne i København
- D. 27. oktober
- Klokken10.00 til 16.00
- Hafnia Hallen, Julius Andersens Vej 6, 2450 København.
Nøgleord
Kontakter
Kasper SusaaKommunikationsansvarlig
Tlf:+45 51 35 91 60kasper@ombold.dkMartin S. PedersenDirektør
Tlf:+45 61 28 11 49martin@ombold.dkBilleder
Information om Ombold
NGO’en OMBOLD er et forandringsskabende og inkluderende fodboldfællesskab for socialt udsatte og mennesker ramt af hjemløshed. OMBOLDs aktiviteter danner grobund for positiv udvikling i forhold til både fysisk og mental sundhed.
Under mottoet ‘Fodbold, Fællesskab og Forandring’ har OMBOLD siden 2003 engageret og aktiveret mere end 15.000 voksne, som ikke naturligt opsøger eller er en del af almindelige idrætsforeninger. Spillerne deltager blandt andet i træninger, stævner og mesterskaber.
Følg pressemeddelelser fra Ombold
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ombold
OMBOLD x AGF Sponsorcup bringer fodbold og fællesskab for hjemløse og udsatte borgere til Aarhus - lokal støtte skaber sociale forandringer.8.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når lokale aktører går på banen til OMBOLD x AGF Sponsorcup den 10. september i Aarhus, spilles der gadefodbold for at støtte OMBOLDs sociale idrætsfællesskaber for mennesker i udsatte livssituationer. Overskuddet går til lokale træninger og turneringer for målgruppen og kulminerer dagen efter med De Åbne Aarhusmesterskaber, hvor OMBOLD-spillere fra hele landet mødes i Aarhus til den helt store gadefodboldfest.
Fodbold med plads til alle! Ballerup Kommune og OMBOLD er værter for De Åbne Sjællandske Mesterskaber i fodbold for hjemløse3.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag d. 3. september bliver fodbold et frirum, når mere end 200 spillere ramt af hjemløshed, misbrug eller psykisk sårbarhed mødes til en turnering i Ballerup, hvor samhørighed og spilleglæde trumfer resultater.
Fodbold med plads til alle! Ballerup Kommune og OMBOLD er værter for De Åbne Sjællandske Mesterskaber i fodbold for hjemløse1.9.2025 12:41:09 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag d. 3. september bliver fodbold et frirum, når mere end 200 spillere ramt af hjemløshed, misbrug eller psykisk sårbarhed mødes til en turnering i Ballerup, hvor samhørighed og spilleglæde trumfer resultater.
Danmarks Hjemløselandshold rejser til VM i Fodbold for hjemløse22.8.2025 07:15:22 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 22. august rejser Danmarks Hjemløselandshold til Verdensmesterskaberne i Hjemløsefodbold (Homeless World Cup) i Oslo. 16 spillere – otte kvinder og otte mænd – samles i Kastrup Lufthavn, inden turen går mod en uge med sport, stolthed og fællesskab, hvor de repræsenterer både Danmark og det håb, mod og den styrke, der skal til for at gå nye veje.
Hjemløselandsholdet i fodbold fortsætter i hummel og får ny medspiller25.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny toårig aftale mellem det danske sportsbrand hummel og NGO’en OMBOLD sikrer, at hummel forbliver officiel tøjsponsor for det danske Hjemløselandshold i fodbold frem til 2027. Partnerskabet bygger videre på en fælles ambition om at bruge sport som løftestang for social forandring. Som en del af aftalen bliver SPORT24 ny samarbejdspartner og vil fremover forhandle OMBOLD-kollektionen via sin webshop.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum