Oldefar fra København fik 13 rigtige – og en million - med helt særligt tipssystem
En 80-årig mand fra København var ualmindeligt heldig, da han i weekenden ramte 13 rigtige på tipskuponen via et yderst personligt system. Efter 90 minutter havde han kun 10 rigtige – men tre sene mål sikrede ham 1.112.775 kroner.

Efter godt og vel 60 års trofast tipning, blev en 80-årig oldefar fra København i weekenden rigeligt belønnet for sin udholdenhed. Samtlige kuponens 13 kampe endte nemlig – med megen møje og besvær – præcis, som den rutinerede tipper havde forudset. Det gav ham en enkelt 13’er til en million kroner – og desuden en lang række 12’ere, 11’ere og 10’ere til 112.775 kroner
”Normalt kan jeg godt finde på at kigge på stillingen i rækken, og på, hvordan holdenes form er i øjeblikket, men det gjorde jeg ikke denne gang,” fortæller den ældre herre med et grin. I stedet valgte han sine tegn ud fra en, lad os bare sige, lidt anderledes metode.
Og hold nu fast, for her kommer en lynbeskrivelse af, hvordan man vælger fodboldresultater til 1,1 millioner kroner:
”Jeg vidste godt, at Arsenal var gode, så dem tog jeg i kamp nummer 1. Aston Villa er en af mine favoritklubber fra min barndom, dem tog jeg i kamp nummer to. Brighton mod Brentford i kamp tre: Det er to b’er, så det bliver et kryds. Crystal Palace: Jeg kan godt lide krystal. Nottingham Forrest mod Wolves, der var jeg i tvivl. Nottingham er jo dem med Robin Hood, men jeg kunne godt lide Wolves, da jeg var ung, så der tog jeg et kryds,” fortæller manden og tager en dyb indånding, inden han fortsætter i samme hæsblæsende tempo:
”Bournemouth mod Fulham, der havde jeg en mistanke om, at Bournemouth var gode. Birmingham, de er fra samme by som Aston Villa. Swansea er noget med svaner, og svaner er jo fine, synes jeg. Jeg så engang Stoke spille i Idrætsparken, mod Stævnet, tror jeg nok det var… Så det blev en kryds-to. Huddersfield er et godt gammelt hold fra de gode, gamle dage. Sheffield, det er jo dem med kniven. Millwall? Jeg kan godt lide møller. Og endelig i kamp 13 tog jeg Wigan, for Queens Park er noget med kongehuset, og dem er jeg ikke meget for – og det var så min argumentation hele vejen igennem, og det er jo derfor, at der kun er en vinder og at det er mig: For alle dem, der har kigget på holdenes form, de vandt ikke. Det var kun mig,” fortæller manden lettere forpustet.
Tæt på at gå galt
Det lyder jo alt sammen som gode og fornuftige valg, men alligevel var det yderst tæt på at gå galt undervejs. Flere af mandens udvalgte hold kom bagud fra start, og da tiden var ved at løbe ud, så det skidt ud i flere af kampene. Krydset i Brighton – Brentford kom først i hus takket være et straffespark i det 90. minut. Crystal Palace scorede først sejrsmålet over Leicester i det 94. minut, og svanerne fra Swansea scorede først det afgørende mål i det 99. minut.
Men alt det drama var den 80-årige mand lykkeligt uvidende om, imens det stod på.
”Normalt kan jeg gode lide at følge med i kampene, men lørdag var jeg i teateret for at se Stalins Død. Så mens jeg sad der og så døds-teater, så spillede mine hold dødgodt, så alle de andre tippere blev skudt ned fra planken,” griner manden.
Da det sidste dommerfløjt lød efter sidste kamp på tipskuponen, var den 80-årige alene tilbage med 13 rigtige, og udløste så en million plus det løse…
Det er mange penge, men de skal nok blive brugt godt, lover manden.
”Jeg har børn, børnebørn og oldebørn. De får alle sammen lidt penge. Det er til fremtiden, kan man sige. Og så har jeg cyklet en del i Burkina Faso, og der mødte jeg nogle mennesker, der tog sig af gadebørn, så den organisation skal også have lidt. Og så skal der også ske lidt her i huset. Vi skal have fjernet vores kamin, og vi har også snakket om en el-bil, fruen og jeg,” slutter manden.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Nordjyde vinder 1.000.000 i Lotto – sådan skal pengene bruges8.11.2025 09:10:00 CET | Pressemeddelelse
En gevinst på 1.000.000 kroner i Lotto åbner op for en masse muligheder. Her fortæller en kvinde fra Hjørring Kommune i Nordjylland meget præcist, hvordan hun vil gøre brug af sin milliongevinst.
Danske Spil: ”Det bliver dødtæt!”7.11.2025 09:05:03 CET | Pressemeddelelse
Oddssætterne hos Danske Spil forudser en rigtig gyser i fredagens afsnit af Vild med dans. Tre par skal danse for at undgå at ryge hjem.
Vinder million i Lotto: ”Det er vigtigt for mig, at de ikke bare bliver fyret af på gejl”5.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Vendsyssel drømmer om at bruge milliongevinst fra Lotto på at få sig et mindre tidskrævende arbejde. ”Det her er en kæmpe hjælp,” siger han.
Welling og SF stikker i udbrud i København4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
To ud af tre af Danske Spils kunder tror nu på SF og Sisse Marie Welling i København, mens både Ø og S ifølge Danske Spils tal sakker bagud.
Danske Spil efterlyser millionær fra supermarked på Frederiksberg3.11.2025 10:37:16 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere vandt milliongevinster i Eurojackpot fredag aften: Men hvem ligger inde med den ene kupon, som nu er 1.841.987 kroner værd?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum