Økonomisk profil træder ind i GF Forsikrings bestyrelse
NYT BESTYRELSESMEDLEM: Helle Okholm er nyvalgt som uafhængigt medlem af bestyrelsen for GF Forsikring a/s. Hun er især valgt på baggrund af sin regnskabsmæssige profil, og hun glæder sig til at være med til at sikre en fortsat positiv udvikling for GF.
56-årige Helle Okholm er uddannet statsautoriseret revisor og har arbejdet som CFO i flere internationale produktions- og servicevirksomheder. I dag er hun professionelt bestyrelsesmedlem, og udover GF arbejder hun i bestyrelsen for Jeudan A/S og Lokaltog A/S.
- Jeg håber at kunne være med til at sikre den fortsattepositive udvikling, som GF er inde i. Jeg vil gerne bidrage til både at give medlemmerne værdi for pengene – men også at sikre, at GF driver en fornuftig forretning, siger hun.
Udover at være medlem af bestyrelsen er Helle også formand for risikoudvalget og medlem af revisionsudvalget, og her er fokus netop på balancen for GF Forsikrings risici i forhold til blandt andet strategiske planer for vækst og nye produkter.
Uafhængigt medlem
I GF’s bestyrelse afløser Helle Okholm det tidligere uafhængige medlem Michael Holm, der døde i september 2021. Som uafhængigt medlem er hun ikke en del af ejerkredsen, men er valgt som ekstern kompetence.
- Det er vigtigt, at en bestyrelse er bredt sammensat af medlemmer med hver deres kompetencer. En af mine styrker er min økonomiskeog revisionsmæssige baggrund og mit kendskab til den finansielle sektor fra tidligere bestyrelser. Jeg glæder mig til at kunne bruge mine erfaringer på at sætte mit præg på GF’s udviklingsrejse, siger hun.
Helle bor i dag med sin mand i Rungsted. Hun har to voksne sønner og to børnebørn, såen del af fritiden går med at være farmor. Derudover nyder hun at spille golf og rejse – og når der rigtig skal slappes af, foregår det med en god underholdendebog.
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationsmedarbejderGF Forsikring
Tlf:26799673presse@gfforsikring.dkhttps://gfforsikring.dk/presseBilleder
Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring udnævner Mark Palmberg som ny CEO9.5.2022 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En enig bestyrelse har udnævnt 40-årige Mark Palmberg som ny adm. direktør (CEO) for det medlemsejede GF Forsikring. Samtidig udvides direktionen med en kommerciel direktør (CCO). Med den nye topleder får GF en tung finansprofil, som allerede kender organisationen indefra.
GF Forsikring: Torben B. Pedersen valgt som ny bestyrelsesformand30.4.2022 15:28:10 CEST | Pressemeddelelse
FORMANDSSKIFTE: På GF Forsikrings ordinære generalforsamling i dag blev næstformand Torben B. Pedersen fra Esbjerg valgt som ny bestyrelsesformand. Han afløser Jens-Peter Riis Jensen, som ikke ønskede at genopstille til posten.
GF Forsikring leverer meget tilfredsstillende årsresultat30.4.2022 14:47:47 CEST | Pressemeddelelse
ÅRSRAPPORT: GF Forsikring fortsatte i 2021 den positive trend med markant medlemstilgang og vækst på både top- og bundlinje i et år med ekstraordinært gunstige vilkår. Det gav de mere end 330.000 medlemmer i det medlemsejede selskab en historisk overskudsdeling.
Fra vinterhi til skadefri27.4.2022 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Servicér dit hus: Vinterens vejr sætter sine spor på de danske huse. Så det betaler sig at give huset et grundigt forårstjek. Med simpelt vedligehold kan du nemlig forebygge de fleste store skader og spare rigtig mange penge. GF Forsikring giver dig her guiden til dit hustjek.
Fra vinterhi til skadefri27.4.2022 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Servicér dit hus: Vinterens vejr sætter sine spor på de københavnske huse. Så det betaler sig at give huset et grundigt forårstjek. Med simpelt vedligehold kan du nemlig forebygge de fleste store skader og spare rigtig mange penge. GF København Nord giver dig her guiden til dit hustjek.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum