Øko-køerne sprang ind i stuerne
20.4.2020 15:44:56 CEST | Økologisk Landsforening | Pressemeddelelse
Malkekøerne på Sommerbjerggård ved Ejstrupholm, som var hovedgård for livestreaming af årets Økodag, ventede utålmodigt søndag formiddag på, at staldportene gik op ud til græsmarkerne. I mens fulgte tusindvis af trofaste Økodag-fans med fra skærmene derhjemme, hvorfra de via livechat stillede spørgsmål til landmand, Mads Helms, der er indehaver af Sommerbjerggård og de 800 køer.
De mange seere fulgte også TV-værterne, Anders og Katrine, fra DR Ramasjangs populære videnskabsprogram Lille Nørd, på deres tur rundt på gården, hvor der både var kodans, malkning og blindsmagning. Økodag LIVE har allerede haft 68.000 visninger. Inden Økodag tog publikum godt imod det nye koncept, og på rekordtid ramte optaktsudsendelserne knap 900.000 personer bare på de sociale medier.
”Vi valgte at gå online med Økodag, fordi det er en af landets største events med mere end 200.000 mennesker, så vi er meget tilfredse med 68.000 visninger, når vi ved, at familierne sad samlet og fulgte med. Så er vi ikke langt fra det vi plejer,” siger Michael Langberg, markedschef i Økologisk Landsforening.
Kommentarfeltet under livestreaming vidnede om en stadig stor interesse for Økodag. Spørgsmål og kommentarer væltede ind under hele udsendelse fra børn og voksne, som viste interesse for de økologiske køer og deres levevilkår.
”Mange har været med til Økodag i flere år og var glade for at kunne være med live og se det sammen hver for sig med de mennesker, som de normalt tager ud på gårdene med,” siger Michael Langberg.
Det var ikke kun publikum, som oplevede Økodag på en ny måde. Også køerne fornemmede, at noget var anderledes end, det plejer at være.
”Uanset er de jo glade for at komme på græs, men jeg fornemmer, at de var lidt mere afdæmpede i år end tidligere. Det var som om de manglede tilråbene og begejstringen fra publikum,” siger Mads Helms, landmand, Sommerbjerggård.
Det er fortsat muligt at se liveudsendelsen på Facebooksiden I love Øko, samt på mejerierne Arla, Them, Naturmælk, Thise og Øllingegårds sociale medier. Derudover er websiden www.økodag.dk stadig åben med masser af viden, e-bøger for børn og onlinespillet Quiz & Ko, hvor man kan vinde redekasser til stærene i Danmark.
Kontakter
Michael Langberg, markedschef, Økologisk Landsforening
Telefon: 20 99 30 03 Mail: mla@okologi.dk
Vivienne Kallmeyer, pressemedarbejder, Økologisk Landsforening
Telefon: 25 42 93 02 Mail: vk@okologi.dk
Billeder
Information om Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Michael Kjerkegaard fortsætter som forperson for Økologisk Landsforening6.3.2026 16:28:14 CET | Pressemeddelelse
For kort tid siden blev Michael Kjerkegaard genvalgt som forperson for Økologisk Landsforening. Det skete på foreningens generalforsamling.
Klimarådets anbefalinger taler for mere økologi26.2.2026 11:01:29 CET | Pressemeddelelse
Læs Økologisk Landsforenings landbrugs- og fødevarepolitiske chef Sybille Kyeds kommentarer til Klimarådets statusrapport og dennes anbefalinger til EU’s landbrugsstøtte efter 2027.
Det er synd og skam, at det ikke går bedre med kostrådene24.2.2026 12:38:55 CET | Pressemeddelelse
Økologisk Landsforenings direktør Rasmus Prehn var fødevareminister, da kostrådene blev lanceret i 2021. Se hans kommentar til ny undersøgelse om kostrådene.
Øko-vækst i danske nærmarkeder lover godt11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport: Markedet for økologiske fødevarer vokser i Europa – især i Tyskland og andre danske nærmarkeder. Det er godt nyt for danske eksportvirksomheder.
Ny international økologirapport kalder på politisk handling i Danmark10.2.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark har i mange år været verdens førende økologination, men nu har Schweiz overtaget tronen, viser ny rapport. Økologisk Landsforening kalder på handling fra politikerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
