OK tager til Transport Øst

Når Transport Øst afholdes den 4. – 5. september, er transportholdet fra OK også med og glæder sig til at møde kunderne rigtigt efter corona-tidens mange aflysninger.
OK har igen i år en stand på messen og med samme placering som forrige år.
”Det vigtigste for os er at styrke relationen til vores kunder efter det seneste års mange aflysninger, hvor vi har manglet den dialog, man har, når man mødes på en messe som Transport Øst,” siger Henrik Dehn, markedschef for Transport i energiselskabet OK.
Hos OK er der flere temaer at tage op i forhold til transport både i Danmark og i udlandet, og de muligheder, man har som kunde i OK, men det er også muligt at få en god snak om fremtidens drivmidler, energibesparelser, CO2-fortrængning osv.
”Vi håber, at så mange som muligt lægger vejen forbi vores stand, hvor vi naturligvis stadig følger myndighedernes anbefalinger i forhold til Covid19,” siger Henrik Dehn.
Kontakter
Anne DyrholmPresseansvarlig
ady@ok.dkBilleder
Information om OK
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab
- OK tæller udover moderselskabet OK også datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Plus.
- OK omfatter mere end 670 tankstationer, mere end 200 vaskehaller samt 76 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
- OK er landsdækkende leverandør af benzin, diesel, transportdiesel, fyringsolie, smøremidler, naturgas og elektricitet til både erhverv og private. Desuden leverer OK rådgivning, projektering og installation af varmepumpeløsninger i alle størrelser.
- OK har tre biogasstationer og lægger desuden tankstationer til fire af Everfuels brint-tankanlæg
- Foruden energiprodukter sælger OK mobiltelefoni og forsikringer.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Vintersæsonens første ”dunkelflaute” rammer Danmark: Elpriserne er ekstra høje de næste dage6.11.2025 09:35:05 CET | Pressemeddelelse
Et særligt vejrfænomen rammer Danmark og resten af Europa, og derfor giver det ekstra god mening at holde godt øje med elpriserne de næste dage.
OK vinder stort kommunalt udbud: Hundredvis af nye ladestandere på vej til københavnske elbilister6.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
I det nye år får københavnerne med elbil adgang til endnu flere lademuligheder. OK har netop indgået en aftale med Københavns Kommune om opsætning af 278 nye ladepunkter fordelt over hele kommunen.
Elpriserne vender: Nu får du mest strøm for pengene om natten28.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Disse dage markerer et vendepunkt for hvornår på døgnet, der er flest billige kilowatttimer. Nu er det ikke længere i dagtimerne, men om natten, at der er penge at spare på tøjvask eller opladning af elbilen.
Stiller store krav til ladenetværket: Vi runder halv million elbiler i oktober24.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af denne måned kører elbil nr. 500.000 ud på de danske veje. Lægger man 130.000 hybridbiler oveni, stiller elbilsvæksten store krav til ladeinfrastrukturen i Danmark. Trods tempoet er vi dog ikke langt fra EU-anbefaling.
Kulden koster rækkevidde: Sådan kører du effektivt og sparer penge15.10.2025 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er nemt at gøre turen i elbil mere effektiv. Det er også en rigtig god idé, for lige om lidt kommer kulden, og det har stor betydning for elbilens rækkevidde. Disse tips skaffer dig flere kilometer i elbilen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

