Nyvalgt landsformand for Europæisk Ungdom: "Vi har brug for et styrket EU mere end nogensinde før"
26.9.2022 12:00:00 CEST | Europabevægelsen | Pressemeddelelse

Fredag til lørdag afholdte Europæisk Ungdom landsmøde på Tilst Skole lidt uden for Aarhus. Med over 60 deltagere, herunder en række internationale gæster, fik foreningen valgt et nyt forretningsudvalg. Til at lede organisationen, der nu rummer over 700 medlemmer i hele landet, vil formandskabet, udover Jakob Wind, fremover bestå af Sofie Schlüter Knauer som landsnæstformand og August Lund Felumb som international officer.
Efter 50 års EU-medlemskab har vi brug for EU mere end nogensinde før
Jakob Wind understreger vigtigheden af at samarbejde mere med de andre EU-lande i en tid med krig i Europa, energikrise, højrenationalisme og klimaforandringer. Derfor mener han bl.a., at unge i Danmark skal blive mere klar over, hvordan de kan råbe regeringen mere op til at levere reelle løsninger på overnationale problemer, som kun EU kan løse.
"EU er det fedeste, mest ambitiøse og handlekraftige samarbejde, vi er en del af som land. Men desværre ser vi, at mange af de problemer, vi unge står overfor ikke bliver taget seriøst nok. Vi er nødt til at gøre unge i Danmark opmærksomme på, at fælles problemer kræver fælles løsninger, som vi gennem EU skal kæmpe for bliver en realitet. Det har 50-års samarbejde allerede vist" udtaler Jakob Wind.
Om aftenen lørdag d. 1. oktober fejrer Europæisk Ungdom 50-års dansk EU-medlemskab med et stort fyrværkerishow i København. "Ruslands invasion af Ukraine har vist, at vi aldrig må tage freden i Europa for givet, og vi altid skal kæmpe for demokrati og frihed, hvor det er truet. Derfor er det vigtigere end nogensinde før at fejre guldbryllup med EU," udtaler han. Til arrangementet er hele ungdommen inviteret, der foregår i Dansk Ungdoms Fællesråds lokaler.
Kontakter
Landsformand Jakob Wind
Mobil: 30963571
E-mail: jakob@euro.dk
Landsnæstformand Sofie Schlüter Knauer
Mobil: 30893094
E-mail: sofieeud@euro.dk
International officer August Lund Felumb
Mobil: 27501516
E-mail: international@euro.dk
Billeder
Information om Europabevægelsen
EuropabevægelsenRosenørns Allé 35, 1. th.
1970 Frederiksberg C
+45 33 141 141https://europabevaegelsen.dk
Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Europabevægelsen ønsker et tæt europæisk samarbejde.
Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Unge fra hele landet indtog Christiansborg og forhandlede EU’s fremtid9.3.2026 12:15:00 CET | Pressemeddelelse
Omkring 150 unge fra gymnasier, efterskoler og ungdomsuddannelser fra hele landet samledes i weekenden på Christiansborg til Ungdommens EU-topmøde, hvor de i to dage overtog rollerne som EU-ministre, medlemmer af Europa-Parlamentet og journalister.
Unge overtager Christiansborg og forhandler EU’s fremtid5.3.2026 11:30:38 CET | Pressemeddelelse
På lørdag samles omkring 150 unge fra hele landet på Christiansborg til Ungdommens EU-topmøde, hvor de i to dage træder ind i rollerne som EU-ministre, medlemmer af Europa-Parlamentet og journalister.
Europabevægelsens formand besøger Ukraine: Ukraine bør være medlem af EU fordi vi har brug for landet til at styrke vores egen sikkerhed22.2.2026 11:31:57 CET | Pressemeddelelse
Europabevægelsens formand Jens-Kristian Lütken er i disse dage i Ukraine for blandt andet at mødes med krigsveteraner og iværksættere indenfor forsvarsområdet. Besøget sker i anledning af fire-året for Ruslands invasion af Ukraine.
Europabevægelsen: München bekræfter bruddet. Europa kan ikke længere regne med USA14.2.2026 12:15:51 CET | Pressemeddelelse
Trump-administrationen regner ikke internationale institutioner for noget. Derfor skal EU styrke sit forsvar og sit samarbejde, lyder det fra Europabevægelsen.
Europabevægelsen: Vi støtter Grønlandsk EU-medlemskab.16.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når Grønland vælger NATO, Danmark og EU, er det et tydeligt signal om, hvor tryghed og værdier findes, lyder det fra Europabevægelsen. Det skal vi bakke op om, ved at støtte op om Grønlandsk medlemskab af EU.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum