Nyt tilbud skal give bedre vilkår til børn med særlige behov

Om få måneder kan børn med psykiske og fysiske funktionsnedsættelser flytte ind i tilbuddet ”Kraghaven”. Her kan de nogle dage om ugen være sammen med andre børn i helt særlige rammer, der passer til deres udfordringer og behov.
Socialudvalget besluttede på sit møde onsdag at lave et nyt og udvidet tilbud til familier med børn, der har psykiske eller fysiske funktionsnedsættelser. Det er en investering i børnene og familierne, siger Britta Lange, der er formand for Socialudvalget i Guldborgsund Kommune.
”Vi skal give alle børn og familier de bedst mulige rammer for, at de kan trives. Når man har et barn med svær psykisk eller fysisk funktionsnedsættelse, så har man behov for hjælp og støtte på flere måder, og her vil det nye tilbud være et kæmpe løft. Både for børnene og for forældrene. Tilbuddet har stået på både vores og forældrenes ønskeliste længe, og derfor er jeg glad for, at vi trods en presset økonomi også beslutter os for at investere i vores børn og familier,” siger Britta Lange.
Børnefællesskaber i alle aldre
I dag har Guldborgsund Kommune et mindre aflastningstilbud til målgruppen. Tilbuddet benytter Børnehuset Solsikkens lokaler på Ejegodvej i Nykøbing. Solsikkens rammer er lavet til børn i aldersgruppen 0-6 år og er derfor ikke egnet til de lidt ældre børn. Desuden er rammerne heller ikke lavet til et døgntilbud. I dag kan aflastningen under Solsikken have børn op til 12 år, mens det nye tilbud kan have børn i alderen 0-15 år med mulighed for udvidelse til børn helt op til 18 år.
Derfor ser Anne Dorthe Hansen, kommende afdelingsleder for Kraghaven, også frem til bedre faciliteter. For fremadrettet kan fritiden og weekenden tilrettelægges bedre, og børnenes værelser kan få et mere personligt præg.
”Vores børn har svært ved at have en aktiv fritid i hverdagen på grund af deres funktionsnedsættelser. Når de er hos os, er de i børnefællesskaber, som de ellers ikke er en del af, for vi kan tilbyde dem nogle aktiviteter, som forældrene af gode grunde har svært ved. For forældrene betyder det, at de kan aflevere børnene i et trygt miljø, hvor der er faglige kompetente medarbejdere, og hvor vi har et godt samarbejde med forældrene,” siger Anne Dorthe Hansen.
Bredt politisk samarbejde
Kraghaven flytter ind i Kraghave Bodels lokaler på Kraghave Gaabensevej, der i dag er et døgn- og uddannelsestilbud for unge. Kraghave Bodel omlægges for til gengæld at målrette indsatsen bedre efter de unges behov.Hidtil har aflastningstilbuddet under Solsikken rent fagligt hørt til i Center for Børn & Læring og under Børn og Skoleudvalget. Med omlægningen flytter det over til Center for Trivsel og Social Indsats og ind under Socialudvalgets område. Børnehuset Solsikken vil fortsat høre til i Børn & Læring under Børn og Skoleudvalget.
Ifølge Jesper Blomberg, der er formand for Børn og Skoleudvalget, er beslutningen om at skille Solsikken og aflastningstilbuddet ad også et resultat af det gode samarbejde på tværs af de politiske udvalg og beslutningen understøttes af Børn og Skoleudvalgets besøgsrunde og dialog med Solsikken.
”Vi er i byrådet helt enige om, at vi skal være bedre til at se på tværs af vores fagområder rent politisk, så vores beslutninger hænger sammen for borgerne og ikke bliver for snæversynede rent politisk. Det er det her et rigtig godt eksempel på,” siger Jesper Blomberg.
Kraghaven forventes at kunne åbne til juni. I forbindelse med etableringen af tilbuddet bliver der lavet nye udearealer, der passer til målgruppen, ligesom indearealerne opdeles efter aldersgrupper.
Kontakter
Britta LangeFormand for Socialudvalget
Tlf:25181829bybl@guldborgsund.dkJesper BlombergFormand for Børn og Skoleudvalget
Tlf:40 19 44 90byjb@guldborgsund.dkJohanne Duus HornemannPresse- og kommunikationskonsulent
Guldborgsund Kommune
Billeder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Lysets måned i Vild Park31.5.2023 13:40:52 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. juni er der igen kunstnerskifte i Guldborgsund Kommunes Rådhuspark, Vild Park. Billedkunstner Søren Lose giver stafetten videre til billedkunstner Thomas Seest, der er den tredje af i alt seks kunstnere, der fra april til oktober 2023 vil bringe naturen i parken i spil på anderledes og inddragende måder. Det er projektet Metropolis Landskab, der i samarbejde med Guldborgsund Kommune indtager landskabet i Vild Park med iscenesættelser skabt på, med og til stedet.
Sakskøbing Folkeskov indvies med plantedag31.5.2023 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Sakskøbing Folkeskov indvies officielt 13. juni klokken 12. Her inviteres alle til at komme og plante de allersidste træer sammen med Guldborgsund Kommune, skovrejsnings NGO’en Growing Trees Network og børn og pædagoger fra daginstitutionen Bruhns Gård.
Nye store arealudlæg sendes i høring25.5.2023 20:31:52 CEST | Pressemeddelelse
Kommuneplanen omsætter byrådets strategiske retning til konkret fysisk planlægning, og viser hvor nye boligområder, erhvervsområder, naturområder mm skal placeres. Nu sendes byrådets forslag i høring, og der inviteres samtidig til fire dialogmøder.
Børn og unge sætter scenen til Royal Run i Nykøbing F24.5.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når H.K.H. Kronprinsessen deltager i Royal Run i Nykøbing F, skal hun være sammen med den yngre del af befolkningen på Lolland-Falster. Guldborgsund Kommune har nemlig inddraget børn og unge på tværs af kommunen i både planlægningen og afviklingen.
Guldborgsund Kommunes økonomiske situation kræver et hårdt tryk på bremsen17.5.2023 17:46:15 CEST | Pressemeddelelse
Den første budgetopfølgning i år viser en forventet overskridelse af budgettet på godt 90 millioner kroner ved udgangen af 2023. Særligt socialområdet og beskæftigelsesområdet er udfordret. Økonomiudvalget har bedt om et midlertidigt anlægsstop, ligesom alle fagudvalg skal finde besparelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum