Nyt samarbejde med Forsvarets Veterancenter

”Det er vigtigt, at vi anerkender den store indsats, som vores mange veteraner trofast yder i verdens brændpunkter. Derfor har vi i flere år også fejret Flagdagen den 5. september. Men med denne aftale med Veterancentret håber vi, at vi også kan medvirke til at forbedre veteranernes vilkår efter hjemsendelsen. Det skylder vi dem ganske enkelt”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen efter Økonomiudvalget på sit seneste møde besluttede at indgå et samarbejde med Forsvarets Veterancenter.
Forsvarets veterancenter er en enhed under Forsvarets Personalestyrelse, som arbejder med støtte til soldater og pårørende i forbindelse med udsendelse til Forsvarets missioner i andre lande. Veterancentret har særligt fokus på opgaverne efter hjemsendelse og der ydes en tværfaglig bistand blandt andet i relation til private og arbejdsmæssige udfordringer. Veterancentret tilbyder ligeledes bistand til kommuner med rådgivning om veteraner, faglige oplæg og formidling af aktiviteter på veteranområdet.
Nøgleord
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A), tlf. 25 29 19 42
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
IT-virksomheden M Networks og Rune Bak Jensen vandt årets Erhvervspris22.10.2025 18:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Den socialt bevidste og medarbejderejede IT-virksomhed M Networks har mottoet ”IT leveret af mennesker”
Lukas Just Bloch er årets elev22.10.2025 18:24:11 CEST | Pressemeddelelse
Årets Lærlinge-/elevpris går til en meget engageret og omsorgsfuld elev hos Bistroen på Fredensborg Store Kro
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
DI kan hjælpe os med at forbedre dialogen med private virksomheder7.10.2025 10:50:05 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommune opfordrer DI til at formidle kontakt til de virksomheder, som medvirker i DI’s måling af erhvervsvenlighed
Kommunen udvider indsatsen for at forbedre børn og unges trivsel7.10.2025 08:12:58 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye budgetaftale for 2026 afsætter byrådet flere ressourcer til at styrke børn og unges trivsel. Det sker i tråd med 2030-planen for børn og unges trivsel, som nu er opdateret
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

