Nyt nordisk humanistisk center skal skabe nye forståelser af verdens samfundsudfordringer
Nordic Humanities Center for Challenge-Based Inquiry etableres med en bevilling på 60 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond.
”I min bog er humanismen kommet lidt i baggrunden. Det tjener ikke mennesket. Målet med centeret er således at bringe flere humanistiske perspektiver på verdens udfordringer i spil og på den måde supplere de tekniske videnskaber med nye handlemuligheder og visioner”, siger formand for Den A.P. Møllerske Støttefond, Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla.
Centeret bliver et væsentligt forskningscenter med udgangspunkt i humanistiske faglige discipliner, som for eksempel sprog, historie og litteratur.
Nordic Humanities Center for Challenge-Based Inquiry bliver forankret på såvel Københavns Universitet som Syddansk Universitet.
”Jeg er taknemlig for den tillid, Den A.P. Møllerske Støttefond har vist vores universitet, og jeg vil glæde mig til at følge de humanistiske forskeres arbejde, når de skal omsætte deres viden til løsninger på de store og samtidsrelevante udfordringer. Jeg er overbevist om, at de stærke humanistiske forskningsmiljøer på Københavns Universitet og Syddansk Universitet – som her får mulighed for at afprøve nye former for samarbejde – vil kunne bidrage med perspektiver, nuancer og analyser og med et dybere historisk perspektiv, der samtidig peger fremad”, udtaler rektor Henrik C. Wegener ved Københavns Universitet’.
Rektor Jens Ringsmose ved Syddansk Universitet tilføjer:
”Vores samfund står overfor en række problemer, der udfordrer vores sammenhængskraft, måden vores samfund skal se ud på, og for klimakrisens vedkommende, vores klodes tilstand. Aldrig har den humanistiske forskning været vigtigere i forhold til at forstå kompleksiteten af problemerne og de etiske udfordringer, som vi står overfor. Vi er derfor meget taknemmelige for donationen, som indebærer, at humanistiske forskere på SDU og KU får endnu bedre muligheder for at bidrage med løsninger på de store udfordringer, vi står overfor”.
Forskningstemaer og organisering
En lang række forskere fra Københavns Universitet og Syddansk Universitet, både erfarne og unge talenter, vil blive tilknyttet centeret. Desuden ansættes en centerleder og administrative medarbejdere, der ikke mindst skal bistå med det store formidlingsarbejde, der forventes af centeret.
Forskerne vil som udgangspunkt indgå i aktiviteterne og forskningen i centeret i ét-års intervaller for at supplere centerets kernestab og den akademiske centerledelse. Hvert forskerteam vil blive sammensat af forskere fra Danmark suppleret med forskere fra især de øvrige nordiske lande, men også fra resten af verden. Der vil blive arbejdet målrettet med at formidle centerets resultater bredt.
Den A.P. Møllerske Støttefonds bevilling på 60 millioner kroner gør det muligt at drive centeret i seks år fra og med 2023.
Kontakter
Bolette Marie Kjær JørgensenPressechefSDU Kommunikation
Tlf:93 50 72 16bomk@sdu.dkInformation om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Mikroalger og kunstig intelligens kommer Østersøen til undsætning23.10.2025 10:23:22 CEST | Pressemeddelelse
Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring.
Splittede forældre har svært ved at navigere i deres børns skærmbrug23.10.2025 09:32:41 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie viser, at forældre kæmper med at finde balancen i deres børns skærmbrug: For meget skærm opleves som bekymrende og i modstrid mod forældrenes værdier og opfattelse af det gode børneliv – omvendt kan skærmen også give børnene noget godt.
Erfaren universitetsdirektør fortsætter på SDU21.10.2025 14:39:34 CEST | Pressemeddelelse
SDU’s bestyrelse har forlænget ansættelsen af universitetsdirektør Thomas Buchvald Vind, der siden 2017 har stået i spidsen for universitetets administration.
Stephen King hædres med særlig H.C. Andersen-pris10.10.2025 08:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Stephen King modtager en særlig H.C. Andersen-pris for sin fantasifulde og mørke fortællekunst, der har tryllebundet millioner af læsere verden over. Prisen markeres med et offentligt arrangement i Odense den 17. november.
Hedebølger i havet kan få oceanerne til at udlede mere CO29.10.2025 08:47:03 CEST | Pressemeddelelse
Vi ved allerede, at marine hedebølger kan skade havets dyr og koralrev. Nu viser et nyt studie, at de også kan svække havets evne til at lagre kulstof.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
