Nyt lovforslag rammer det sjællandske erhvervsliv: Virksomheder må se bort fra rentefri skattekonto

Oprindeligt skulle beløbsgrænsen for indestående på virksomheders skattekonto forblive på 350 mio. kr. indtil 1. maj 2023, hvorefter beløbsgrænsen ville blive nedsat til den tidligere sats på 200.000 kr., men med regeringens nye lovforslag vil ændringen forventeligt træde i kraft allerede fra den 15. juni 2022. Ændringen betyder, at Skattestyrelsen kommer til at tvangsudbetale alle indeståender over 200.000 kr. I Skattestyrelsen økonomiske redegørelse for 2021 fremgår det, at der er 24.000 virksomheder, som har indbetalt ekstra likviditet på deres skattekonto, der overstiger beløbsgrænsen på 200.000 kr.
“Skattestyrelsen har et større milliardbeløb stående fordelt på flere tusinde virksomheder, som vil blive tvangsudbetalt, hvis lovforslaget bliver vedtaget, hvilket vi regner med. Derfor skal virksomhederne nu gøre sig overvejelser om, hvor deres overskydende likviditet skal placeres, hvis de vil undgå negative renter i banken,” fortæller Brian Petersen, partner i PwC og Regionsleder på Sjælland, og fortsætter:
“Afhængigt af rentesatsen risikerer virksomhederne at betale mellem 500 til 915 kr. i minusrente pr. måned for hver million, som virksomhederne har indestående. Det kan sagtens løbe op i et betydeligt beløb, og vi anbefaler derfor, at virksomhederne hurtigst muligt tager stilling til deres overskydende likviditet, hvis de vil undgå bankens minusrenter.”
Ifølge den fremlagte lovtekst var der i ultimo januar 2022 hele 47 mia. kr. på virksomhedernes skattekonto, der ikke havde noget at gøre med kommende betalinger af moms og A-skat og som hermed bliver tvangsudbetalt til virksomhederne fra den 15. juni.
Tilbage til den gamle beløbsgrænse
Få måneder inde i COVID-19-krisen vedtog Skattestyrelsen, at beløbsgrænsen skulle hæves fra de tidligere 200.000 kr. til hele 100 mia. kr., da mange virksomheder pludselig stod med et stort overskud i likviditeten på grund af en række kompensationsordninger, herunder udskydelse af betaling af A-skat og AM-bidrag. For at undgå minusrenter kunne virksomhederne derfor indsætte deres overskydende likviditet på den omtalte skattekonto.
“Virksomhederne havde regnet med, at beløbsgrænsen ville blive nedsat til 200.000 kr. igen, men først pr. 1. maj i 2023. Det er naturligvis ikke optimalt, at reglerne bliver ændret så pludseligt, særligt fordi det ikke er så lang tid siden, at det blev besluttet, at ordningen skulle løbe indtil næste år,” fortæller Brian Petersen.
Fra den 1. februar i år blev beløbsgrænsen på virksomhedernes skattekonto nedsat fra 100 mia. kr. til 350 mio. kr, og fra 15. juni vil beløbsgrænsen formentligt igen være tilbage på 200.000 kr.
Nøgleord
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Her er de tre finalister til Årets Ejerleder 2025 i Hovedstaden20.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 27. oktober afholder PwC Årets Ejerleder 2025 i Hovedstaden for 22. gang i samarbejde med Nykredit og Dansk Erhverv. Prisen hylder visionære ejerledere, der skaber resultater og driver vækst til inspiration for andre ejerledede virksomheder.
Her er de tre finalister til Årets Ejerleder 2025 på Fyn15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 23. oktober afholder PwC Årets Ejerleder 2025 på Fyn for 22. gang i samarbejde med Nykredit og Dansk Erhverv. Prisen hylder visionære ejerledere, der skaber resultater og driver vækst til inspiration for andre ejerledede virksomheder.
Nyt for boligejere: Renten på indefrysningslån er nu fastsat for 202615.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skattestyrelsen har nu offentliggjort rentesatsen på indefrysningslån, der gælder fra den 1. januar 2026. Her kan du se, hvordan rentesatsen ændrer sig.
Nye skattesatser: Top-topskatten rammer også selvstændige erhvervsdrivende13.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2026 træder den nye top-topskat i kraft. Det kommer til at ramme mange selvstændige erhvervsdrivende, der driver virksomhed i personlig regi. PwC’s skatteekspert guider til, hvad det kommer til at betyde, og hvad du kan gøre.
PwC styrker sin forretning inden for Cyber, Risk & Regulation10.10.2025 10:34:04 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder står i dag over for en række nye og skærpede krav om cybersikkerhed fra EU og nationale myndigheder, samtidig med at de oplever et øget trusselsbillede qua den geopolitiske uro. Derfor opruster PwC sit forretningsområde inden for Cyber, Risk & Regulation med Malene Fagerberg som partner og ny leder af området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum