Nyt lokalt samarbejde skal hjælpe unge hjemløse i Aarhus

Aarhus er en af de byer i landet med det højeste antal unge hjemløse. Mange af de unge hjemløse har ofte problemer med ensomhed og manglende ressourcestærkt netværk.
Derfor er Tina Jung Møller, der er leder af Egåhus, glad for det nye samarbejde med Fonden Bindeleddet, hvor frivillige mentorer kobles sammen med udsatte unge.
"Vores botilbud er et midlertidigt botilbud, hvor de unge som udgangspunkt bor hos os i en kortere periode, mens vi hjælper dem med at få styr på tilværelsen og sammen lægger en god plan for de næste naturlige skridt i deres liv," fortæller Tina Jung Møller.
Men et midlertidig ophold på et bosted er ikke altid nok, til at den unge på egen hånd kan engagere sig i en fortsat god udvikling.
"Mange af de unge har et meget lille eller et ustabilt netværk, hvilket i nogle tilfælde er med til at føre dem tilbage til de samme problemer, som vi har hjulpet dem ud af. Derfor kan vi se et kæmpe potentiale i at få tilknyttet en frivillig mentor, som kan blive ved med at mødes med de unge, når de er flyttet i egen bolig," siger Tina Jung Møller.
Der er brug for flere mentorer
Fonden Bindeleddet, der er finansieret af Det Obelske Familiefond, gør brug af frivillige mentorer, som skal opbygge en relation til de unge, før de bliver matchet i et mentorskab. Formålet er at hjælpe unge i den svære overgang fra gade til hjem.
"Både Egåhus og Bindeleddet er sat i verden for at hjælpe unge hjemløse, derfor er det kun naturligt, at vi etablerer et samarbejde med Egåhus i Aarhus, som netop er et tilbud til vores målgruppe," siger Rune Utzon-Frank, der er direktør i Fonden Bindeleddet, og fortsætter:
”Jo bredere samarbejder, vi kan bygge rundt om de unge, jo større er chancen for, at de unge kan komme godt videre.”
Der er allerede tilknyttet nogle frivillige til samarbejdet, men der er løbende brug for flere.
"Vores mål er at blive klar til at etablere de første mentor/bruger kontakter i Egåhus til september 2021, og vi har løbende brug for frivillige mentorer, som har lyst til at være med," siger Rune Utzon-Frank.
Fakta:
- Egåhus er et botilbud til unge hjemløse drevet af Blå Kors Danmark.
- Egåhus ligger i Egå og har plads til 30 beboere.
- Fonden Bindeleddet hjælper sårbare unge i overgangen til livet som voksen og er finansieret af Det Obelske Familiefond
- Der er 6.431 hjemløse i Danmark.
- Antallet af unge hjemløse (18-29 år) er 1.928.
- I Aarhus er der 316 unge hjemløse mellem 18 og 29 år, hvilket svarer til 44 procent af de i alt 750 hjemløse i Aarhus.
Kontakter
Tina Jung MøllerLeder, Blå Kors Egåhus
Tlf:28 30 10 61tjm@blaakors.dkSimon ThidemannJournalist
Tlf:61 69 27 79sth@blaakors.dkBilleder

Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ny måling: Hver fjerde dansker siger nej til alkohol før 18 år30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny Voxmeter-måling viser, at 25 procent af danskerne mener, man først bør drikke alkohol som 18-årig. Det er et positivt tegn på, at flere ønsker at ændre alkoholkulturen, lyder det fra Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Sommerlejre giver børn og unge et pusterum fra hverdagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af sommeren deltager knap 200 børn og unge fra hele landet i Blå Kors Danmarks ferielejre. Lejrene skal give deltagerne oplevelser fyldt med tryghed, nærvær og nye venskaber.
Nyt tilbud til børn i Horsens16.6.2025 10:52:58 CEST | Pressemeddelelse
I Horsens kan børn i alderen 7 til 12 år, som har det svært, få et pusterum fra hverdagen i en nystartet gruppe af Stjernestunder. Den første udflugt er den 21. juni, og det er gratis at deltage.
Ny måling: Flertal vil hæve aldersgrænsen for alkohol2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fem danskere er klar til at hæve aldersgrænsen for salg af alt alkohol til 18 år ifølge ny undersøgelse. Det kommer i en tid, hvor danske unge igen er blevet kåret som europamestre i druk.
Frivillige samlede 81.116 kr. ind til børn i misbrugsramte familier19.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivillige fra Barnets Blå Hus Vesthimmerland solgte kaffe og kage ved blomsterudstillingen “Naturens Stemme - Forfald” i Aars - og samlede 81.116 kr. ind til børn og unge, der vokser op i familier med alkohol- eller stofmisbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum