Nyt Hospital Herlev er nu taget i brug

Der var aktivitet fra morgenstunden da Herlev Hospital søndag åbnede den nye akutmodtagelse og flyttede de første indlagte patienter fra det eksisterende hospital til det nybyggede Akuthus og Kvinde-Barn-Center. Godt seks timer senere var dagens flytning af patienter vel overstået og de nye, lyse og imødekommende rammer taget i brug.
Og det glæder regionsrådsmedlem og formand for Nyt Hospital Herlevs politiske følgegruppe, Randi Mondorf (V), at patienter og pårørende nu kan bydes inden for i de nye rammer.
- Vi vil have et sundhedsvæsen, hvor der er mere plads til og fokus på den enkelte patient. Patienterne skal føle sig set og taget godt imod, når de træder ind ad døren på hospitalet. Det er vores vision for fremtidens sundhedsvæsen, og det er Nyt Hospital Herlev et godt eksempel på med ensengsstuer og den nye akutmodtagelse, hvor specialisterne kommer til patienten, siger Randi Mondorf (V).
Flytning fra morgenstunden
I tiden op til flytningen af patienter er Akuthuset og Kvinde-Barn-Centeret blevet gjort klar med både indretning og udstyr, så det var parat da den nye Akutmodtagelse slog dørene op klokken 5.00. Flytningen af patienter fra det eksisterende hospital begyndte klokken 7.00, hvor de første patienter fra børneafdelingen blev kørt i hospitalssenge til de nye rammer i Kvinde-Barn-Centeret. Over 300 medarbejdere var aktivt involveret i flytningen på dagen for at sikre at den forløb trygt og patientsikkert. I alt flyttede de nøje forberedte transporthold, bestående af portører, sygeplejersker og læger, 83 patienter i løbet af søndagen.
En stor dag
- Det er en stor dag for både patienter og vores medarbejdere, at vi nu har taget de nye rammer i brug. Det er noget vi har set frem til længe, og jeg er rigtig glad for at patientflytningen, som er en kompleks opgave, gik helt efter bogen, og at den kæmpeindsats, som alle involverede har lagt i at blive klar, nu har båret frugt. Indflytningen i de nye, moderne og imødekommende bygninger vil understøtte vores ambition om at alle oplever sig godt behandlet, siger vicedirektør Lisbet Ravn.
Planlægningen og udførelsen af flytningen er sket i samarbejde mellem erfarne folk fra en række faggrupper på hospitalet og det canadiske firma Health Care Relocations, som har arbejdet med hospitalsflytninger i hele verden.
Det sker i de nye bygninger
De to nye bygninger rummer blandt andet akut- og børnemodtagelse, fødegang, børneafdeling og næsten 300 ensengsstuer med eget bad og toilet.
I første omgang er det Akutmodtagelsen, Afdeling for Børn og Unge, Afdeling for Mave-, Tarm- og Leversygdomme samt Sengeafsnit for Infektionssygdomme og Ældresygdomme, der er flyttet ind i de nye bygninger.
Den 11. september følger Afdeling for Kvindesygdomme, Graviditet og Fødsler, Behandling af Nyfødte, Operationsgang, Opvågning og Intensiv Behandling.
Læs mere om Nyt Hospital Herlev her.
Yderliger informationer
- Pressevagten i Region Hovedstaden på 70209588 / presse@regionh.dk
Billeder
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Nu er der landsdækkende hjælp til borgere med selvmordstanker15.12.2025 07:11:04 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden lancerer en ny hjemmeside, der giver redskaber til at tackle tanker om selvmord.
Ingen tegn på særlig PFAS-påvirkning fra Accoats skorsten i Kvistgård11.12.2025 13:20:04 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse, der skulle afklare, om borgere i Kvistgård bliver udsat for PFAS fra plastvirksomheden Accoats skorsten, er nu færdig. Den viser, at der ikke er tegn på, at naboer eller ansatte er særligt udsatte for PFAS.
Patienter skal hurtigere have opereret kæber og knæ10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsudvalget i Region Hovedstaden har lyttet til hospitalerne og har i budgettet prioriteret 43 mio. kr. til her og nu at forkorte ventetiderne til behandlinger, hvor der stadig er for lange ventetider. Derudover har regionsrådet på næste års budget afsat en pulje på 10,2 mio. kr. og derefter 15,3 mio. kr. varigt til at øge operationskapaciteten og nedbringe ventetider.
Praktiserende læger er blevet mere tilfredse med samarbejdet med hospitalerne5.12.2025 12:50:47 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse af samarbejdet mellem hospitaler og almen praksis i Region Hovedstaden viser overordnet en høj tilfredshed og en positiv udvikling i opfattelsen af samarbejdet hos både praktiserende læger og hospitalslæger. Samtidig er der fortsat er en række forbedringsmuligheder
Ny handleplan skal forkorte ventetiden på høreapparatsbehandling4.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er for lang ventetid til udredning og behandling for patienter med høretab. Ny plan skal på sigt sænke ventetiden til ni uger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



