Nye tal: Enorm mængde ulovligt fyrværkeri beslaglagt i tolden

Om få uger starter årets sæson for fyrværkeri, når det den 15. december igen bliver tilladt for danskere at købe de batterier, raketter og bomberør, der skal bruges til at skyde det nye år ind.
Men på trods af de meget klare regler omkring perioden for køb og salg samt brug af fyrværkeri i Danmark, så er der alene i årets første otte måneder blevet beslaglagt 428 kilo ulovligt fyrværkeri, der blevet forsøgt smuglet ind i landet.
Det viser helt nye tal fra Toldstyrelsen, som Gjensidige har fået udleveret.
I hele 2020 blev der beslaglagt 604 kilo ulovligt fyrværkeri, hvilket var næsten en fordobling i forhold til året forinden, og dermed er der risiko for, at 2021 fortsætter den negative tendens.
Samtidig står det også klart, at stort set alle fund af ulovligt fyrværkeri i modsætning til tidligere sker i forbindelse med pakkeforsendelser, og ifølge skadedirektør i Gjensidige, Henrik Sagild, gør det kun det samlede billede endnu mere alvorligt.
”Man bringer ikke kun sig selv i potentiel fare ved at købe fyrværkeri uden produktsikkerhed fra udlandet, det udsætter også en masse andre for en risiko, når det bliver sendt som helt almindelig pakkepost,” siger Henrik Sagild, der også peger på risikoen for børn og unge i forbindelse med den ulovlige handel over nettet.
”Børn og unge fylder alt for meget i ulykker med fyrværkeri, og når ulovligt og usikkert fyrværkeri kommer ind i landet, er der en stor risiko for, de kommer i kontakt med det, hvilket kan få meget alvorlige konsekvenser for den enkelte. For hvis man køber ulovligt fyrværkeri, kan man nemlig ikke være sikker på, at det lever op til gældende sikkerhedsgodkendelser,” siger Henrik Sagild.
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2020, mens forvaltningskapitalen udgjorde 118 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Næsten dagligt er der optræk til en ulykke ved overskæringer på jernbanen9.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der registreret over 700 forløbere til ulykker ved overskæringer på jernbanenettet, hvor der har været ved at ske en kollision eller påkørsel. Det viser nye tal, som Trafikstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Bank og forsikringsselskab advarer mod dette på udlandsferien8.7.2025 14:31:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Sparekassen Kronjylland og Gjensidige, viser, at næsten hver tredje dansker foretrækker at betale med kontanter, når de er på ferie i udlandet. Det kan være en dårlig idé, advarer Sparekassen Kronjylland og Gjensidige.
Mange danskere kender ikke anbefalingerne: Betalinger i udlandet kan give ekstraregning6.7.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver anden dansker kender ikke deres banks anbefalinger for betaling med kort i udlandet, og det kan føre til en ærgerlig ekstraregning på ferien, lyder advarslen fra Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Hedebølge resulterer i dehydrering for danske feriegæster3.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens der opleves rekordhøje temperaturer og hedebølge i Europa, er det alfa omega at danskerne husker at drikke rigeligt med væske og sørge for saltbalancen, når de er på ferie. Sådan lyder opfordringen.
Boligkøbere drømmer om et godt energimærke: Men mange boliger lever ikke op til ønskerne2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun 12 procent af landets boligejere ville vælge et hus med et lavt energimærke, hvis de skulle købe i dag. Men over halvdelen af de danske boliger har energimærke D eller lavere. Det viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum