Nye stole til hundeførerforeningen
26.6.2019 08:02:15 CEST | Sparekassen Kronjylland | Pressemeddelelse
– Vi trængte virkelig til at få udskiftet vores stole i klubhuset. Dem, vi havde, var forskellige aflagte spisestuestole fra vores medlemmer, og dem har vi i mange år været rigtig glade for. Men de var efterhånden blevet vakkelvorne, ligesom stoffet var slidt igennem på mange af dem. Derudover var de svære at håndtere, da de ikke kunne stables. Sparekassen Kronjylland har givet os 60 splinternye stole, og det er en støtte, vi får glæde af stort set hver dag, da vi altid mødes i klubhuset efter træning, fortæller Bent Pedersen, der er formand i DcH Mariager.
DcH Mariager har 85 medlemmer, der deltager på forskellige træningshold med alt fra hvalpe til elitehunde. Der er træning på pladsen seks dage om ugen, så det er en træningsplads og et hus, der bliver brugt flittigt:
– Det giver naturligvis også et vist slid på inventaret, og i Sparekassen Kronjylland er vi derfor rigtig glade for at gøre en forskel, som medlemmerne helt bogstaveligt kommer til at mærke. Derudover glæder vi os over at støtte op om en forening i rigtig god udvikling, og som blandt andet formår at trække andre klubber til med foredrag om hunde og træning. Foreningens mange aktiviteter stiller krav til faciliteterne, og derfor har vi valgt at støtte med 20.000 kroner fra vores gavefond til i alt 60 nye stole, lyder det fra Sven Kjærgaard, der er afdelingsdirektør i Sparekassen Kronjylland i Mariager.
Stolene vil blive brugt, både når medlemmerne mødes til socialt samvær efter den daglige træning, og når foreningen inviterer til foredrag. Stolene blev for alvor indviet, da DcH Mariager 22. juni havde sin årlige sommerfest og samtidig fejrede 10-året for sit klubhus.
Klubben råder over en plads på 2,2 hektar med forskellige træningsbaner, og hundene og deres ejere kommer primært fra området syd for Mariager Fjord og nord for Randers.
Nøgleord
Billeder
Information om Sparekassen Kronjylland
Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Regnskab: Sparekassen Kronjylland overgår forventningerne5.2.2026 09:15:42 CET | Pressemeddelelse
Fortsætter vækstrejsen og har nu mere end 200.000 kunder
Nu kan der indstilles til Garant-millionen: Fokus på fællesskaber, der får alle med2.2.2026 14:28:19 CET | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland har nu åbnet for, at gode initiativer kan indstilles til støtte fra Garant-millionen. Denne gang går støtten særligt til inkluderende fællesskaber.
Sparekassen Kronjylland giver 150.000 kroner til at forebygge ludomani blandt børn og unge26.1.2026 06:12:00 CET | Pressemeddelelse
Et antal børn og unge under 18 år svarende til hundrede skoleklasser har alvorlige pengespilsproblemer. Nu igangsætter Center for Ludomani en ny indsats med støtte fra Sparekassen Kronjylland.
Sparekassen Kronjylland åbner to afdelinger i Himmerland14.1.2026 12:00:06 CET | Pressemeddelelse
Åbner i Aars og Løgstør med lokale profiler
Handelsgymnasium sætter ludomani på skoleskemaet9.12.2025 08:53:17 CET | Pressemeddelelse
Handelsgymnasium i Randers oplever, at de unge i stigende grad spiller, og flere ender i problemer. Nu udvikles forløb, hvor viden om pengespil bringes ind i undervisningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
