Nye rammer for Fredensborg Bibliotek giver liv i gaden
Kommunen har netop købt stueetagen i Jernbanegade 3, hvor der kan indrettes et nyt og fremtidssikret bibliotek, som i langt højere grad bliver et aktivt mødested for kommunens borgere med vidt forskellige interesser. Det skal styrke både bylivet og handelslivet.

Fremtidens bibliotek har en mangfoldighed af funktioner: et fristed, et mødested, et kulturhus og et sted, hvor borgerne udnytter de mange digitale muligheder sammen med andre. Visionen om at udvikle biblioteket i Fredensborg til fremtidens behov og udnytte potentialerne kommer til udtryk i budgetforliget, hvor byrådet afsatte 42 mio. kr. til formålet. Kommunen har nu købt ejendommen af KFI Erhvervsdrivende Fond og dermed kan visionerne få liv.
”Købet er et vigtigt skridt for den fremtidige udvikling af Fredensborg som en by fyldt med liv og aktiviteter. Vi har med denne ejendom en fantastisk mulighed for at indrette et moderne bibliotek, som med tiden rummer langt flere funktioner og mødesteder, end dem vi kender i dag. Vi kan eksempelvis åbne ejendommen for en masse nye foreningsaktiviteter, så vi får et nyt attraktivt mødested midt i byen. En lægepraksis er afgjort også en mulighed”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen og tilføjer, at den nye anvendelse af ejendommen spiller perfekt sammen med kommunens store investeringer i Den Grønne Slotsby og forskønnelsen af området foran slottet og Jernbanegade, hvormed den centrale del af byen samlet set får et stort løft.
Ulla Hardy-Hansen, formand for Kulturudvalget, ser også store perspektiver i flytningen:
”Et blomstrende og mangfoldigt kulturliv spiller en meget stor rolle for det liv og de aktiviteter, som vi ønsker for Fredensborg. Og biblioteket er netop et vigtigt arnested for både kultur- og foreningslivet i byen – og det tror jeg kun bliver endnu stærkere, når lokalerne og de mange brugere bliver en integreret del af Jernbanegade. Jeg ser derfor også frem til, at der nu går en god proces i gang med alle interessenter om dels det fremtidige bibliotek og dels hvordan vi bedst muligt udnytter alle ejendommens lokaler”.
Med det seneste budgetforlig er der afsat i alt 42 mio. kr. til køb af ejendommen samt indretning af biblioteket i stuetagen i Jernbanegade 3. Herudover er der afsat 10 mio. kr. i 2021 og 20 mio. kr. i 2022 til etablering af et sundhedshus, en lægeklinik eller andre byudviklingsaktiviteter i Fredensborg By.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Ulla Hardy-Hansen (C), tlf. 50 83 63 49
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
natuRO – et nyt naturforløb for unge mellem 15-18 år25.2.2021 08:10:15 CET | Pressemeddelelse
Unge som oplever sig presset af dagens udfordringer, får nu tilbud om et nyt naturforløb med plads til ro og refleksion
Mod lysere tider23.2.2021 13:59:00 CET | Pressemeddelelse
Gadebelysning: Efter mange måneder med omfattende arbejder fungerer kommunens gadebelysning nu normalt. Samtidig opfordres borgerne til at melde eventuelle fejl via appen Dit gadelys
Nye testcentre åbner i Kokkedal, Humlebæk, Fredensborg og Nivå22.2.2021 16:36:45 CET | Pressemeddelelse
I denne uge åbner der fire corona-testcentre med kviktest i Fredensborg Kommune. De skal bruges af både borgere og kommunens ansatte
Her helbreder de heste fra hele landet18.2.2021 09:40:39 CET | Pressemeddelelse
Som en af landets største veterinærklinikker har Hørsholm Hestepraksis, der ligger på Kongevejen lidt udenfor Fredensborg, specialiseret sig i hestesygdomme
Kommunen skal bidrage til bedre smitteopsporing15.2.2021 10:09:21 CET | Pressemeddelelse
Det er afgørende for indsatsen mod Corona, at smittekæderne bliver brudt hurtigt. Derfor skal kommunen nu bistå med smitteopsporingen.
Kommunen indgår forpligtende aftale om grøn transport med regeringen8.2.2021 13:03:50 CET | Pressemeddelelse
Busser og kommunens egne biler skal være grønne. Det har Fredensborg Kommune forpligtet sig til i en ny aftale med regeringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum