Nye muligheder for mange nedslidte

”Når jeg ser på regeringens forslag, så må jeg umiddelbart sige, at selv om det måske ikke er alt det, vi havde ønsket, så er det bedre, end vi havde frygtet. Ret meget bedre faktisk,” siger Mona Striib, forbundsformand for FOA, om regeringens udspil til en ret til tidlig pension.
”Det har næsten været for spændende at vente på forslaget om Arnes tur. Det betyder utroligt meget for en masse mennesker, som har haft et meget langt arbejdsliv, og virkelig trænger til at puste ud.”
Regeringens udspil lægger op til, at ancienniteten på arbejdsmarkedet opgøres, når man fylder 61 år. Her vil 44 års anciennitet give ret til tre års tidligere pension - sammenlignet med folkepensionsalderen. 43 års anciennitet giver ret til to års tidligere pension, mens 42 års anciennitet giver mulighed for at gå fra et år tidligere.
Regeringens udspil betyder også, at barsel, deltidsarbejde, lønnet praktik, sygedagpenge og arbejdsløshedsdagpenge tæller med, når ancienniteten skal gøres op.
Tager hensyn til deltid
Mona Striib fortæller, at det har været vigtigt for FOA, at en ordning også tager hensyn til deltidsansatte og til de mange kvinder, der har været væk fra arbejdsmarkedet på grund af barsel. Mere end 70 procent af social- og sundhedspersonalet på det kommunale ældreområde er i dag på deltid.
”Vi har selv regnet på forskellige modeller, det her er kompliceret stof, som der ikke er nogen enkel løsning på. Det bliver spændende at læse det med småt og regne alle muligheder igennem,” fortæller Mona Striib.
”Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi gerne havde set, at kontanthjælpsmodtagere også var med i ligningen omkring Arnes tur. Det er de ikke. Det beklager vi.”
Tidlig pension skal ikke ses isoleret
Mona Striib understreger, at FOA ikke ser regeringens udspil isoleret, men som en del af et bredere sikkerhedsnet som også omfatter seniorpensionen, og det der er tilbage af efterlønnen.
”Vi havde jo hellere set, at man havde bevaret efterlønnen sammen med en bedre beskyttelse af dem som bliver syge i løbet af arbejdslivet, men set i kombination med seniorpensionen og førtidspensionen er vi nået et stort stykke vej de sidste par år.”
Nøgleord
Kontakter
Mona StriibForbundsformand
Tlf:23 41 41 98/46 97 23 12ms027@foa.dkBilleder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOA: Ny ældrelov kan løfte livskvalitet for både ældre og ansatte1.7.2025 09:14:33 CEST | Pressemeddelelse
Frihed, faglighed og selvstændighed er centrale værdier i den længe ventede ældrelov, der træder i kraft i dag, men mangel på kollegaer er en kæmpe udfordring, advarer FOA.
Mona Striib: Når økonomien strutter af sundhed, skal vi sikre velfærden23.6.2025 13:11:52 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen opskriver det finanspolitiske råderum med rekordbeløb. Nu må det være slut med krav om nedskæringer og selskabsskattelettelser, siger FOAs Mona Striib.
Kampen mod resistens hjælper både sundheden og økonomien11.6.2025 09:00:47 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og folketingets partier har aftalt en handlingsplan for antimikrobiel resistens. FOA kalder planen et vigtigt skridt for folkesundheden.
FOA roser økonomiaftale med regionerne: Tiltrængt økonomisk løft til sundhedsvæsenet28.5.2025 14:41:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har netop præsenteret aftalen om regionernes økonomi i 2026. Aftalen bliver kaldt både god og nødvendig af fagforbundet FOA.
FOA: God økonomiaftale sikrer velfærden27.5.2025 13:48:11 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og kommunerne har landet en økonomiaftale for 2026. Pengene til velfærd og daglig drift hæves med 3,2 milliarder kroner. Fagforeningen FOA tager positivt imod aftalen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum