Ny undersøgelse: Danskerne foretrækker seniorpension frem for Arne- og Arne Plus-ordning
1.5.2023 13:13:19 CEST | Gigtforeningen | Pressemeddelelse
Undersøgelsen kommer på et tidspunkt, hvor regeringens planer om at afskaffe seniorpensionen og erstatte den med den såkaldte Arne Plus-ordning, vækker hård kritik. Det vil nemlig betyde, at retten til tidlig pension for mennesker, der har deres læges ord for, at de har en stærkt nedsat arbejdsevne, forringes markant. Faktisk må de nedslidte vente yderligere tre år på at kunne trække sig tilbage – og til en væsentligt lavere ydelse. Noget der bekymrer direktør i Gigtforeningen Mette Bryde Lind:
”Arne Plus-ordningen er ikke til den store hjælp for nedslidte mennesker. Den kommer alt for sent – for det er faktisk allerede i 50’erne, de fleste bliver begrænset i deres arbejdsliv pga. smerter. Og så er der altså lang vej, til man fylder 64 og får den her mulighed for at trække sig tilbage. For rigtig mange nedslidte vil afskaffelsen af seniorpensionen betyde, at de skal slæbe sig på arbejde på smertestillende medicin i yderligere tre år. Det er en voldsom forringelse og helt urimeligt.”
Modviljen bakkes op af et stort flertal af danskerne:
- 87 % mener, at borgere, der har deres læges ord for, at deres arbejdsevne er væsentligt nedsat, skal have lov til at trække sig tilbage før folkepensionsalderen
- 76 % mener, at nedslidning skal vægte tungere end antallet af år på arbejdsmarkedet, når det gælder retten til tidlig pension
- 65 % af dem, som ikke allerede er gået på pension, er bekymrede for, om de kan holde til at arbejde, indtil de er berettigede til at få folkepension
- 59 % er modstandere af, at borgere, der af deres læge vurderes som nedslidte, først kan gå på pension tre år før folkepensionsalderen
”Danskernes holdning kommer ikke det mindste bag på os i Gigtforeningen. Når man hver dag er i tæt kontakt med mennesker med gigt- og rygsygdomme, ved man, at det er et spørgsmål, der optager rigtig mange af dem. Medarbejderne i vores rådgivning taler dagligt men gigtpatienter, som lever med daglige smerter. De ville ønske, de kunne blive ved med at arbejde – det betyder alverden for dem. Men smerterne gør det umuligt at fortsætte meget længere. For dem er det helt afgørende, at de kan stole på, seniorpensionen er en mulighed,” siger Mette Bryde Lind.
Man kan læse om muligheder for tidlig pension på Gigtforeningens hjemmeside.
Nøgleord
Kontakter
Marie Kristensen, pressechef i Gigtforeningen, tlf. 2485 4054, mail: MKristensen@Gigtforeningen.dk
Information om Gigtforeningen
Gigtforeningen er en dansk patientforening med mere end 80.000 medlemmer og støtter. Patientforeningen blev grundlagt i 1936 og har som vision at sikre et bedre liv for de mere end 700.000 mennesker med sygdomme og smerter i led, ryg og muskler.
Følg pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Nyt logo – ikke bare til pynt28.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Gigtforeningen skruer op for looket og for kampen for mennesker med gigt
Gigt koster samfundet 58 milliarder i årligt produktionstab22.1.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Smerter i led, ryg, nakke og skuldre stjæler ikke bare livskvalitet, men også milliarder af samfundskroner. Nye tal fra Statens Institut for Folkesundhed viser, at mennesker med gigt har 5 millioner ekstra sygedage om året og belaster samfundet med et produktionstab på 58 mia. kr.
Kun hver 3. kommune tager slidgigt alvorligt20.11.2025 13:52:30 CET | Pressemeddelelse
Ny kortlægning: Behandling af slidgigt i kommunerne fylder så lidt, at det stjæler livskvalitet og skattekroner, mener direktøren i Gigtforeningen, Mette Bryde Lind.
Dronning Margrethe overrækker forskningspris til fysioterapiens frontfigur13.10.2025 13:13:15 CEST | Pressemeddelelse
Fysioterapeut og professor Inger Mechlenburg modtager Gigtforeningens store forskningspris for sin videnskabelige indsats for at fremme forebyggelse og behandling af gigt.
Mød professoren, der kan lære dig at håndtere træthed11.9.2025 13:29:58 CEST | Pressemeddelelse
Er du træt af at være træt? Så kom med til inspirationsaften med Gigtforeningen på Rigshospitalet Glostrup, hvor du kan få gode råd til at leve med fatigue i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
