Ny tårnproducent til vindmøller på vej på Esbjerg Havn
Esbjerg Havn har indgået en intentionsaftale med en producent af vindmølletårne om at bygge en stor fabrik på Esbjerg Havn. Her skal fremtidens havvindmølletårne og andre komponenter fremstilles og udskibes til Europa og resten af verden.

Esbjerg Havn har nu udsigt til at kunne opføre et stort produktionsanlæg til vindmølletårne. Den 11. december underskrev havnen en intentionsaftale herom med en endnu unavngiven producent. Samarbejdet om en kommende tårnfabrik på havnen er et resultat af et intenst arbejde på at få produktion af komponenter til vindmøller placeret på havnen i Esbjerg, hvorfra de kan udskibes direkte til resten af verden.
Grøn omstilling og arbejdspladser
Borgmester i Esbjerg Kommune, Jesper Frost Rasmussen, hilser den kommende, nye producent velkommen og glæder sig over den indgåede aftale:
- I Esbjerg har vi et klart fokus på, at mere vindmølleproduktion skal placeres på Esbjerg Havn, så vi kan fortsætte og udbygge vores centrale rolle i den grønne omstilling. Aftalen passer perfekt ind i vores planer om at bidrage til den enorme udvikling af havvind i de næste årtier. Og til Danmarks grønne omstilling og eksport, sådan som vi allerede har gjort det gennem de sidste mange år, hvor Esbjerg har været involveret i langt de fleste havvindparker, som er opsat i Europa. Samtidig kan vi med den nye fabrik se frem til at få mange nye arbejdspladser på havnen til gavn for hele Sydvestjylland, siger borgmester Jesper Frost Rasmussen.
Projektet, som er forhandlet mellem tårnproducenten og Esbjerg Havn, kommer til at koste omkring 250 millioner kroner og vil skabe arbejdspladser til omkring 200 mennesker.
Plads til flere
Det er Esbjerg Havn, som vil stå for byggeriet af fabrikken. Efter at underskriften på intentionsaftalen for nyligt kom i hus, er bestyrelsesformand for Esbjerg Havn, Flemming Enevoldsen, og havnedirektør Dennis Jul Pedersen nu klar til at arbejde videre med projektet sammen med tårnproducenten.
- Aftalen viser, hvor vigtig Esbjerg Havn er i forhold til havvind, og afspejler samtidigt vores langvarige proces med at skabe plads til flere fabrikker på havnen både i dag og i fremtiden, siger havnedirektør Dennis Jul Pedersen.
Den nye fabrik påbegyndes i starten af 2023 og vil stå færdig i slutningen af 2023, så der kan bygges tårne og andre komponenter til de næste generationer af havvindmøller direkte på havnen i Esbjerg. Det er nødvendigt, for komponenterne bliver så store, at de i fremtiden ikke kan transporteres på vejene. Esbjerg Havn ligger ideelt direkte til de største markeder for havvind i Nordsøen, hvor man forventer 450 gigawatt havvind opsat i 2050.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg Kommune, tlf. 27 24 18 00
Flemming Enevoldsen, bestyrelsesformand for Esbjerg Havn, tlf. 40 43 13 03
Dennis Jul Pedersen, havnedirektør på Esbjerg Havn, tlf. 29 48 40 29
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er kendt som EnergiMetropol i erhvervssammenhænge, men begrebet energi er også relevant i langt bredere forstand. Hele kommunen summer af energi mellem mennesker, og her er stor handlekraft og vilje til at gå nye veje. Erhvervsmæssigt har vi en særlig styrkeposition på energiområdet, og i fremtiden vil en ny type energi i form af digital infrastruktur være med til at definere kommunen. Vi udvikler os hele tiden i en mere bæredygtig retning, og det er vores ambition, at alle skal opleve og bidrage til energien i Esbjerg Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Hvor skal elbilen lades op?15.1.2021 13:12:46 CET | Pressemeddelelse
Spørgsmålet er helt afgørende for de mange fremtidige elbilskøbere. Hvor opladning kan foregå, adresseres i det strategiarbejde som Esbjerg Kommune har sat i gang. Som en del af strategiarbejdet spørger kommunen nu alle interesserede om elbiler og deres ladebehov.
Ny taskforce ser dagens lys12.1.2021 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Borgmester Jesper Frost Rasmussen har i dag meldt ud, at han nedsætter en ny taskforce, hvor han som formand vil samle forskellige aktører, der skal sikre kvalificeret arbejdskraft til den grønne omstilling med særlig fokus på overgangen fra olie og gas til havvind.
Nu starter tilbud om vaccination til ældre, der bor hjemme, og som får praktisk hjælp og personlig pleje7.1.2021 09:19:04 CET | Pressemeddelelse
Efter at beboere på Esbjerg Kommunes plejehjem er blevet tilbudt vaccine mod COVID-19, er turen nu kommet til ældre over 65 år, der bor hjemme, og som får både praktisk hjælp og personlig pleje.
Ny lynladestation ved Esbjerg Lufthavn gør det nemmere at være elbilist i det vestjyske26.12.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg får nu otte nye lynladepunkter, der hver især kan oplade en bil på cirka 20 minutter. Den nye lynladestation, der etableres af ladeoperatøren Clever med selskabets prisvindende design, bliver placeret ved Esbjerg Lufthavn og forventes at være klar til at tage imod elbiler til opladning efter sommerferien 2021. Og det er en gevinst for Esbjerg Kommunes borgere, lyder det fra borgmester Jesper Frost Rasmussen.
Bulk markerer ny forbindelse i Esbjerg21.12.2020 09:57:41 CET | Pressemeddelelse
I begyndelsen af december inviterede Bulk borgmester Jesper Frost Rasmussen indenfor i virksomhedens nybyggede faciliteter i Esbjerg, Denmark Data Center Campus, DK01. Besøget blev brugt som en anledning til at markere opkoblingen til det undersøiske fiberkabel, Havfrue, så der nu er forbindelse mellem kablet og det nye energieffektive datacenter.
Flot punktum for gaderenovering i Ribe21.12.2020 09:13:01 CET | Pressemeddelelse
For tre år begyndte arbejdet med kloaksepareringen og genskabelsen af de brostensbelagte gader i centrum af Ribe. I sidste uge blev arbejdet afsluttet.
Inger Marie har i 50 år hjulpet dem med særlige behov21.12.2020 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Den 21. december fejrer Inger Marie Puggaard et af de sjældne jubilæer. Hun har nemlig arbejdet i stat, amt og kommune i hele 50 år. Inger Marie Puggaard er stadig aktiv i Specialcentret i Ribe og står til rådighed for interviews om 50-års jubilæet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum