Ny tårnproducent til vindmøller på vej på Esbjerg Havn
18.12.2020 08:00:00 CET | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse

Esbjerg Havn har nu udsigt til at kunne opføre et stort produktionsanlæg til vindmølletårne. Den 11. december underskrev havnen en intentionsaftale herom med en endnu unavngiven producent. Samarbejdet om en kommende tårnfabrik på havnen er et resultat af et intenst arbejde på at få produktion af komponenter til vindmøller placeret på havnen i Esbjerg, hvorfra de kan udskibes direkte til resten af verden.
Grøn omstilling og arbejdspladser
Borgmester i Esbjerg Kommune, Jesper Frost Rasmussen, hilser den kommende, nye producent velkommen og glæder sig over den indgåede aftale:
- I Esbjerg har vi et klart fokus på, at mere vindmølleproduktion skal placeres på Esbjerg Havn, så vi kan fortsætte og udbygge vores centrale rolle i den grønne omstilling. Aftalen passer perfekt ind i vores planer om at bidrage til den enorme udvikling af havvind i de næste årtier. Og til Danmarks grønne omstilling og eksport, sådan som vi allerede har gjort det gennem de sidste mange år, hvor Esbjerg har været involveret i langt de fleste havvindparker, som er opsat i Europa. Samtidig kan vi med den nye fabrik se frem til at få mange nye arbejdspladser på havnen til gavn for hele Sydvestjylland, siger borgmester Jesper Frost Rasmussen.
Projektet, som er forhandlet mellem tårnproducenten og Esbjerg Havn, kommer til at koste omkring 250 millioner kroner og vil skabe arbejdspladser til omkring 200 mennesker.
Plads til flere
Det er Esbjerg Havn, som vil stå for byggeriet af fabrikken. Efter at underskriften på intentionsaftalen for nyligt kom i hus, er bestyrelsesformand for Esbjerg Havn, Flemming Enevoldsen, og havnedirektør Dennis Jul Pedersen nu klar til at arbejde videre med projektet sammen med tårnproducenten.
- Aftalen viser, hvor vigtig Esbjerg Havn er i forhold til havvind, og afspejler samtidigt vores langvarige proces med at skabe plads til flere fabrikker på havnen både i dag og i fremtiden, siger havnedirektør Dennis Jul Pedersen.
Den nye fabrik påbegyndes i starten af 2023 og vil stå færdig i slutningen af 2023, så der kan bygges tårne og andre komponenter til de næste generationer af havvindmøller direkte på havnen i Esbjerg. Det er nødvendigt, for komponenterne bliver så store, at de i fremtiden ikke kan transporteres på vejene. Esbjerg Havn ligger ideelt direkte til de største markeder for havvind i Nordsøen, hvor man forventer 450 gigawatt havvind opsat i 2050.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg Kommune, tlf. 27 24 18 00
Flemming Enevoldsen, bestyrelsesformand for Esbjerg Havn, tlf. 40 43 13 03
Dennis Jul Pedersen, havnedirektør på Esbjerg Havn, tlf. 29 48 40 29
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Esbjerg Kommunes beskyttelsesrum tjekkes27.1.2026 11:51:16 CET | Pressemeddelelse
I starten af februar begynder Esbjerg Kommune at efterse de offentlige beskyttelsesrum, også kaldet betondækningsgrave. Eftersynene er en del af en landsdækkende indsats, hvor alle kommuner kortlægger standen af deres beskyttelsesrum.
Esbjerg Kommune sætter ny retning for byudviklingen frem mod 203822.1.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Med Kommuneplan 2026–38 tegnes en mere bæredygtig kurs for Esbjerg Kommunes fysiske udvikling de næste 12 år.
Høj tilfredshed blandt borgere og virksomheder med Jobcenter Esbjergs indsats21.1.2026 09:20:29 CET | Pressemeddelelse
70 % af borgerne og 88 % af virksomhederne i Esbjerg Kommune er tilfredse eller meget tilfredse med den hjælp og service, de får fra Jobcenter Esbjerg. Det viser to undersøgelser, som hhv. KL og Esbjerg Kommune har gennemført.
Esbjerg Kommune anerkender virksomheder for social ansvarlighed15.1.2026 09:25:42 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommunes Jobcenter uddeler ESG-diplomer til 180 virksomheder, der tager et socialt ansvar og bidrager til et mere inkluderende arbejdsmarked.
Snart åbner ESE Festival: Klar til en uge fuld af kultur og kreativitet for alle13.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Midt i vintermørket slår ESE Festival på lørdag for første gang dørene op til ni dage fulde af flere end hundrede arrangementer for alle rundt i hele byen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


