Ny pedelapp forbedrer pedellernes arbejdsforhold og nedbryder flere siloer internt i Esbjerg Kommune

Det er morgen på Præstegårdsskolen i Esbjerg, pedel Lars Ulsøe Nielsen er lige mødt ind på arbejde. Straks hiver han mobilen frem af lommen og starten den nye pedelapp. Appen viser ham med det samme, hvilke opgaver han skal udføre på skolen i dag. Første opgave er en visualisering af legepladsen, så den er sikker til eleverne møder ind.
”Det er jo en opgave, som vi altid har skulle lave. Nu kan vi bare lynhurtigt dokumentere, hvis noget ikke er som det skal være. Det er langt nemmere end før, hvor vi skulle ind og tænde en computer og så sende en mail til Ejendomme, hvis vi altså huskede det senere. Nu sker det direkte via appen, mens vi er på stedet,” forklarer Lars Ulsøe Nielsen, der er tillidsmand for pedellerne på skolerne i Esbjerg Kommune.
Pedellerne med fra start
Pedellerne rundt på Esbjerg Kommunes skoler har været med til at udvikle den nye pedelapp, og selvom appen flere steder blev mødt med en vis skepsis i starten, så er alle nu rigtig glade for det nye arbejdsredskab, og antallet af brugere er steget fra 5 til 64.
”Nogle var i starten nervøse for om det var en ny kontrol af dem, men det er det absolut ikke, og når de lige kommer i gang, så opdager de hurtigt, hvor meget nemmere vores arbejdsdag er blevet. Det har halveret mange arbejdsgange, fordi vi nu direkte via appen har adgang til Ejendomme, og kan sende et billede med det sammen, hvis vi fx opdager en utæt tagrende,” fortæller Lars Ulsøe Nielsen.
Pedellerne kan også tilgå appen på andre bygninger end de bygninger de selv har ansvaret for, når der fx er ferie eller sygdom. Ligesom appen gør opstarten for nye medarbejdere lettere.
En unik chance for samarbejde
I Esbjerg Kommune er pedellerne ansat ude i de forskellige forvaltninger og ikke hos Kommunens afdeling, Ejendomme, som i mange andre kommuner.
”Facility Management var også et politisk ønske år tilbage her i Esbjerg Kommune, men så skulle vi ansætte to nye ledere og to administrative medarbejdere. Så vi valgte at lade pedellerne bliver ude i hver deres forvaltning, og med den her nye app har vi skabt et unikt samarbejde på tværs af forvaltninger, som viser at opgaver fint kan løses uden at etablere et Facility Management,” forklarer Jørgen Ahlquist, formand for Klima & Miljøudvalget i Esbjerg Kommune.
Pedelappen virker som et årshjul, hvor opgaverne dukker op enten til at blive udført samme dag, i denne uge eller måned.
”Det er både os fra Ejendomme og de forskellige skoleledelser, der skriver opgaver ind til hver skole i appen. Ved at inddrage både forvaltning, pedeller og Ejendomme i det her udvidede samarbejde, kan vi udnytte hinandens styrker effektivt, bygningerne bliver vedligeholdt og skolerne kan nemmere se, hvornår de kan bede om pedellernes hjælp,” siger Carsten Schlein, ejendomschef i Esbjerg Kommune.
Større forståelse
Det har skabt en langt større forståelse for pedellernes arbejde, fortæller pedellernes tillidsmand:
”Den her nye pedelapp har skabt langt større forståelse for, hvor mange forskellige opgaver vi pedeller har, og det er blevet lettere at forklare fx en skoleleder, hvorfor der lige går lidt tid, før vi kan hænge den nye tavle op. Nu kan han jo se, at vi også skal huske at rense tagrender og alle de andre vedligehold af bygningen, siger Lars Ulsøe Nielsen.
I første omgang er pedelappen testet hos pedellerne rundt på alle kommunens skoler, og succesen er nu så stor, at appen er klar til at blive bredt ud til alle forvaltninger, så pedeller på plejehjem, biblioteker og botilbud også kan bruge den.
Kontakter
Carsten Schlein, ejendomschef i Esbjerg Kommune, csc@esbjerg.dk, mobil: 42609070
Jørgen Ahlquist, formand for Klima & Miljøudvalget i Esbjerg Kommune, mobil: mail:
Jan Hansen, gruppeleder i Ejendomme, janh@esbjerg.dk, mobil nr. 27241501
Lars Ulsøe Nielsen, tillidsmand for pedellerne på skolerne i Esbjerg Kommune, lan1@esbjerg.dk, mobil: 27241001
Billeder




Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Klar til The Tall Ships Races: Frivillige går ombord i sommerens maritime folkefest9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 300 frivillige er klar til at tørne ind i The Tall Ships Races, når nogle af verdens største sejlskibe i august lægger til kaj i Esbjerg Havn. De mange frivillige er uundværlige for det kæmpestore arrangement, og de løser et hav af opgaver.
Lyskunstner er nu valgt til at sætte lys på Ribe Domkirke9.7.2025 09:10:39 CEST | Pressemeddelelse
Ribe Domkirke skal have ny, udendørs belysning. Lysdesigneren Iben Winther Orton fra designkollektivet Lightscapes er nu valgt til at udføre den krævende opgave, som skal være med til at understrege den unikke arkitektur på Danmarks og Nordens ældste Domkirke.
Esbjerg Festuge samlede over 35.000 gæster7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 blev en sand folkefest! Tællinger fra bl.a. Torvet og dronefotos viser, at mere end 35.000 mennesker lagde vejen forbi de mange koncerter, events og oplevelser rundt i hele byen.
Guider hjælper bilister med tryg parkering i Esbjerg4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens gæster i Esbjerg midtby får ekstra hjælp til parkering, når Esbjerg Kommune i juli og august sætter ind med parkeringsguider til at vejlede bilisterne og sikre en god oplevelse i byen.
Hjælp os med at gøre Esbjerg Festuge endnu bedre2.7.2025 09:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni festlige og farverige dage, der har været med til at løfte fællesskabet i hele byen – og vi vil gerne høre din mening!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum