Ny lynladestation ved Esbjerg Lufthavn gør det nemmere at være elbilist i det vestjyske
26.12.2020 06:00:00 CET | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse

Elbilister, der flyver fra Esbjerg Lufthavn, eller som passerer lufthavnen på motorvejen, får fremover mulighed for at få lynopladet deres biler. Ladeoperatøren Clever og Esbjerg Lufthavn har nemlig sammen besluttet at etablere en ny lynladestation i Clevers prisvindende design med otte lynladepunkter på lufthavnens parkeringsområde.
Lynladepunkterne på op til 300 kW giver selv fremtidens elbiler mulighed for at lade batteriet på cirka 20 minutter eller mindre afhængigt af bilens evne til at oplade.
Ladepunkterne bliver placeret helt tæt på motorvejen, så de mange lynladere bliver nemt tilgængelige for flest mulige elbilister. Dertil er det planen at ombygge p-pladsen, så der også bliver mulighed for at købe mad og drikke, når ladestanderne forventes at være klar til at lade bilerne efter sommerferien 2021.
”En stribe nye lynladestandere ved Esbjerg Lufthavn giver rigtig god mening, fordi der er et naturligt behov blandt de rejsende og dem, der venter på dem i ankomsthallen. Men også fordi lufthavnen ligger centralt placeret i Vestjylland. Offentlige ladestandere er et vigtigt supplement til hjemmeopladningen, som mange vestjyske elbilister allerede har taget til sig. Med de nye lynladestandere får alle elbilister i området nemt ved hurtigt at lade deres elbil, og vi gør det nemt for flere vestjyder at vælge elbilen til,” siger Clevers direktør, Casper Kirketerp-Møller.
De nye lynladepunkter vil være tilgængelige på alle tider af døgnet og kan – ligesom alle andre offentlige Clever-ladestandere – benyttes af alle elbilister uanset kundeforhold med mulighed for start, stop og betaling af opladningen direkte i Clevers app.
Lynlademuligheder er gevinst for Esbjergs borgere
Hos Esbjerg Lufthavn, der er ejet af Esbjerg Kommune, glæder man sig over, at man nu kommer til at tilbyde elbilister endnu bedre forhold i lufthavnen.
”En moderne lufthavn skal skabe de bedste rammer for de rejsende, og med Clevers nye lynladere sikrer vi, at elbilister får de bedste muligheder, der findes på markedet. Esbjerg Lufthavn arbejder aktivt på at gøre transporten grønnere, og derfor er det også helt oplagt for os også at bidrage til grønnere faciliteter for bilisterne – både til gavn for vores egne rejsende og dem, der af andre grunde måtte lægge vejen forbi,” siger Susanne Kruse Sørensen, der er lufthavnschef i Esbjerg Lufthavn.
De nye lynladestandere kommer på den måde alle Esbjerg Kommunes borgere til gavn, og det glæder borgmester, Jesper Frost Rasmussen.
”Esbjerg Kommune går forrest på mange fronter i den grønne omstilling. Det indebærer også, at vi skal sikre de bedste muligheder for elbilejerne, så det bliver nemmest muligt at vælge den grønne transport til. Derfor er jeg rigtig glad for, at Clever nu i samarbejde med Esbjerg Lufthavn styrker lademulighederne for elbilisterne i kommunen,” siger borgmester Jesper Frost Rasmussen.
Clever planlægger på nationalt plan at etablere over 10.000 åbne, offentlige ladepunkter inden udgangen af 2025. Læs mere om Clever på clever.dk.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, Esbjerg Kommune, tlf. 27 24 18 00, jesra@esbjerg.dk
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Kulturpas giver unge i Esbjerg Kommune adgang til oplevelser og fællesskab16.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Unge i Esbjerg Kommune mellem 15-24 år, som går på FGU eller ikke er i uddannelse eller job, kan med et kulturpas få adgang til gratis kultur- og fritidstilbud. Alle er velkomne til at høre mere om tilbuddet på en messe den 18. marts 2026 på FGU Vest i Esbjerg.
MYRTHUE flytter ind på Det Gamle Rådhus i Ribe16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
MYRTHUE har fået ny base i Det Gamle Rådhus i Ribe, hvor børnehaver og skoler fremover kan opleve byens historie gennem levende formidling. Der er indvielse den 24. marts.
Esbjerg Festuge er klar med årets første musiknavne13.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
De første toner til Esbjerg Festuge 2026 er på plads og sætter scenen for et stærkt musikprogram på Torvet fra den 12. til 20. juni.
Esbjerg Kunstmuseum i fokus: Tv-program skaber stor interesse for kunsten ved Vadehavet12.3.2026 09:11:59 CET | Pressemeddelelse
DR-programmet Kunstnerkolonien får rekordmange gæster til at lægge vejen forbi Esbjerg Kunstmuseum for at opleve kunstnernes værker fra Fanø. Den store opmærksomhed styrker områdets position som et fyrtårn for oplevelser og kultur.
Esbjerg Kommune trækker del af politianmeldelse tilbage efter registreringsfejl10.3.2026 17:40:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune har besluttet at trække den del af politianmeldelsen tilbage, som vedrører tre fældede egetræer ved Saturnvænget i Sønderris. Træerne er fældet af kommunen, men uden korrekt registrering.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

